0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kiedy do transportu samochodów potrzebna jest Licencja Wspólnotowa?

Data:

Ostatnio kilka osób pytało mnie czy przywożąc samochody na lawecie z Niemiec czy Francji muszę mieć Licencją Wspólnotową lub jakieś inne dokumenty. Niżej możecie przeczytać kto musi mieć Licencje, kto musi mieć inne dokumenty ile to kosztuje i jak to załatwić.

Licencja wspólnotowa dotycząca międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy oraz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (LR1)

Licencja wspólnotowa to decyzja administracyjna wydana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD), która uprawnia do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie zarobkowego transportu drogowego. Jeśli chcesz zarobkowo wykonywać międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, musisz posiadać licencję wspólnotową oraz wypis z licencji wspólnotowej dla każdego pojazdu.

Żeby uzyskać licencję wspólnotową, musisz najpierw mieć zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. O takie zezwolenie możesz wystąpić do starosty (lub prezydenta miasta), właściwego dla miejsca zamieszkania (lub prowadzenia działalności gospodarczej), albo do GITD. Za udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zapłacisz 1000 zł.

Osoba zarządzająca transportem w firmie musi posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych. Oświadczenie osoby zarządzającej transportem – zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 (OC) należy dołączyć do wniosku.

Opis jak załatwić zezwolenie znajdzieszTUTAJ 

Jeśli już posiadasz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, to do GITD możesz złożyć wniosek o licencję wspólnotową. Żeby uzyskać Licencję musisz dysponować odpowiednimi środkami finansowymi potwierdzającymi posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej ci podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego (na całość taboru) w wysokości:

 • 9000 euro – na pierwszy pojazd

 • 5000 euro – na każdy następny pojazd.

Ile to kosztuje:

Za licencję oraz wypis z licencji zapłacisz:

 • do 5 lat wynosi 4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji

 • powyżej 5 lat do 10 lat wynosi 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji

Musisz pamiętać żeby zgłaszać na piśmie lub elektronicznie organowi, który udzielił ci zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego/licencji wspólnotowej, każdą zmianę danych. Musisz to zrobić nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Jeżeli prowadzisz działalność w zakresie transportu drogowego w formie spółki cywilnej, wszyscy jej wspólnicy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia (licencje, zezwolenia) do prowadzenia takiej działalności.

Na wydanie Licencji poczekasz nie dłużej niż miesiąc, Ale termin ten może się wydłużyć do 2 miesięcy. Jeżeli tak będzie to dostaniesz o tym informację.

Opis jak załatwić Licencję Wspólnotową znajdzieszTUTAJ

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz Licencja Wspólnotowa są wam potrzebne do wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie transportu drogowego czyli świadczenia usług transportowych dla innych podmiotów.

Co jeżeli wozicie tylko swoje samochody?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz wykorzystywać na własne potrzeby firmowe auta do międzynarodowego przewozu rzeczy robiąc to tylko pomocniczo w stosunku do swojej podstawowej działalności to musisz najpierw uzyskać zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy – PWR1.

Co to jest przewóz na potrzeby własne?

Przewóz na potrzeby własne (niezarobkowy przewóz drogowy) to każdy przejazd pojazdu wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.

Wykonując przewozy własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy musisz spełniać poniższe warunki:

 • firmowe auta muszą być prowadzone przez ciebie lub twoich pracowników

 • masz tytuł prawny do dysponowania autami – np. umowę dzierżawy, dowód kupna

 • przewożone rzeczy muszą być twoją własnością lub być przez ciebie sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione

 • przewóz nie może być przewozem w ramach usług turystycznych

Jeśli zamierzasz wykonywać przewóz pojazdem, który został kupiony już po złożeniu wniosku, musisz załatwić dla niego wypis. Opłata za każdy nowy wypis, pobierana jest w wysokości odpowiedniej do pozostałego okresu ważności dotychczas wydanego zaświadczenia.

Ile to kosztuje:

Opłaty za wydanie zaświadczenia oraz wypisu z zaświadczenia zależą od okresu na jaki ma być wydane zaświadczenie.

Okres ważności zezwolenia

Kwota za zaświadczenie (w zł)

Kwota za jeden wypis z zaświadczenia (w zł)

do roku

100

20

do 2 lat

200

40

do 3 lat

300

60

do 4 lat

400

80

               do 5 lat

500

100

Zaświadczenie otrzymasz nie później niż w ciągu 7 dni.

Kiedy nie trzeba mieć zaświadczenia na przewozy własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy?

O zaświadczenie nie musisz występować, jeśli:

 • transport odbywa się w ramach powszechnych usług pocztowych

 • posiadasz uprawnienia do wykonywania transportu drogowego

 • jesteś rolnikiem

Opis jak załatwić zaświadczenie znajdzieszTUTAJ

Reasumując

Licencja Wspólnotowa i Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego niezbędne jest jeżeli zarobkowo zajmujesz się transportem. Jeżeli wykorzystujesz na własne potrzeby firmowe auta do międzynarodowego przewozu rzeczy robiąc to tylko pomocniczo w stosunku do swojej podstawowej działalności to wystarczy Ci Zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy.

Mam nadzieję, że rozwiałem Wasze wątpliwości i odpowiedziałem na pytanie. Dajcie znać w komentarzach czy ten artykuł był dla Was pomocny.


Źródło:

Licencja wspólnotowa – międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy (LR1) | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zaświadczenie na przewozy własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy (PWR1) | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

3 KOMENTARZE

 1. A jezeli ja zajmuje sie sprzedaza samochodow. Naprzyklad kupuje samochod uzywany w Niemczech, przywoze do Polski i sprzedaje go. W takiej sytuacji mi zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy – PWR1?

 2. a jeżeli kupię auto w de prowadząc Auto handel i pojadę po niego np Mercedes ML + przyczepa? co w taki przypadku?
  nadmienie że auto i przyczepa zarejestrowana jako prywatnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.