0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

REJESTRACJA PROFESJONALNA – kolejny bubel prawny…

Data:

Obejrzycie, krótki film, a następnie przeczytajcie tekst pod nim, który w ogromnym skrócie opisuje jak do tego doszło:

Kilka faktów z prac legislacyjnych:

Miało być tak pięknie…

Pierwotny projekt Ustawy znajdziecie w – Druku 1543

W uzasadnieniu tego kształtu ustawy przeczytacie:

Zakłada się, że podmioty uprawnione, w szczególności podmioty zajmujące się dystrybucją pojazdów, będą mogły również korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów w odniesieniu nie tylko do pojazdów nowych, ale również pojazdów używanych, w tym wcześniej zarejestrowanych lub sprowadzonych z zagranicy.

Taka możliwość jest stosowana przez inne państwa członkowskie i jej brak nie spełniałby oczekiwań środowiska polskich dystrybutorów pojazdów powodował, że znaleźliby się w gorszej sytuacji niż ich odpowiednicy w innych państwach.

(…)

Jeśli chodzi zaś o pojazdy sprowadzane z zagranicy wcześniej tam zarejestrowane, to należy wziąć pod uwagę, że co do zasady pojazdy takie są wyrejestrowywane w państwie pochodzenia, które przekazuje dla celu przerejestrowania pojazdu w innym państwie unieważniony dowód rejestracyjny, którym nie można już posługiwać się w ruchu drogowym. Takie pojazdy przez dystrybutorów sprowadzane są na tzw. lawetach i nawet jeśli te pojazdy posiadają ważne badanie techniczne, to nie jest to wystarczające dla przeprowadzenia jazdy testowej pojazdu. Z tego powodu istotne jest wprowadzenie profesjonalnej rejestracji pojazdów, aby ww. podmioty mogły wiarygodnie dokonywać sprzedaży pojazdów, a potencjalni nabywcy mieli możliwość wykonania jazdy testowej.

A wyszło …

Najważniejsze dla nas zmiany wprowadzone zostały w Senacie, praktycznie na samym końcu drogi legislacyjnej. Uchwała Senatu PR z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw dostępna jest – TUTAJ 

W uzasadnieniu tych zmian przeczytacie:

„Przyjmując poprawki nr 1, 3 i 6, Senatorowie przesądzili, że przedmiotem decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów może być tylko pojazd niezarejestrowany wcześniej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą. Biorąc pod rozwagę podstawowy cel przyświecający nowelizacji – ułatwienie działalności przedsiębiorcom zajmującym się produkcją, sprzedażą lub badaniem pojazdów  – przepisy o rejestracji pojazdu przy użyciu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego powinny służyć wyłącznie testowaniu pojazdów, które nie były wcześniej zarejestrowane. Brak takiego zastrzeżenia, wyrażonego expressis verbis w ustawie, stanowi zdaniem Senatu istotną lukę umożliwiającą profesjonalną rejestrację pojazdów, które powinny być rejestrowane na „normalnych” zasadach.”

Próbowaliśmy jeszcze przekonać Posłów do odrzucenia niekorzystnych dla nas poprawek Senatu. Prawie się udało. Zabrakło dwóch głosów…

Jeżeli interesuje Was, kto był przeciwny odrzuceniu niekorzystnych dla nas poprawek Senatu w Sejmie, zapoznajcie się z wynikami głosowania, które znajdziecie – TUTAJ

12 KOMENTARZE

 1. Rządzi kto ? PIS – wyborcy :emeryci i renciści, więc im takie tablice nie potrzebne, a że był jakiś nacisk to są tablice profesjonalne jak w wiekszości krajow uni od wielu lat 🙂 Normalnie nie wiadomo czy się śmiać czy płakać !!! Ale za to będzie trzeba rejestrować auta w 30dni, ciekawe która stacja diagnostyczne da przegląd na niesprwne auto np. nie odpala i elektryk się nie wyrobi w 30dni 🙂 PAŃSTWO NASZE NIE DLA POLAKÓW !!! Dadzą wiekszy ZUS dla małych przedsiębiorców, ale ci mali przedsiębiorcy maja rodziny i znajomych i napewno na takie rządzenie nie zagłosują.

  • Nie rób tu polityki, wybory w Polsce (jeszcze nie w „Tymkraju”) nic nie zmieniają. Zawsze rządzi pieniądz.
   Był projekt ale nie odpowiadał pewnemu sektorowi więc kopneli swoją małpe w parlamencie i … jest co jest.
   Nie zauważyłem też by ktoś z was wspomniał, że straciliście możliwość pojechania/lotu z takimi tablicami w ręce do np. Francji czy Włoch, założenia ich na kupione tam auto i powrotu nim do Polski. Obecnie by tak zrobić trzeba skorzystać z pośrednika i kupić np słowackie blachy wspierając tym samym obcy budżet. Publikujcie listę lobbingowych polityków-małp, którzy wprowadzili niekorzystne dla obywateli zmiany w aktach prawnych. Niech ludzie wiedzą, wysyłają im kartki z pozdrowieniami, niech wiedzą żę wy, że ktoś wie że to oni. Tyle na początek, bo od czegoś trzeba zacząć.

 2. ten kraj jest dziki i nikt tego nie widzi – bo co krasnale ogrodowe przestali przewozić przez granicę ? Nawet w TV w programach o autach jeżdzą po ulicach na zachodnich blachach na testy bo inaczeń na dzikim wschodzie nie idzie! Szkoda słów trzeba poczekać na normalniejszych rządzących.

 3. Powiem tak to wszystko jest celowe żeby pozamykać małe firmy , ktoś ma w tym cel żebyśmy poszli zapierdalać dla obcego .To jest Polska i tu nigdy nie będzie normalnie .

 4. Panowie , a Wy widzę nie wiecie co to jest lobbing ?
  Przecież Panowie Posłowie są instruowani przez wyjadaczy z związku dealerów .
  Tu mała poprawka , tam zmiana zapisu i komisy leżą….
  Ludzie obudźcie się !
  Przecież chodzi o elegancję z rynku wtórnego handlarzy , Dealerzy mają mieć większość rynku używanych samochodów i wszystko pod to będzie uchwalane . A my będziemy latać tylko po urzędach i płacić kary za przewóz samochodów między naszą tzw.Wspólnotą europejską , a potem kary w Polsce za brak rejestracji itp.
  Tak to wygląda, że dla nas są przewidziane tylko KARY w tych ustawach .Ja kończę ten interes, który budowałem 30 lat , Wam młodym radzę zmianę na lżejsze branże, mniej stresu i problemów , a pewnie da się wyżyć.

 5. Najgorsze jest to że w Polsce nie można prowadzić uczciwie działalności gospodarczej.
  Chcial bym mieć możliwość prowadzenia profesjonalnej sprzedaży .
  Politycy mi na to nie pozwalają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."