PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili
 • Akcyza – ważne zmiany! Na stronie Rządowego Centrum Legislacji, opublikowany został Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak...
 • Koniec z Akcyzą! Jest zgoda Kmisji Europejskiej! 18 grudnia 2018 r. Komisja Europejska stwierdziła, że zwolnienie od podatku akcyzowego pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym nie stanowi pomocy publicznej i może być stosowane w prawie krajowym. ...
 • Zwrot AKCYZY – projekt rozporządzenia. W dniu dzisiejszym na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego. W uzasadnieniu przeczytamy, że „Projekt rozporządzenia Ministra...
 • Import aut używanych rośnie o ponad 20%. A co ze sprzedażą? W marcu sprowadziliśmy do Polski ponad 89 tysięcy używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Oznacza to ponad 20 procentowy wzrost w porównaniu do lutego bieżącego roku. Jeżeli tak...
 • AKCYZA – drobne zmiany. Czy istotne? Ministerstwo Finansów opracowało dwa projekty rozporządzeń konieczne do dostosowania treści istniejących rozporządzeń do zmian wprowadzanych ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz innych ustaw dotyczących działalności gospodarczej....

PolskiAutohandel.pl Szkolenia – NEWSLETTER 3/2019

PolskiAutohandel.pl Szkolenia – NEWSLETTER 3/2019
Lipiec 06
09:43 2019

CO Z OBOWIĄZKIEM REJSTRACJI SAMOCHODÓW W CIĄGU 30 DNI?

W czwartek Sejm przyjął przepisy nakładające na nas obowiązek rejestracji pojazdów sprowadzonych z innych krajów Unii Europejskiej w ciągu 30 dni. Analogiczny obowiązek dotyczy samochodów zarejestrowanych, kupionych na terytorium Polski.

Przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Dotyczyć będą wszystkich pojazdów, a więc zarówno samochodów nowych, samochodów używanych, jak i motocykli. Brak rejestracji w odpowiednim czasie, wiązać się będzie z karą od 200 do 1000 zł.

Zmiany w przepisach omawia szczegółowo w poniższym filmie Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.pl . Zachęcamy do obejrzenia.

Jeżeli film otwiera się nieprawidłowo kliknij – TUTAJ

Wprowadzenie tych regulacji prawnych oznacza ogromne koszty dla naszej branży. Razem z obowiązkiem rejestracji w ciągu 30 dni pojawi się oczywiście obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu. W skali roku nasze koszty związane z ubezpieczeniem wzrosną kilku- o ile nie kilkunastokrotnie. Dodatkowo stracimy mnóstwo czasu, jako że będziemy musieli dwukrotnie częściej pojawiać się w Wydziałach Komunikacji.

 Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo zablokują Wydziały Komunikacji. Po wprowadzeniu nowych przepisów będą miały one dwukrotnie więcej pracy, jako że dziś rejestrują w zdecydowanej większości samochody, które kupili od nas klienci. Po zmianie przepisów będą robić to nadal, ale dodatkowo będą musieli obsłużyć również nas jako podmioty sprowadzające. Do każdego pojazdu będzie musiał zostać dwukrotnie wydany dowód miękki i dwukrotnie dowód twardy. Koszty biurokracji wzrosną w horrendalnym stopniu…

 Ostatnią szansą na zmianę tych przepisów jest posiedzenie Senatu. Obrady, na których omawiane będą nowe przepisy, odbędą się najprawdopodobniej 9 lub 10 lipca. Oczywiście będziemy Was informować o ewentualnych zmianach w Senacie.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tej zmianie.



Jeśli chcesz otrzymywać nasz NEWSLETTER zawierający istotne dla branży informacje, wyślij nam swój adres e-mail.


Podobne artykuły

27 komentarzy

 1. Gosia
  Gosia Lipiec 06, 12:47

  Przecież muszà się znaleść pieniądze na 500 +

  Odpowiedz na ten komentarz
  • tom
   tom Lipiec 09, 10:46

   taaaa 500+……główny beneficjentem będą firmy ubezpieczeniowe. Wszyscy rzucą się na wykupowanie OC

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. fazi997
  fazi997 Lipiec 06, 16:31

  Ty ciągle o pieniądzach, a co z samochodami których nie jestesmy w stanie w ciągu 30 dni naprawić, co z samochodami kokekcjonerskimi….o tym pomyślałaś? Te argume ty o pieniądzach i biurokracji do mnie nie przemawiają. Z punktu widzenia klienta lepiej jest kupić auto już zarejestrowane.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Togro
  Togro Lipiec 07, 11:31

  Nadal brak informacji o pojazdach zabytkowych, ktorych procedura rejestracji (rzeczoznawca, konserwator) trwa dluzej niz 30 dni, czyli z automatu kazdy kolekcjoner zostanie ukarany 1000zl kara nie ze swojej winy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor Lipiec 07, 14:15

   Niestety tak. Od 200 do 1000 złotych

   Odpowiedz na ten komentarz
   • TereFere
    TereFere Lipiec 08, 17:25

    Niestety nie mogło by tak być. Jedna procedura ograniczona drugą, sankcje zniesie przysługująca jej skarga. Dwie “sprzeczne” regulacje …klasyka gatunku.

    Zapewne aktualnie to bubel prawny tworzony na “zapotrzebowanie społeczne” Przepisy niezbędne wprowadzeniu tej regulacji mogą zostać opublikowane w każdej innej, egzotycznej ustawie. Metoda “od dupy strony”.

    Proszę sobie nie upraszczać życia i nie tłumaczyć wszystkiego x500+. Prosze zastosować tzw “pozytywną metodę” i odpowiedzieć na pytanie kto najwięcej realnie skorzysta w efekcie tych zmian? Jaki sektor?

    Odpowiedz na ten komentarz
 4. Endi
  Endi Lipiec 07, 12:09

  A bedzie można sprzedać auto na miękkim dowodzie czy trzeba bedzie trzymać je prawie miesiąc czekkajac na twardy dowód?. To jest chore ! Nie dośc że płącimy podatek pcc od wzbogacenia się a placimy go za nasz towar to jeszcze mamy kolejne koszta ponosic i rejestrowac, biegać po kolejnych urzedach ???

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor Lipiec 07, 14:16

   Nie. Będziemy musieli czekać ze sprzedażą do wydania dowodu rejestracyjnego – tzw. Twardego.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Artur
  Artur Lipiec 07, 22:36

  A co z nowym prawem dotyczącym kierowaniem samochodu na tablicach “z allegro”? Teraz jest to wykroczenie a ma być przestępstwo!! Wiec kto do nas przyjedzie po auto jak nie będzie miał jak wrócić?? Jak nie kijem to… I tak nas ta rejestracja CHYBA nie ominie.

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. Orany
  Orany Lipiec 08, 12:43

  Powinna być możliwość sprzedaży na miękkim dowodzie a dopóki samochód jest w rękach komisu to twardego dowodu WK nie zamawia. Karta pojazdu musi być wydana przy wydaniu miękkiego dowodu. Twardy dowód otrzymuje dopiero finalny klient w swoim WK.

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. Tolek
  Tolek Lipiec 08, 13:34

  Dlaczego tylko w Polsce można tak gnębić podatnika, a on sam nic nie może z takimi debilnymi przepisami zrobić.

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. pit
  pit Lipiec 08, 16:23

  to niech to wydłużą chociaż do 60 dni, co w przypadku kupowania auta na aukcjach, czasem po zakupie to i 3 tygodnie auto jedzie, a dokumenty dopiero po przyjezdzie auta. Nic bym nie powiedział jakby mozna było rejestrować auta przez internet, a sprzedawać bez twardego dowodu. A tak urzędy czynne tylko do 15. dziennie przyjmują ok 50 osób, to jak wszyscy się rzucą do rejestracji i zmian w dowodach, bo trzeba zauważyć ze nowe auta też mają być tym obowiązkiem objęte, to na rejestracje będzie się czekało po 2,3 miesiące. Najbardziej boli, że osoby nie prowadzące działalności nie muszą płacić podatków, bdo, nie grozi im rękojmia będą obchodzić ten przepis, bo i tak piszą umowę na “Niemca”, a nam ciągle pod górkę.

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. zenq
  zenq Lipiec 08, 21:23

  Nie tyle sprzedarz na twardym dowodzie, co zmiana wzorow dokumentu – dowod i tak nie jest potrzebny do jazdy – niech bedzie swistek z pieczatka jak miekki dowod i juz, po co to drukowac przez 3 tygodnie w pwpw? Karta pojazdu jest zbedna – do kosza. I jedne tablice na cale zycie auta. Wtedy mniej biurokracji, mniej kosztow i ma to jakis sens (czystosc w cepiku)

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. AR
  AR Lipiec 08, 22:15

  Ten przepis to ” WIELKIE ŚWIŃSTWO ” firmy padną podatków nie będzie , państwo straci dwa razy bo jeszcze pójdziemy na zasiłki czy ktoś tam myśli.

  Odpowiedz na ten komentarz
 11. KOMIS
  KOMIS Lipiec 09, 12:35

  Czy auto kupione na handel w kraju już zarejestrowane też będzie trzeba przerejestrować

  Odpowiedz na ten komentarz
 12. pit
  pit Lipiec 09, 17:22

  Ci co kupują na handel na vat 23%,np auta poleasingowe będą musieli zapłacić vat, bo do tej pory było tak, że jak nie rejestrowałeś to nie płaciłeś, dopiero przy odsprzedaży, czyli tutaj też sie zmieni

  Odpowiedz na ten komentarz
 13. AI
  AI Lipiec 10, 07:05

  Wierzę że PiS tj.Prawo i SPRAWIEDLIWOSC nie poprze takich głupich przepisów z mnóstwem błędów.No jak jako obywatel mogę być z góry skazany na karę przy zakupie np.uszkodzonego samochodu nie pisze o rozbitym, nawet usterka elektryczna czy mechaniczna w warsztatach trwa długo.Ale dobrze że robione porządek z autami gdzie są zarejestrowane a już ich dawno nie ma.Dobrze że nie przyjdzie mi Policja że zabiłem kogoś na pasach.Ale to się powinno tyczyć osób prywatnych lub zarejestrowanych aut.Tyle było walki o tablice dla komisów,no i będą.Proponuje tak.Jezeli masz firmę zajmujesz się importem powinieneś mieć tablice profesjonalne i możliwość wpisania auta na stan do CEPiKu i kropka.Stan by się wszystkim zgadzał dane będą poprawne,unia się odwali że nie ma kontroli a ci co handlują na lewo nie płacą nic umowa na kolanie co tak mnie w….ja to będą mieć problem.Bo w końcu muszą się za nich zabrać bo ile można.Bez ZUSu Pit VAT i innych kosztów ja też bym dobrze żył.I tu do nich do szarej strefy,jak handlujesz na lewo to nie zadaj leczenia za darmo i nie wyciagaj łapy po 500+ bo wstyd.PIsowcy nie mam nic do was ale nie przesadzaj cię dajcie żyć.Szukacie kasy poszukajcie w szarej strefie wystarczy zobaczyć na otomoto i ile jest aut po rowach zajazdach na posesjach sprzedawanych do opłat i tam zróbcie zakup kontrolowany może wam się oczy otworzą.To napewno pomoże wam i nam umocnić firmy bo chyba oto chodzi by budować gospodarkę i portfel.

  Odpowiedz na ten komentarz
 14. AUTO-HANDEL DANIEL PLUTECKI
  AUTO-HANDEL DANIEL PLUTECKI Lipiec 10, 07:59

  Witam. Moim zdaniem powinniśmy zrobić tak… Jeśli Państwo nakłada na nas coraz to większe obowiązki i co raz to większe opłaty związane z importem aut m.in. BDO, rejestracja pojazdów, akcyzy itp. Przy tym wszystko drożeje, a także usługi samochodowe lakiernicy, mechanicy itd. A my handlarze jesteśmy w dodatku na końcu łańcucha pokarmowego i musimy czasem jeszcze czekać na klienta jak na zbawienie, to uważam że powinniśmy po prostu masowo czyli wszyscy podnieś ceny aut. Od 2000zl, a nawet i więcej przy droższych samochodach, wtedy będziemy mieli na opłacenie podatków ze sprzedaży jednego auta w miesiącu. Automatycznie będziemy też więcej zarabiać przy większej ilości! Jeśli my się mamy dostosować to i klient też się dostosuje, bo nie będzie miał wyjścia. Tym bardziej że z klienteria jest coraz gorzej mierniki lakierów, głupie programy telewizyjne i wypowiedzi typu “miód w silniku” kto oglądał to wie, kto nie to polecam 🙂 A potem przychodzą same mądre głowy i opuść mu 2000zl z auta za 10tys. Czasem nie ma co kupić, czasem ceny aut zagranicą są z kosmosu, a klient w Polsce jest rozpieszczany. Coraz mniej zostaję z samochodu a wszyscy kopią nas w d**e i to jest “polskiautohandel”.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • KOMIS
   KOMIS Lipiec 11, 12:23

   My możemy podnieść ceny ale szara strefa tylko na tym zyska.
   Mi się wydaje że walczmy z nimi a wtedy będzie nam lepiej.
   Ja nie przyjmuję aut w komis od handlarzy bez działalności gospodarczej.

   Odpowiedz na ten komentarz
 15. Pako
  Pako Lipiec 10, 19:22

  Hej…
  A co z tymi handlarzami co sprzedają tylko auta powypadkowe/uszkodzone. Będzie trzeba wszystkie robić czy jak bo nie rozumiem ??

  Odpowiedz na ten komentarz
 16. Pako
  Pako Lipiec 10, 21:31

  a co będzie z pojazdami powypadkowymi ??

  Odpowiedz na ten komentarz
 17. Tomek
  Tomek Lipiec 11, 23:02

  Mam dość . czas z tad spier…..ć. pozdrawiam Jarka i kolegów i kolerzanki ze szkoły gastronomicznej z Żyrardowa

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

NEWSLETTER


Jeśli chcesz otrzymywać nasz NEWSLETTER zawierający istotne dla branży informacje, wyślij nam swój adres e-mail.


Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.