0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Koniec z Akcyzą! Jest zgoda Kmisji Europejskiej!

Data:

18 grudnia 2018 r. Komisja Europejska stwierdziła, że zwolnienie od podatku akcyzowego pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym nie stanowi pomocy publicznej i może być stosowane w prawie krajowym. 

W związku z tym od dnia 19 grudnia 2018 roku nie musimy płacić akcyzy za takie samochody.

Niestety nie wszystkie samochody będą zwolnione z akcyzy.

Których samochodów faktycznie dotyczy zwolnienie z akcyzy?

Dokładnie określają to art. 109a i art. 163a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, 

art. 2 pkt 12 i 15 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich artykułów zauważycie, że samochodów objętych zwolnieniem z akcyzy jest bardzo mało. Konkretnie są to pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25km/h, 

  • wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania (pojazd elektryczny),  
  • wykorzystujące do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych (pojazdy napędzane wodorem), oraz 
  • o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna jest akumulowana przez pod- łączenie do zewnętrznego źródła zasilania czyli hybrydy plug-in.

Z tym, że w przypadku tych ostatnich zwolnienie obowiązywać będzie do dnia 1 stycznia 2021r. i objęte nim będą tylko pojazdy o pojemności silnika spalinowego do 2000 centymetrów sześciennych.

Jak skorzystać ze zwolnienia z akcyzy?

Należy złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego oraz przedstawić dokumentację potwierdzającą, iż pojazd, którego dotyczy zwolnienie, jest pojazdem elektrycznym lub pojazdem napędzanym wodorem. Po zweryfikowaniu dokumentów naczelnik urzędu wystawi zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy.

Czy waszym zdaniem dzięki tej regulacji zwiększy się w Polsce sprzedaż aut elektrycznych, hybrydowych oraz napędzanych wodorem?

Dajcie znać w komentarzach i Facebooku.

Źródło:

Komunikat:

https://www.podatki.gov.pl/akcyza/wyjasnienia/zwolnienie-od-podatku-akcyzowego-pojazdow-elektrycznymch-hybrydowych-i-z-napedem-wodorowym/

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000317/T/

Ustawa o podatku akcyzowym:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20090030011/U/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.