PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Rejestracja Profesjonalna – Za co zapłacimy 500.000 zł kary?

Rejestracja Profesjonalna – Za co zapłacimy 500.000 zł kary?
09 listopada
16:16 2017

Wczorajsze posiedzenie Senackiej Komisji Infrastruktury, miało być krótkie i spokojne. Biuro legislacyjne Senatu zaproponowało kilka poprawek, które nie zmieniają znacząco całej ustawy. Większość z nich została przyjęta.

Następnie przewodniczący Komisji otworzył dyskusję, w której jako pierwszy głos zabrał Senator Grzegorz Peczkis.

I tu nastąpił niespodziewany „zwrot akcji”. Senator Grzegorz Peczkis, zwrócił uwagę, na lukę, którą widzi w zapisach mówiących o podmiotach uprawnionych do korzystania z „rejestracji profesjonalnej”. Stwierdził że z nowego rozwiązania korzystać będzie mogło kilkaset tysięcy firm, np. firmy produkujące lub dystrybuujące nagłośnienie samochodowe. Z tym zarzutem nie zgodziła się Pani Barbara Plak-Nowicka, naczelnik Wydziału Rejestracji w Departamencie Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury.

Senator zaproponował również dodanie do wykazu zaświadczeń, które należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji uprawniającej do profesjonalnej rejestracji pojazdów, oświadczenia o wniesieniu podatku akcyzowego i podatku vat, jeśli samochód lub jego części pochodzą spoza Polski. Takie oświadczenie ma zapobiec wykorzystywaniu „rejestracji profesjonalnej” do unikania płacenia tych danin.

Drugą poprawą zaproponowaną przez Senatora Peczkisa, dotyczy zmiany kar zapisanych w projekcie ustawy. Zgodnie z nią, możliwe kary mają być o wiele większe i wynosić nawet 500.000 zł! Poniżej przedstawiamy zaproponowaną poprawkę:

Art. 140ma. 1. podmiot uprawniony, który:

1) nie zwrócił staroście w terminie, o którym mowa w art. 80y ust. 1, blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalnych dowodów rejestracyjnych oraz profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych, podlega karze pieniężnej w wysokości od 3.000 zł do 300.000 zł;

2) nie prowadzi wykazu, o którym mowa w art. 80x ust. 1, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 zł do 500.000 zł.

2. Podmiot uprawniony, któremu trzykrotnie w ciągu danego roku kalendarzowego zatrzymano profesjonalny dowód rejestracyjny, podlega karze pieniężnej w wysokości od 2.000 zł do 200.000 zł.”;

Czy zaproponowane poprawni zostaną zapisane w ustawie? Dowiemy się najprawdopodobniej już we wtorek 14 listopada 2017 roku na kolejnym posiedzeniu Senackiej Komisji Infrastruktury.

Co myślicie o tych propozycjach kar?

Źródło:

Retransmisja obrad Komisji Infrastruktury – TUTAJ

 

Podobne artykuły

5 komentarzy

 1. Kar
  Kar 09 listopada, 17:34

  Niech sobie wloza te tablice gdzies!!!

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. sergio
  sergio 10 listopada, 11:18

  Myślę , że pojawienie się takich tablic nie wiele wniesie do naszego biznesu , ponieważ będzie to obłożone nie tylko tymi ewentualnymi karmi ale jak to u nas bywa idiotycznymi procedurami. Aby więc nie utrudniać sobie wielu z nas nie będzie wogóle decydować się na takie tablice. U nas nic nie może być prosto tak jak w innych krajach tylko zawsze pod górkę. Pomijam niemcy i ich komisówki ale większość krajów ma to rozwiązane prosto i nawet zarejestrowanej firmie która sprzedaje jeden – dwa auta w miesiącu opłaca się posiadać takie tablice.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Tomaszek
  Tomaszek 10 listopada, 11:38

  Chorzy ludzie chory kraj lepiej jexhać na dziko

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. rrr
  rrr 28 maja, 09:47

  Generalnie w WK poinformowali, że tablice tylko dla nowych nigdy nie rejestrowanych samochodów. Temat się więc zamyka. Dealer na nowe założy. My na uzywkę juz nie, kolejny martwy przepis.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 28 maja, 10:01

   Nie dokładnie tak. Auto nie musi być nowe, ale nie może być wcześniej rejestrowane (np. auta z wojska, policji i innych służb).
   Nie zmienia to faktu, że tak jak piszesz będzie to martwy przepis z którego korzystać będą w praktyce tylko producenci czyli kilkanaście dużych podmiotów.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Szkolenie "Rękojmia ze zmianami w 2023 roku".

Jak skutecznie wdrożyć w firmie procedury AML?

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.