0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

FORS – przeciwko blokadzie importu aut!

Data:

Od jakiegoś czasu słyszymy o rekordowej ilości sprowadzonych w tym roku używanych samochodów. Czesto informacje te są opatrzone komentarzem w stylu: „Polska jest złomowiskiem Europy”, „Fala wraków”, „Zalew samochodowych wraków”, itd.

Oczywiscie nie zgadzamy sie z takimi opiniami dotyczącymi aut które sprowadzamy!

Importujemy samochody używane, ale sprawne technicznie, które nie są „wrakami”.

Stan techniczny każdego z nich potwierdzony jest przeglądem technicznym wykonanym w kraju z którego auto sprowadzamy lub z Polskiej Stacji Kontroli Pojazdów.

Mnie ma możliwości  zarejestrowania po raz pierwszy w naszym kraju auta bez ważnego badania technicznego.

Konentarze o których piszemy zaczęły się pojawiać cześciej w chwili podjęcia prac nad zmianami w akcyzie. Widzieliśmy już kilka propozycji. Większość z nich zakłada wzrost akcyzy wraz ze wzrostem wieku pojazdu. Uważamy że takie podejście będzie blokadą importu używanych samochodów, która dotknie dużą cześć Polaków. Nie zgadzamy się na blokowanie swobodnego przepływu towarów w Unii Europejskiej której częścią jest Polska.

Dlatego w pełni zgadzamy się ze stanowiskiem Stowarzyszenia FORS, którego oświadczenie w sprawie ograniczenia importu samochodów używanych prezentujemy poniżej:


image

 image

Zgadzasz się z FORS oraz naszę opinią?

UDOSTEPNIJ post na Facebooku – niech nasi znajomi poznają nasze zdanie a nie tylko zdanie mediów „inspirowane” przez lobby Dealerów i Importerów nowych samochodów.

7 KOMENTARZE

 1. Ten rząd jest niesamowity. Dać 500 by biedniejsi mieli auta i dowalić akcyzę by jednak ich nie mieli.
  Coś czuję, że większość handlujących z pocałowaniem ręki chciałoby powrotu stałej opłaty recyklingowej.

 2. Jeśli chodzi o badania techniczne to ja bym nie był takim optymistą. Większość handlarzy ma znajomego diagnostę a resztę proszę sobie dopowiedzieć.
  Jednak uważam, że rząd sobie ze mną jako obywatelem w kulki polatuje. Kolejna próba wyciągnięcia kasy i dogodzenia lobby producentów i sprzedawców nowych aut. W pełni popieram protest przeciw takim akcjom rządu.
  Jeśli chodzi o same auta to złomem może być i trzyletnie auto. No i doskonała większość ludzi nie planuje zabić się zakupionym autem więc też naprawi raczej to co jest ważne dla bezpiecznego poruszania się po drodze, rząd nie musi się o to martwić. Tak myślę.

 3. http://www.lex.pl/pp-akt/-/akt/glosa-do-wyroku-ts-z-dnia-18-stycznia-2007-r-c-31305

  1.Wyrok ETS zasługuje na pełną aprobatę. Warto podkreślić, że odpowiada on stanowisku formułowanemu w polskim piśmiennictwie podatkowym niemalże od dnia akcesji.

  2.Rozstrzygnięcie w istocie dotyczące sprzeczności z prawem wspólnotowym zapadło na gruncie art. 90 akapit pierwszy TWE. Ma to duże znaczenie praktyczne. Gdyby orzeczono o sprzeczności z art. 23 i 25 TWE, zwrotowi podlegałaby cała kwota zapłacona tytułem akcyzy. Z uwagi na to, że uznano, iż polskie przepisy są sprzeczne z art. 90 TWE zakazującym podatkowej dyskryminacji towarów z innych państw członkowskich, zwrotowi podlegać będzie jedynie ta część zapłaconej kwoty, która przekracza niedyskryminującą część stawki podatku. Za zgodne z art. 90 TWE należy uznać pobieranie podatku z zastosowaniem stawki 13,6% od samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3oraz 3,1% od pozostałych samochodów osobowych. Wynika to stąd, że wspomniane stawki akcyzy mają, co do zasady, zastosowanie do wszystkich pojazdów rejestrowanych na terytorium Polski.

  3.Sędziowie ETS nawiązali … … Aby uniknąć dyskryminacji podatkowej (w ocenie ETS, jak i Rzecznika Generalnego) – przyjąć, że deprecjacji pojazdu towarzyszy zmniejszenie kwoty rezydualnego podatku związanego z tym pojazdem. Podatek ten stanowi pewien niezmienny ułamek wartości pojazdu. Skoro zmniejsza się wartość pojazdu, wprost proporcjonalnie zmniejsza się również kwota podatku rezydualnego. Natomiast wprowadzony przez polskiego prawodawcę mechanizm wzrostu stawki wraz z wiekiem pojazdu doprowadził do tego, że pierwsza na terytorium Polski rejestracja samochodu starszego niż dwuletni wiązała się z koniecznością zapłaty akcyzy wyższej niż rezydualna, zdeprecjonowana kwota akcyzy tkwiąca w cenie starszego niż dwuletni samochodu, który został w Polsce zarejestrowany wówczas, gdy jego wiek nie przekraczał dwóch lat.

  4.Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował dopuszczalność uznania, że mechanizm stawek akcyzy od samochodów osobowych może być uznany za zgodny z art. 90 TWE z uwagi na to, iż zróżnicowanie stawek służy osiągnięciu celów z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

  Dobrze byłoby, gdyby wyrok ETS w sprawie Maciej Brzeziński przeciwko Dyrektorowi Izby Celnej w Warszawie wywarł również skutki bardziej dalekosiężne. Po pierwsze, warto byłoby, aby polski prawodawca, ustanawiając nowe przepisy prawne, przeprowadzał dogłębną analizę ich zgodności z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami międzynarodowymi. Po drugie zaś, skoro państwa członkowskie najwyraźniej nie zamierzają zrezygnować ze szczególnych podatków obciążających nabycie lub eksploatację samochodów osobowych, a jednocześnie stworzenie w pełni zgodnych z prawem wspólnotowym regulacji w tym zakresie nastręcza im poważnych trudności, pożądana byłaby intensyfikacja prac nad wspólnymi regułami w tym zakresie.

  Krzysztof Lasiński-Sulecki

 4. Dziesiaj 4 z pieciu moich pracownikow, dostalo wypowiedzenia, szkoda ze przed swietami… Cala ta afera z akcyza sklonila mnie i wspolnika do refleksjido tefleksji, ciagle podatki, ZUSy, VAT, co miesiac oplata za plac, noce spedzone na jezdzie czy lato czy zima, by na same koszta zarobic trzeba sprzedac kilka samochodow…

  Tak wiec odpuszczam, brawa w komisji wczoraj mnie uswiadomily, ie dobrze robie, nie bede pacholem dla ludzi ktorzy mnie nie szanuja, to posidzenie to jakas kpina z obywateli i przedsiebiorcow…
  Wypowiedzenie na grunt na ktorym stoi auto komis tez dzisiaj zostanie doreczone (2000PLN miesiecznie)… Nie bede ciagnal tego w takiej formie, ja sobie poradze, szkoda tylko tylu miejsc pracy i czasu ktory na to wszystko pracowalem, pewnie takich jak ja bedzie wiecej…
  Brawo PIS brawo dobra zmiano, czuje ze PKB moze poleciec w granice 2 pkt procentowych.. Nawet paliwo juz bede tankowal w czechach 27.5 za litr, taki we mnie bunt sie wytworzyl ze nie mam zamiaru nic dokladac do panstwa, nawet papierosy sprobuje rzucic by wyrazic w ten sposob osobisty sprzeciw…. Mam juz gdzies ich tabelki i kpine ze mnie i z ludzi… ZENADA KPINA I AROGANCJA WLADZY…. Tak jak wspominalem, ja sobie poradze, ale mam nadzieje ze odbije om sie to rykoszetem co robia w gospodarce jak stadniny (nawet nie spodziewaja sie jak mocna motoryzacja na nia wplywa)…PZDR

  • Spędzając wiele czasu za granicą, prawie każdy z branży zna realia funkcjonowania rynków sąsiednich i zastanawia się co najmniej nad ograniczeniem działalności w PL, po takich pomysłach rządu…. Założyć firmę za granicą to żaden problem (o ile już się takiej nie posiada), po zmianach polski klient otrzyma po prostu zagraniczną fakturę, zamiast polskiej, akcyzę owszem będzie musiał zapłacić w PL ale już irmowe ZUSy, VATy i opłaty za plac zostaną odprowadzone za granicą. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to same korzyści, od lepszej przyszłej emerytury i działalność w stabilniejszym systemie począwszy poprzez dostęp do szerszego grona klientów z całej Europy, wyższej kwoty wolnej od podatku, tablic komisowych itd na wyższych zasiłkach na dzieci kończąc.

 5. Grzegorz Peczkis człowiek który pogrzebał polski auto handel .I co narobiłeś człowieku miałeś nam obniżyć akcyzę a co narobiłeś w znacznym stopniu zlikwidowałeś polski auto handel wymyślając jakieś nieudolne przepisy które wymknęły ci się z pod kontroli . Jeśli twe nieudolne pomysły staną się faktem dzięki tobie będziemy ewolucyjnie niżej w rejestracji aut sprowadzonych niż ukraina i afrykańskie kraje . ,,SZACUNEK ” i pozdrowienia od rosnącej przyszłej szarej strefy do zobaczenia przy urnach wyborczych .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.