AKCYZA zmiany dotyczące również aut ciężarowych do 3,5T

Data:

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji, został dziś opublikowany projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którego głównym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz „uszczelnienie systemu” poboru akcyzy od samochodów osobowych.

Projekt wprowadza nowy obowiązek podatkowy w przypadku samochodów osobowych, zgodnie z którym:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;

  2. nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że akcyza została zapłacona w należnej wysokości.”

Akcyza za samochody z „kratką”

W związku z pierwszą zmianą będziemy musieli zapłacić akcyzę za samochody z popularną jakiś czas temu „kratką”, jeżeli będziemy chcieli zmienić ich rodzaj z ciężarowy na osobowy. Podobnie będzie przy „przeróbce” samochodu sprowadzonego do kraju jako ciężarowy.

Nowy dokument do rejestracji pojazdów ciężarowych i specjalnych do 3,5 t

Kolejna bardzo ważna zmiana to wprowadzenie obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy dla samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, które będziemy musieli przedstawiać w Wydziale Komunikacji przy rejestracji pojazdu.

Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i został mu nadany numer UD 557).

Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 23 września 2019 roku.

Całość projektu znajdziecie – TUTAJ

 

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe jaki będzie koszt uzyskania zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Jak w przypadku VAT 25 czyli 160 zł ?

  2. OMG ! Co za chory kraj ! Potrzebny dokument dokumentujący brak obowiązku zapłaty. Powinni zażądać jeszcze potwierdzenia przelewu bądź kwitka z banku lub poczty z kwotą 0 (słownie: zero złotych). Stąd trzeba się ewakuować, choćby na Białoruś

    • Dokładnie robi się bardzo nieciekawie. Miały być zielone tablice dla nas nie ma! Miało być łatwiej jest trudniej. Opłaty produktowe, vaty, akcyzna, zaświadczenia no tak to już nie było dawno. A nie wspomnę , że już towarzystwa nie chcą wydawać miesięczynych polis!

  3. Wyglądana to , że projekt stoi w miejscu i nie poszedł pod obrady sejmu…, chyba że ktoś wie coś więcej na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

BDO – pamiętaj o opłacie rocznej i złożeniu SPRAWOZDANIA.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...