0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Rejestracja Profesjonalna – Za co zapłacimy 500.000 zł kary?

Data:

Wczorajsze posiedzenie Senackiej Komisji Infrastruktury, miało być krótkie i spokojne. Biuro legislacyjne Senatu zaproponowało kilka poprawek, które nie zmieniają znacząco całej ustawy. Większość z nich została przyjęta.

Następnie przewodniczący Komisji otworzył dyskusję, w której jako pierwszy głos zabrał Senator Grzegorz Peczkis.

I tu nastąpił niespodziewany „zwrot akcji”. Senator Grzegorz Peczkis, zwrócił uwagę, na lukę, którą widzi w zapisach mówiących o podmiotach uprawnionych do korzystania z „rejestracji profesjonalnej”. Stwierdził że z nowego rozwiązania korzystać będzie mogło kilkaset tysięcy firm, np. firmy produkujące lub dystrybuujące nagłośnienie samochodowe. Z tym zarzutem nie zgodziła się Pani Barbara Plak-Nowicka, naczelnik Wydziału Rejestracji w Departamencie Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury.

Senator zaproponował również dodanie do wykazu zaświadczeń, które należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji uprawniającej do profesjonalnej rejestracji pojazdów, oświadczenia o wniesieniu podatku akcyzowego i podatku vat, jeśli samochód lub jego części pochodzą spoza Polski. Takie oświadczenie ma zapobiec wykorzystywaniu „rejestracji profesjonalnej” do unikania płacenia tych danin.

Drugą poprawą zaproponowaną przez Senatora Peczkisa, dotyczy zmiany kar zapisanych w projekcie ustawy. Zgodnie z nią, możliwe kary mają być o wiele większe i wynosić nawet 500.000 zł! Poniżej przedstawiamy zaproponowaną poprawkę:

Art. 140ma. 1. podmiot uprawniony, który:

1) nie zwrócił staroście w terminie, o którym mowa w art. 80y ust. 1, blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalnych dowodów rejestracyjnych oraz profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych, podlega karze pieniężnej w wysokości od 3.000 zł do 300.000 zł;

2) nie prowadzi wykazu, o którym mowa w art. 80x ust. 1, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 zł do 500.000 zł.

2. Podmiot uprawniony, któremu trzykrotnie w ciągu danego roku kalendarzowego zatrzymano profesjonalny dowód rejestracyjny, podlega karze pieniężnej w wysokości od 2.000 zł do 200.000 zł.”;

Czy zaproponowane poprawni zostaną zapisane w ustawie? Dowiemy się najprawdopodobniej już we wtorek 14 listopada 2017 roku na kolejnym posiedzeniu Senackiej Komisji Infrastruktury.

Co myślicie o tych propozycjach kar?

Źródło:

Retransmisja obrad Komisji Infrastruktury – TUTAJ

 

5 KOMENTARZE

  1. Myślę , że pojawienie się takich tablic nie wiele wniesie do naszego biznesu , ponieważ będzie to obłożone nie tylko tymi ewentualnymi karmi ale jak to u nas bywa idiotycznymi procedurami. Aby więc nie utrudniać sobie wielu z nas nie będzie wogóle decydować się na takie tablice. U nas nic nie może być prosto tak jak w innych krajach tylko zawsze pod górkę. Pomijam niemcy i ich komisówki ale większość krajów ma to rozwiązane prosto i nawet zarejestrowanej firmie która sprzedaje jeden – dwa auta w miesiącu opłaca się posiadać takie tablice.

  2. Generalnie w WK poinformowali, że tablice tylko dla nowych nigdy nie rejestrowanych samochodów. Temat się więc zamyka. Dealer na nowe założy. My na uzywkę juz nie, kolejny martwy przepis.

    • Nie dokładnie tak. Auto nie musi być nowe, ale nie może być wcześniej rejestrowane (np. auta z wojska, policji i innych służb).
      Nie zmienia to faktu, że tak jak piszesz będzie to martwy przepis z którego korzystać będą w praktyce tylko producenci czyli kilkanaście dużych podmiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."