Akcyza – znamy wytyczne dla Urzędów Skarbowych!

Data:

Na początku listopada w internecie pojawiły się nagłówki: „Wyższa akcyza na samochody. Wszystkie!”, „Rząd po cichu podniósł akcyzę na samochody!”, „Rząd wprowadza wyższą akcyzę tylnymi drzwiami.”, itd. Wszystkie te teksty opierały się na „tajemniczym” piśmie rozesłanym do wszystkich urzędów w Polsce przyjmujących deklaracje akcyzowe.

Dziś już wiemy co było w tym piśmie.

Tematem zajął się senator Grzegorz Peczkis, który podczas 48 posiedzenia Senatu w dniu 19 października 2017 r., złożył oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Pan senator, poprosił o przekazanie mu kopii opracowanego przez Ministerstwo Finansów dokumentu pn. „Wytyczne w zakresie weryfikacji dokumentów dotyczących nabycia samochodów osobowych w podatku akcyzowym i podatku od czynności cywilnoprawnych”. Dokument ten, 5 lipca 2017 r. został przekazany do urzędów skarbowych wykonujących od dnia 1 marca 2017 r. zadania związane z opodatkowaniem podatkiem akcyzowym.

Odpowiedzi udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów – Paweł Cebulski. Dowiadujemy się z niej, że powodem opracowanie tego dokumentu, były nadużycia podatkowe polegające na zaniżaniu wartości pojazdów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Wytyczne wprowadzają jednolity proces weryfikacji składanych dokumentów oraz procedur i zasad postępowania dotyczących nabycia pojazdów, w tym m.in.:

 • weryfikację deklaracji podatkowych składanych w formie papierowej oraz elektronicznej,

 • dokonywanie wstępnej oceny wartości rynkowej pojazdów na podstawie jednolitych systemów wyceny wartości pojazdów,

 • zasady postępowania w toku prowadzenia postępowania podatkowego,

 • zasady postępowania w toku prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach karnych skarbowych.

W wytycznych wskazano również akty prawne regulujące podatek akcyzowy na terytorium kraju oraz dotyczące czynności weryfikacyjnych, postępowania podatkowego i postępowania przygotowawczego w sprawach karnych skarbowych.

Wprowadzenie tego dokumentu ma zapobiec nadużyciom podatkowym i uszczelnić system pobierania akcyzy. Dzięki niemu, pracownicy urzędów skarbowych, wykonujący od 1 marca 2017 r. zadania w zakresie akcyzy, w sposób jednolity będą dokonywali czynności związanych z obsługą deklaracji oraz stosowali przepisy prawa podatkowego.

Wytyczne zostały wprowadzone 5 lipca 2017 rok. Zauważyliście jakieś zmiany w urzędach w których składacie deklaracje AKC_U po Tej dacie?

Myślicie, że te wytyczne faktycznie są wstanie uszczelnić system pobierania akcyzy?

Podzielcie się z nami opiniami w komentarzach i na Facebooku

Źródło:

Oświadczenie Senatora Grzegorza Peczkisa – TUTAJ

Odpowiedź Ministerstwa Finansów – TUTAJ

4 KOMENTARZE

 1. Co w przypadku jeżeli auto ma uszkodzony silnik? Auto ma wtedy niższą wartość I jest pełna faktura od dealera zapłacone przelewem. Czy trzeba robić jakąś dodatkową dokumentacje ?

  • W nowych deklaracjach AKC-US można zaznaczyć opcje uszkodzony bez opinii rzeczoznawcy.
   Poza tym zawsze dobrze zbierać zdjęcia i rachunki na ewentualne naprawy na przyszłość, ponieważ KAS może skontrolować nasze ostatnie 5 lat…

 2. Tylko po co cudować zaniżanie wartości się nie opłaca przynajmniej mi.
  Opinii się nie opłaca bo zapłacisz z 500 zł to masz już na 16 koła akcyzy.No chyba, że z auta wartości 70 tysi masz zamiar zapłacić 30 i pojemność 2,5 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...