OtoMoto i OLX chcą skupować pojazdy. Będą naszym partnerem czy konkurencją?

Data:

02 kwietnia 2019 r. firmy – OLX Global B.V. oraz Frontier Car Group złożyły do UOKiK wniosek dotyczący utworzenia wspólnego przedsiębiorcy. Wspólny przedsiębiorca ma działać na rynku handlu używanymi pojazdami w Polsce, prowadząc platformę umożliwiającą skup pojazdów używanych, a następnie ich odsprzedaż na rzecz sieci dealerskich.

Jak zapewne wiecie polskie portale OLX i OtoMoto należą do Grupa OLX sp. z o.o., która związana jest z OLX Global B.V.

Frontier Car Group to firma z siedzibą w Berlinie, działająca między innymi w Indonezii, Meksyku, Pakistanie, Chile i Nigerii. Powstała w 2016 roku i od tego czasu odkupuje używane samochody i motocykle. Odbywa się to na podstawie wycen robionych przez internet, oraz po sprawdzaniu pojazdów w stacjonarnych punktach. W ten sposób pozyskane – odkupione samochody oferowane są dealerom.

Nowa konkurencja czy Partner?

Dziś jeszcze nie wiemy jak będą wyglądały działania nowej firmy w naszym kraju. Biorąc pod uwagę doświadczenie Frontier Car Group w odkupowaniu pojazdów, Grupy OLX w sprzedaży oraz ogromny kapitał jakim dysponują, moim zdaniem mają w ręku wszystko, żeby „solidnie namieszać” na rynku samochodów używanych.

Wszystko w naszych „zabieganych” czasach idzie w kierunku upraszczania sobie życia. Jeżeli nasi klienci będą mieli na rynku dużą firmę, której będą mogą sprzedać samochód nie ruszając się praktycznie z domu to mogą nie chcieć latać po komisach…

Jednocześnie z wniosku złożonego do UOKiK-u wynika, że nowa firma ma zamiar odsprzedawać pozyskane za pomocą portalu pojazdy dla sieci dealerskich. Wielu z Was już dziś nie rusza się z biura kupując samochody na zagranicznych aukcjach. Być może po powstaniu nowej firmy, będziecie kupowali samochody na nowej platformie internetowej działającej w Polsce…

Firmy i powiązania

Na stronie UOKiKu tak opisano obie firmy:

OLX jest częścią grupy kapitałowej Naspers („Grupa Naspers”), której spółką ostatecznie dominującą jest Naspers Ltd. z siedzibą w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki. Grupa Naspers to międzynarodowy koncern mediowo-internetowy oraz globalny inwestor technologiczny. Grupa Naspers prowadzi i inwestuje w platformy internetowe, rozrywkę wideo i media. OLX zajmuje się w skali globalnej, w tym w Polsce, prowadzeniem internetowych serwisów ogłoszeniowych dla kupujących i sprzedających w zakresie różnego rodzaju towarów.

FCG jest spółką ostatecznie dominującą grupy kapitałowej FCG („Grupa FCG”). Grupa FCG zajmuje się rozwijaniem, uruchamianiem i prowadzeniem internetowych platform handlu pojazdami używanymi, przede wszystkim w krajach rozwijających się. W Europie Grupa FCG prowadzi obecnie działalność na bardzo niewielką skalę, natomiast w Polsce nie prowadzi żadnej działalności.”

Siatka powiązań między spółkami związanymi z OLX i OtoMot jest skomplikowana. Jeżeli Was to interesuje, przejrzyjcie linki:

KRS Grupa OLX sp. z o.o. – TUTAJ

KRS Grupa OLX Corporate sp. z o.o. – TUTAJ 

Ciekawą listę firm/spółek powiązanych z Grupą OLX sp. z o.o. wspólnym adresem w Holandii znajdziecie – TUTAJ

Co o tym myślicie?

Uważacie, że będą dla nas konkurencją czy partnerem w biznesie?

Dajcie znać co myślicie na ten temat. Piszcie w komentarzach pod tekstem oraz na naszym Facebooku


Źródło:

UOKiK – TUTAJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

BDO – pamiętaj o opłacie rocznej i złożeniu SPRAWOZDANIA.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...