AKCYZA – drobne zmiany. Czy istotne?

Data:

Ministerstwo Finansów opracowało dwa projekty rozporządzeń konieczne do dostosowania treści istniejących rozporządzeń do zmian wprowadzanych ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz innych ustaw dotyczących działalności gospodarczej. Ustawy te nowelizują między innymi ustawę o podatku akcyzowym w zakresie zastąpienia obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorcę numerem REGON albo równolegle numerem REGON i NIP na rzecz wyłącznie numeru NIP.

Pierwsze z nich to rozporządzenia w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy.

Drugie to rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej WIA.

Obecnie obowiązujący wzór potwierdzenia zapłaty akcyzy zawiera pole wskazujące na wymóg wpisania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego numeru NIP lub REGON, jeśli nabywca samochodu osobowego, którego dotyczy dokument jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

W związku z wprowadzeniem nowych ustaw konieczne jest usunięcie z wymienionego wzoru słowa REGON co wyeliminuje możliwość uwzględnienia w dokumencie numeru REGON nabywcy samochodu osobowego.

Jak ocenia Ministerstwo Finansów, to uproszczenie pozytywnie wpłynie na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ zmiana wprowadzona ww. ustawami oznacza rezygnację z obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorcę numerem REGON w formularzu WIA-WN, oraz obliguje naczelnika urzędu skarbowego do niepodawania numeru REGON w wydawanym dokumencie potwierdzającym zapłatę akcyzy, a tym samym uniemożliwia żądanie od przedsiębiorcy zgłoszenia tego numeru w organie podatkowym przed wydaniem tego dokumentu.

Jak Wy oceniacie tą zmianę? Ułatwi lub uprości Wam pracę?

Dajcie znać w komentarzach i Facebooku.

Źródło:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309652

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309601/katalog/12497096#12497096

2 KOMENTARZE

  1. Kolejny absurd, niewiem w czym niby ma nam to uprościć działalność? Chyba oszczednosc na długopisach bo nie trzeba bedzie nr Regon wypisywac 😉 Niech sie barany zajmą wazniejszymi sprawami, które wymagają natychmiastowej interwencji.

  2. To jest kosmetyka i jak dla mnie nie ma znaczenia. Powinni zająć się prawdziwym problemem ustawodawcy jakim jest brak tablic rejestracyjnych służących do przeprowadzenia jazdy próbnej, dojazdu na badanie techniczne, dla firm zajmujących się sprzedażą pojazdów!!! Dlaczego nie można zaczerpnąć od naszych zachodnich sąsiadów takiego rozwiązania i pozbawić nas ryzyka i ułatwić kupującym podjęcie decyzji o kupnie pojazdu po jeździe próbnej. Po co ponosić koszty za coś co w świetle panujących przepisów jest nie legalne- tablice, ubezpieczenie ! – pojazd nie jest dopuszczony do ruchu i nie widnieje w żadnym rejestrze- kraj zakupu wymeldowany. Ubezpieczyciel oczywiście pobiera za miesiąc ubezpieczenia od 80-100 zł ale w przypadku kolizji nawet nie z winy kierującego takim pojazdem ubezpieczyciel nie zapłaci poszkodowanemu ani złotówki z tej miesięcznej polisy. Koszty naprawy pokryje kierujący pojazdem który bezprawnie porusza się po drogach publicznych. Jak trafi się nadgorliwy to za tablice i nalepki też może być postępowanie. Problem można załatwić bardzo szybko. Dla podmiotów zajmujących się sprzedaż aut i spełniających poniższe kryteria. 1 Posiadać stałe miejsce gdzie pojazdy są oferowane do sprzedaży-prznajmniej na kilka pojazdów. 2 zaświadczenie o niekaralności. 2 działalność jest prowadzona min 1 rok. Takie wymagania są wprowadzone w Niemczech. Dostajemy stałe numery rej. i tablice dla naszej firmy na 1 rok z wydziału komunikacji i zawieramy z ubezpieczycielem umowę na 50-100 pojazdów lub więcej. Dostajemy bloczki do wypełnienia na każdy pojazd którym mamy zamiar się poruszać czasowo do 24 godzin. W Niemczech całkowity koszt wynosi ok 1000 Euro – w zależności od wyboru firmy ubezpieczeniowej na 100 pojazdów przez 1 rok. Wszyscy będą zadowoleni. Wydziały komunikacji zarobią i ubezpieczyciele, a nam bardzo ułatwi się prowadzenie działalności i wszystko legalnie !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...