0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kary od 3 miesięcy do lat 5 za jazdę na „tablicach kolekcjonerskich”.

Data:

1 marca 2023 Prezydent podpisał Ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie znalazły się między innymi Nowy artykuł 306c:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Zaznaczony fragment moim zdaniem jednoznacznie opisuje użycie zamówionych na znanym portalu aukcyjnym tablic z ostatnim numerem z zagranicznego dowodu rejestracyjnego. W szczególności jak są na nich naklejone oznaczenia „TÜV” wydziału komunikacja, landu lub inne mające na celu upodobnienie ich do oryginału. Za jazdę na takich tablicach od 1 października 2023 roku grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2023 roku.

www.ALLforMOTO.pl

Co Wy na to?

Jest to dobra czy zła zmiana?

19 KOMENTARZE

 1. Ten kraj czeka na pieniądze handlarzy i kierowców, bo trzeba dać, żeby wygrać. Ci, którzy sprowadzają auta, prowadzą komisy ,warsztaty, powinni mieć możliwość jazdy na tablicach warsztatowych. Traktują wszystkich jak przestępców.

 2. Ogólnie żaden problem przecież zarejestrować auto sprowadzone. Może trochę uderzy ten przepis w szarą strefę ?

 3. Czy alternatywa jest tylko rejestrowanie by legalnie sprzedać auto i wracać na kołach? Znacie jakieś luki?

  • Powiedz mi, na jakiej podstawie ktoś stwierdzi, że tablice są kolekcjonerskie ? Nawet w Niemczech można przecież dostać tablice rejestracyjne. Nikt ich nie zabiera. Leżały w bagażniku, a numery się zgadzają. Przecież nikt nie kupuje ich na allegro 🙂

 4. Czy jest szansa, że wprowadzą w Polsce tablice profesjonalne dla przedsiębiorców? Prowadzę autokosmetykę, współpracuje również z klientem z Niemiec. Samochody przyjeżdżają na lawecie. W większości są to samochody wymeldowane tam. Ostatnio dostaje też zlecenie aby zrobić również serwis olejowy, klimę itp. Nie zajmuje się tym więc muszę podjechać do znajomego Mechanika. Jak dzisiaj mogę to wykonać nie posiadając autolawety ? Myślę żeby zamknąć działalność w PL i założyć w Niemczech albo Czechach. Tylko czy na ich tablicach warsztatowych można jeździć po PL ?

 5. kto rozróżnić tablicę podrobioną od oryginalnej który stróż prawa jest ekspertem od tablic przecież taka tablica wygląda identycznie tyle że jest nowa ale przecież nie problem ją pobrudzić i postarzeć. Oczywiście my na tym pojedziemy ale klient? to zakrawa na jakąś paranoję. jest nas tak wielu i czy nie można w tej kwestii nic zrobić przecież nie chcemy nic za darmo ubezpieczyciele będą mielo z tego pieniądze my będziemy na legalu przecież to jest takie proste. czy naprawdę nikt nie może zająć się tym tematem który interesuje kilkaset tysięcy osób w tej branży ? Czesi mają Słowacy mają Węgrzy mają cała Europa ma takie tablice A u nas jakiś ciemnogród. gdzie trzeba uderzyć żeby dostać jedno z najważniejszych naszych narzędzi pracy?

  • Niestety jak trzeba się w coś zaangażować to za każdym razem zostaje garstka z nas…

   Przerabiałem to wiele razy.

   Dlatego jesteśmy kopani w tyłek przez Rząd i innych. Np. portale ogłoszeniowe. Zawsze też pojawiają się osoby rozbijające jedność branży. Masz teraz najlepszy przykład przy budowie naszego wspólnego portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.