0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Od 1 lipca 2019 roku PCC będziemy płacili „hurtowo”?

Data:

Do Sejmu trafił Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który po pierwszym czytaniu został skierowany do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

W ramach realizacji Rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, proponuje się wprowadzenie zmian do wielu ustaw w celu uproszczenia i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

W artykule 17 projektu, umieszczona została propozycja wprowadzenia zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana ta dotyczy płaconego przez nas po zakupie pojazdu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej 2% podatku. Ma ona polegać na umożliwieniu składania zbiorczej deklaracji PCC, oraz jednorazowej zapłaty podatku z tytułu wszystkich umów zawartych w okresie miesiąca. Będziemy mieli taką możliwość, jeżeli w danym miesiącu dokonamy co najmniej 3 transakcji podlegających opodatkowaniu tą daniną i co najmniej 3 czynności cywilnoprawne obejmujące umowę sprzedaży w danym miesiącu dokonamy przed upływem 14 dni od dnia zawarcia pierwszej z nich.

W uzasadnieniu projektu przeczytamy, że: „Zniesienie obowiązku składania przez podatników odrębnych deklaracji podatkowych z tytułu każdej umowy i wielokrotnego obowiązku zapłaty podatku będzie stanowiło zmniejszenie biurokratycznych obowiązków. Odciąży to w szczególności tych przedsiębiorców, którzy obecnie muszą składać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset deklaracji miesięcznie (np. w przypadku zakupu od osób fizycznych rzeczy używanych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej).”

Wzór zbiorczej deklaracji PCC w rozporządzeniu określi minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Przepisy te miały by wejść w życie z dniem 1 lipca 2019 r.

Zapoznajcie się z całym projektem ustawy i dajcie znać jakie jeszcze proponowane w nim zmiany mogą być dla nas istotne.

Napiszcie w komentarzach czy taka zmiana będzie dla Was przydatna.

Powiedzcie też proszę czy Waszym zdaniem powinniśmy w ogólne płacić ten podatek.

Źródło:

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych – TUTAJ 

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym – TUTAJ

Przebieg prac legislacyjnych możecie śledzić – TUTAJ

2 KOMENTARZE

  1. A dlaczego mamy wogóle płacić? Nie dość że to trzeci podatek po dochodowym i VAT to jeszcze nie od ceny zakupu ale od ceny niejednokrotnie po jakiej nawet nie udaje nam się sprzedać auta bo od ceny rynkowej. Gdybym miał po cenach rynkowych auto kupić to bym nie sprzedał potem. PCC trzeba skreślać i płacić od ceny rynkowej a dochodowy od ceny rzeczywistej za ile się kupiło ! Przeciez na umowie obie strony się podpisują więc dlaczego placić od 20 tys jak zapłaciło si e np. 18 tys???

    • Wystarczy wpisać że umowę zawarło się na przykład w Goerlitz czy w Ostravie i nie ma obowiązku uiszczania pcc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."