Koniec zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości!

Data:

Grupa senatorów związanych z Markiem Borowskim 11 maja 2017 roku zgłosiła do Senatu RP Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.

Wnioskodawcy proponują, aby w przypadku popełnienia wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, w przypadku jeżeli kierowca działał w stanie wyższej konieczności w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka, jego prawo jazdy nie było zatrzymywane.

Projektowana zmiana w Prawie o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 października 2016 r. (sygn. akt K 24/15). 

Obowiązujące dziś przepisy obligują Policjanta, który zatrzyma kierowcę za przekroczenie dopuszczalnej prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym do zatrzymania mu prawa jazdy na trzy miesiące.

Zgodnie z Senackim projektem, kierowcy jadący z niedopuszczalną prędkością przez miasto nie będą musieli oddawać dokumentu, jeżeli zrobią to w stanie wyższej konieczności. Chodzi o takie sytuacje jak: rodząca kobieta, transport chorego, sytuacja związana z zagrożeniem życia.

Projekt 15 maja został skierowany do Komisji Ustawodawczej, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz do konsultacji społecznych. Komisje mają czas na przygotowanie sprawozdania do 29 czerwca 2017.

Jeśli poprawki zostaną przyjęte, wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

Co myślicie o tym projekcie?

Ilu z Was musiało oddać „prawko” od czasu wprowadzenia dziś obowiązujących przepisów?

 Źródło:

Projekt ustawy znajdziecie – TUTAJ!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego znajdziecie – TUTAJ!

1 KOMENTARZ

  1. Przykład:
    Znajomy kurier przekroczył prędkość o 53 km/h w terenie zabudowanym (wracał do wcześniej odwiedzonej miejscowości, bo klientka uprosiła go, że bardzo jej zależy na paczce). Prawko zabrane, nad głową wisi kara od firmy kurierskiej za niewypełnienie warunków umowy i w konsekwencji wywalenie z roboty. Chłop był głównym żywicielem rodziny. Uprosił szwagra, że będą razem jeździć do momentu, aż mu nie zwrócą prawka.

    Moim zdaniem zabieranie prawa jazdy za takie przekroczenia to patologia. Rozumiem mandaty, bo na drugi dzień idziesz tylko wku*wiony do roboty, ale jeśli komuś zabiera się narzędzie pracy to jak ma żyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...