Będzie taniej na Stacji Diagnostycznej i Wydziale Komunikacji

Data:

22 sierpnia 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy zniesienia opłaty ewidencyjne pobieranej przez organy samorządowe i przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczącymi Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest opłata ewidencyjna pobierana od obywateli w szczególności przez:

– organy samorządowe – w związku z realizacją czynności dotyczących rejestracji pojazdów, m.in. wydaniem dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablicy rejestracyjnych i ich wtórników, karty pojazdu, nalepki kontrolnej, prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy, karty kwalifikacji kierowcy;

– przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów – w związku z przeprowadzeniem badania technicznego i odnotowaniem odczytu drogomierza pojazdu po jego wymianie.

Opłata ewidencyjna za poszczególne czynności urzędowe określona jest w zależności od dokonywanej czynności i wynosi 0,50 zł lub 1 zł.

Za co nie zapłacimy

Projektodawca zakłada zniesienie obowiązku pobierania opłaty ewidencyjnej między innymi za:

  • wydanie karty parkingowej, która obecnie nie jest jeszcze pobierana,

  • rejestrację pojazdu,

  • wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych oraz ich wtórników,

  • wydanie zalegalizowanych profesjonalnych tablic rejestracyjnych oraz blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych,

  • wydanie nowych blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych lub profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnej w przypadku utraty lub zniszczenia ,

  • przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie,

  • wymianę prawa jazdy na podstawie art. 150 ust. 2 ustawy,

  • wydanie i wymianę prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy, karty kwalifikacji kierowcy, wpis kodu 95 do prawa jazdy, wpis do ewidencji i rejestrów osób i podmiotów uczestniczących w procesie nabywania uprawnień, wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanymi i przewożącym wartości pieniężne, za zwrot zatrzymanego prawa jazdy.

Ustawa znosi obciążenia i ma jak najszybsze wejść w życie. Zgodnie z planem ma to nastąpić pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Istotne korzyści dla obywateli”

W uzasadnieniu napisano:

Ze względu na istotne korzyści dla obywateli, przedsiębiorców i samorządów projektowane przepisy powinny wejść w życie jak najszybciej. Jednocześnie dla ułatwienia stosowania przepisów, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące miesięczne okresy sprawozdawcze, proponuje się wejście w życie z początkiem miesiąca.”

Przy rejestracji samochodu sprowadzonego zaoszczędzimy około 4 złote. Na ile istotne są to zmiany dla Was, oceńcie sami. Dla obywatela, który ma jeden samochód oznacza to oszczędność na poziomie 1 zł rocznie. Moim zdaniem nazwanie tego istotną korzyścią to lekka przesada…

Oczywiście będę się przyglądał pracom nad tym projektem i poinformuję Was w jakim kształcie i kiedy wejdzie w życie.


Źródło:

Projekt ustawy z uzasadnieniem – TUTAJ

Przebieg procesu legislacyjnego – TUTAJ

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

44fox Oferta

Na tej stronie możesz zamówić Pakiet usług firmy 44fox. Dzięki...

Spotkanie w sprawie rejestracji pojazdów uszkodzonych.

Zgłoszenie na spotkanie w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów uszkodzonych.