PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili
 • Na co pójdą pieniądze z podwyżki cen PB, ON i LPG? Od kilku dni w mediach słyszymy o trwających pracach nad nowym podatkiem, który wpłynie na podwyżkę cen paliw. Na co pójdą pieniądze uzyskane z podatku który wejdzie w cenę benzyny,...
 • O AKCYZIE w Sejmie. W ostatnim czasie temat akcyzy powraca co chwilę. Słyszymy bardzo różne propozycje, nawet tak „przyjemne” jak pomysł prezentowany przez Posła KUKIZ’15 – Krzysztofa Sitarskiego zakładający zlikwidowanie akcyzy. Jak zapewne wiecie...
 • Głosowanie projektu Ustawy Likwidującej Akcyzę! Już niedługo, po godzinie 20, w bloku głosowań, odbędzie się głosowanie projektu ustawy KUKIZ’15 dotyczącego zlikwidowania Akcyzy na samochody osobowe. Głosowanie będzie poprzedzone pytaniami dotyczącymi projektu. Polecam oglądanie za żywo...
 • Likwidacja akcyzy – I czytanie w Sejmie Pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy KUKIZ’15  o zmianie ustawy o podatku akcyzowym dotyczącego likwidacji opodatkowania akcyzą samochodów osobowych zaplanowane zostało na 38 posiedzenie Sejmu. Projekt rozpatrywany będzie 22 marca...
 • Likwidacja akcyzy – Pierwsze czytanie w Sejmie Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym KUKIZ’15, 9 marca skierowany został do I czytania na obrady Sejmu. Jak zapewne wiecie, przedmiotem projektu ustawy jest likwidacja opodatkowania akcyzą...

Kolejny „atak” na wycinających filtry DPF.

Kolejny „atak” na wycinających filtry DPF.

Pan Poseł Marek Opiała – przewodniczący Komisji do Spraw Służb Specjalnych, kolejny raz wskazuje na poważnym problemem jakim jest zanieczyszczenie powietrza w Polsce, wiążąc to z wycinaniem filtrów DPF.

W związku z tym, Pan Poseł zapytał Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: „w jaki sposób wykonywana jest kontrola pojazdów w zakresie emisji spalin przez Policję”.

W odpowiedzi z dnia 19 kwietnia 2017 roku wskazano, że ze sposobem kontroli pojazdów przez Policję są związane ograniczenia, gdyż w warunkach drogowych niemożliwe jest wykonanie prawidłowej kontroli szczelności układu wydechowego. Minister spraw wewnętrznych i administracji podniósł, że tylko 37 pojazdów Policji wyposażonych jest w analizatory spalin i dymomierze. Jednostki nieposiadające tego typu sprzętu oceniają sprawność układu wydechowego pojazdu, polegając jedynie na swoim wzroku, ponieważ dostęp do układu wydechowego pojazdu bez kanału lub podnośnika jest uniemożliwiony.

Częstą praktyką wśród posiadaczy pojazdów jest usuwanie wkładu filtra cząstek stałych z pozostawieniem obudowy tego filtra, który pozbawiony najważniejszego elementu-wkładu nie oczyszcza generowanych przez pojazd spalin. Zatem czynności kontrolne co do kontroli emisji spalin przez pojazdy powinny być wykonywane na stacji kontroli pojazdów, a nie przez Policję, która nie ma możliwości technicznych do weryfikowania poprawności działania filtrów cząstek stałych.

W związku z powyższym Poseł Marek Opiałka poprosił o odpowiedź na następujące pytania:

 1. Czy stacje kontroli pojazdów wykonują badania emisji spalin przez pojazdy w ramach okresowych badań technicznych?

 2. W jaki sposób weryfikowany jest sposób wykonania kontroli przez daną stację w odniesieniu do kontroli emisji spalin przez pojazd?

 3. Jaka jest skala zjawiska wycinania wkładów z filtrów cząstek stałych? Proszę o dane z województwa mazowieckiego za lata 2014-2016.

 4. Czy wycinanie wkładów lub filtrów cząstek stałych jest działaniem niezgodnym z prawem?

 5. Czym skutkuje usunięcie filtrów cząstek stałych lub ich wkładów z pojazdu w zakresie emisji spalin do atmosfery?

Interpelacja ta, to kolejny ruch w celu zwrócenia uwagi Rządzących i opinii publicznej na używane samochody oraz wycinanie filtrów DPF.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pytanie czwarte. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, moim zdaniem kolejnym ruchem będzie opracowanie przez rządzących sposobów walki z firmami usuwającymi filtry cząstek stałych i ich klientami. Oczywiste jest to, że tego typu działania uderzą również w nas, zajmujących się handlem samochodami używanymi.

Myślicie, że te wszystkie doniesienia medialne są spowodowane troską o środowisko?

A może jest to po prostu próba zniechęcenia obywateli do kupowania używanych samochodów?

Dajcie znać co o tym myślicie w komentarzach pod postem oraz na naszym Facebooku.

Źródło:

interpelacja nr 12366 – TUTAJ! 

Podobne artykuły

1 Komentarz

 1. robson
  robson Maj 29, 15:29

  pan posel jest bardzo glupi i niech sie kominami zajmie a nie autami… bo auta polski nie zanieczyszczaja w takim stopniu jak palenie gumiaka pzez pana henia w piecu

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.