0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Data:

Każdy przedsiębiorca, który tankuje pojazdy firmowe, prywatne, wynajęte czy w leasingu oraz/lub posiadający piec na dowolne paliwo do ogrzewania wody lub pomieszczeń biurowych, magazynowych lub hal, w chwili gdy kupuje wyżej wymienione paliwa na firmę w myśl przepisów Prawo Ochrony Środowiska z 2001 roku staje się korzystającym ze środowiska i jest zobligowany do składania corocznych sprawozdań o zakresie korzystania ze środowiska.

Sprawozdania powinny być składane co roku do urzędu marszałkowskiego do dnia 31 marca za rok miniony. W zależności od ilości i rodzaju spalanych paliw, przedsiębiorca wnosi opłatę środowiskową za korzystanie ze środowiska.

Jeśli opłaty na sprawozdaniu nie przekraczają 800zł przedsiębiorca jest zwolniony z wniesienia opłaty. Jeżeli opłaty na sprawozdaniu nie przekraczają 100zł, przedsiębiorca jest zwolniony z przedkładania sprawozdania marszałkowi, ale powinien przechowywać sprawozdanie na wypadek kontroli lub wezwania przez okres 5 lat.

Sprawozdania składa się na papierze z podpisem do właściwego urzędu marszałkowskiego. Za brak sprawozdań grozi kara 500zł za rok.

Do wykonania sprawozdań za paliwo do pojazdów potrzebne są dane o:

  • rodzaju paliwa,

  • rodzaju pojazdu,

  • rok produkcji pojazdu.

W przypadku emisji z pieców potrzebna są informacje o:

  • rodzaju opału (węgiel, drewno, pelet, olej opałowy, gaz itp.),

  • mocy pieca,

  • liczbie pieców,

  • lokalizacji pieca.

Jak widzicie każdy z nas nawet jeżeli nie musi wnosić opłaty i składać sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego powinien je sporządzać i przechowywać sprawozdanie na wypadek kontroli lub wezwania przez okres 5 lat.

Jeżeli nie chcecie zajmować się tym samic to możemy was wyręczyć przygotowując dla Was takie sprawozdanie. Cena za usługę za rok sprawozdawczy to 250zł netto. W przypadku zainteresowania wykonania usługi proszę przesłać dane firmy, dane kontaktowe oraz dane potrzebne do wykonania sprawozdania na adres mailowy ekoraport@polskiautohandel.pl


Podstawa Prawna:

USTAWA z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – TUTAJ

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska – TUTAJ

OBWIESZCZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z dnia 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022 – TUTAJ

2 KOMENTARZE

    • Wszystko zależy od rodzaju samochodu, rodzaju spalanego paliwa. Ale zakładając, że jest to samochód osobowy, do 3,5 t, euro 5 lub 6 to, aby nie przekroczyć opłaty 800 zł benzyny nie może spalić więcej niż 180 000 litrów, oleju napędowego nie więcej niż 280 000 l

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.