0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zamiana rejestracji na zgłoszenie – odpowiedź Ministra na dezyderat

Data:

Komisja do Spraw Petycji na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2022 r. rozpatrzyła petycję Stowarzyszenie Komisów w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110) w zakresie zastąpienia obowiązku dokonania rejestracji pojazdów sprowadzanych z krajów członkowskich Unii Europejskiej obowiązkiem zgłoszenia nabycia tych pojazdów (BKSP-144-IX-444/21).

Całe posiedzenie komisji możecie obejrzeć – TUTAJ

Postulat zawarty w petycji dotyczył zastąpienia obowiązku dokonania rejestracji w ciągu 30 dni, obowiązkiem zgłoszenia nabycia tego pojazdu w takim samym terminie, czyli również 30 dni.

Petycję znajdziecie – TUTAJ

Komisja do Spraw Petycji zwróciła się o przedstawienie kompleksowej oceny obowiązujących uregulowań w zakresie będącym przedmiotem petycji oraz o wskazanie, czy możliwe jest uproszczenie formalności związanych z rejestracją pojazdów sprowadzanych w celach handlowych i uelastycznienie obowiązujących zasad zadając pytanie:

Jak Minister Infrastruktury ocenia propozycje przedstawione w petycji?”

Dezyderat Komisji do spraw Petycji nr 215 znajdziecie – TUTAJ

Pan Minister Rafał Weber w odpowiedzi na dezyderat stwierdził, że bierze pod uwagę podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie i pochylenie się nad postulatami przedsiębiorców zajmujących się sprowadzaniem używanych pojazdów z innych państw członkowskich UE w celu ich sprzedaży na terenie kraju. Niestety postulat zrezygnowania z obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE w zamian za wprowadzenie obowiązku zgłoszenia nabycia takich pojazdów nie jest w ocenie Pana Ministra słuszny. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmiany przepisów w tym zakresie.

Całą odpowiedź Ministra Infrastruktury na Dezyderat znajdziecie – TUTAJ

Z odpowiedzi na dezyderat wynika również, że możemy spodziewać się prac nad doprecyzowaniem kar za nieterminowe zgłaszanie nabycia i zbycia pojazdu oraz nieterminową rejestrację samochodów sprowadzonych z UE.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o stanowisku Ministerstwa Infrastruktury i napiszcie proszę jakich argumentów powinienem użyć podczas dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury oraz Sejmowej Komisji do Spraw Petycji podczas kolejnego posiedzenia na którym omawiana będzie odpowiedź na dezyderat.


Źródło:

Odpowiedź Ministra Infrastruktury na Dezyderat znajdziecie – TUTAJ

Dezyderat 215 – TUTAJ

6 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle Pan Minister rozumie nas , ale pracuje nad tym aby nam dowalić kary za nieterminowe zgłaszanie nabycia . LUDZIE PO CO NAM TAKA WŁADZA ? Kogo mamy wybierać w wyborach , aby takie Buce nami nie zarządzały ….?

  • W I kwartale 2022 r. do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42 proc. więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46 proc. wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności. Eksperci, choć nie są zaskoczeni tymi wynikami, uważają je za mocno niepokojące. Wyjaśniają również, że są one przede wszystkim skutkiem wprowadzenia Polskiego Ładu.
   W pierwszym kwartale br. do CEIDG wpłynęło ponad 63,1 tys. wniosków dot. zamknięcia działalności gospodarczej i blisko 90 tys. dotyczących zawieszenia
   W pierwszym kwartale br. do CEIDG wpłynęło ponad 63,1 tys. wniosków dot. zamknięcia działalności gospodarczej i blisko 90 tys. dotyczących zawieszenia | Foto: Piotr Kamionka / REPORTER / East News

   WYNIKI JUŻ MAJĄ – i to nie jest ich ostatnie słowo. Skoro to taki problemie to wprowadzić karę 50 zł każdy zapłaci i po problemie.

 2. Pytanie z innej beczki.. Macie napewno swoje doświadczenia w sprzedaży aut na Export na Ukrainę. Czy jak sprzedałem samochód z opłacona akcyza i polskim przeglądem na Ukrainę to mogę domagać się zwrotu akcyzy i czy muszę gdzieś zgłosić taką sprzedaż? Pozdrawiam CAR-MANIA

  • Jeżeli samochód nie był rejestrowany w Polsce to możesz zwrócić się o zwrot akcyzy i nie musisz niczego zgłaszać.

   • Co w przypadku sprzedaży samochodu na Ukrainę od którego jeszcze nie opłaciliśmy akcyzy ? Czy trzeba gdzieś to zgłaszać lub opłacić i ubiegać się o zwrot ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.