PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Kary za nierejestrowanie aut z UE od 1 stycznia 2020 – wiemy jak interpretować przepisy.

Kary za nierejestrowanie aut z UE od 1 stycznia 2020 – wiemy jak interpretować przepisy.
21 grudnia
14:18 2019

Sankcje karne w wysokości od 200 do 1000 zł nakładane zgodnie z Art. 140mb ustawy o ruchu drogowym za nie rejestrowanie pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zgodnie z art. 71 ust. 7), oraz za nie zawiadamianie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu (zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 1) to bardzo gorący temat w ostatnim czasie. W mediach pojawiło się szereg informacji na ten temat. Niestety wiele z nich wprowadzało nas i pracowników Wydziałów Komunikacji w błąd.

Do poniedziałku nie było jeszcze do końca jasne jak ostatecznie wyglądać będą przepisy wykonawcze do ustawy wprowadzającej sankcje karne. 16 grudnia 2019 roku ostateczna wersja rozporządzenia regulującego te kwestie została skierowana do ogłoszenia. Znalazła się w nim między innymi definicja daty sprowadzenia pojazdu. We wtorek rozmawiałem na ten temat z Ministerstwem Infrastruktury i dzięki temu wiem jak według Ministerstwa powinny być stosowane nowe przepisy. Dodatkowo 19 grudnia Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na pismo Związku Dealerów Samochodów, w którym doprecyzowało kilka ważnych kwestii, między innymi zgłaszanie zbycia i nabycia pojazdu.

Co wynika z zebrania tej wiedzy?

Moim zdaniem jasne jest to, że:

Sankcjami karnymi z art 140mb Ustawy o ruchu drogowym nie będą objęte:

 • pojazdy zarejestrowane w Polsce, które kupiliśmy lub sprzedaliśmy przed 1 stycznia 2020 roku i nie zgłosiliśmy ich nabycia lub zbycia w ciągu 30 dni, oraz

 • pojazdy sprowadzone z UE, które dotarły do miejsca przeznaczenia (np. naszego placu) przed 1 stycznia 2020 roku i nie zostaną przez nas zarejestrowane w ciągu 30 dni.

Od 1 stycznia 2020 roku:

Samochody zarejestrowane w Polsce – będziemy musieli ZAWIADAMIAĆ o ich nabyciu i zbyciu (nie ma obowiązku przerejestrowywania). Możemy to robić na formularzu Wydziału Komunikacji (jeżeli ma taki formularz przygotowany), albo składając własne zawiadomienie również dla większej ilości pojazdów bez wykorzystania w/w formularza.

Samochody sprowadzone z UE, które dotrą do miejsca przeznaczenia na terytorium RP czyli do naszego placu lub innego np. wymienionego w CMR-ce, będziemy musieli zarejestrować w ciągu 30 dni. Jeżeli sprzedamy pojazd przed upływem 30 dniowego terminu, nabywca będzie musiał zmieścić się w nim z zarejestrowaniem pojazdu. Niestety nie interesuje ustawodawcy to, że nie będziemy mogli zrobić przeglądu technicznego np. na auto zabytkowe, kolekcjonerskie lub uszkodzone i w związku z tym nie będziemy mogli zarejestrować pojazdu. W takim wypadku praktycznie z automatu otrzymamy karę, od której oczywiście możemy się odwołać i finalnie jej nie zapłacić. Ale to już kwestia na kolejny artykuł…

 • Ustalenie daty sprowadzenia odbywać się będzie na podstawie deklaracji sprowadzającego.

 • Będziemy musieli zamieszczać informację o dacie sprowadzenia pojazdu na fakturze lub w oddzielnym oświadczeniu.

Samochody Importowane z USA, Szwajcarii, Japonii, itd. – tych pojazdów sankcje karne nie dotyczą.

Sankcje karne nie będą dotyczyć samochodów nowych.


Data sprowadzenia pojazdu do Polski

Definicję daty sprowadzenia pojazdu opracowano na podstawie przepisów podatkowych i orzecznictwa sądowo-administracyjnego, z których wynika, że nie można jej utożsamiać z przekroczeniem granicy, ponieważ zasadnicze znaczenie ma osoba nabywcy i realizowane przez niego lub na jego rzecz przemieszczenie, które rozpoczyna się w określonym miejscu w UE i kończy w określonym miejscu na terytorium Polski. Wobec powyższego data sprowadzenia pojazdu może być podana deklaratywnie przez właściciela pojazdu, który sprowadził pojazd z UE.

Definicja w rozporządzeniu wygląda tak:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

dacie sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej – rozumie się przez to podany przez właściciela pojazdu dzień sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdu, do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu;”;

Zgodnie z tą definicją, okres 30 dni na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z UE zaczyna biec od dnia, w którym pojazd dotrze do naszego placu lub innego miejsca przeznaczenia w Polsce.

Nowe Wnioski w Wydziałach Komunikacji

Rozporządzenie reguluje również nowy wygląd wniosku o rejestrację, czasową rejestrację albo wyrejestrowanie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym. Została w nim dodana rubryka do podania daty sprowadzenia pojazdu z UE oraz oświadczenie, że dane i informacje zawarte we wniosku są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Korzystając z nowego formularza, jednocześnie z zarejestrowaniem, czasową rejestracją lub wyrejestrowaniem, będziemy mogli również zgłosić nabycie i zbycie pojazdu. Uprości to wypełnienie przez właściciela pojazdu obowiązku wynikającego z art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy o ruchu drogowym. Dzięki temu zmniejszy się obciążenie organów rejestrujących.

Wzór nowego wniosku:

Co bardzo istotne rejestracja, czasowa rejestracja lub wyrejestrowanie i zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu to całkowicie odrębne obowiązki. W związku z tym po pierwsze możemy tylko tylko zgłosić nabycie i zbycie nie przerejestrowując pojazdu, a po drugie, przerejestrowanie pojazdu nie wypełnia „z automatu” obowiązku zgłoszenia faktu nabycia pojazdu. Dlatego po 1 stycznia 2020 roku będziemy musieli korzystać z nowych formularzy załatwiających oba obowiązki w przypadku aut zarejestrowanych w kraju.

Prawo nie działa wstecz

W rozporządzeniu i jego uzasadnieniu bardzo jasno określono, że rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku oraz, że sankcje karne wynikające z art. 140mb dotyczyć będą aut zarejestrowanych w Polsce oraz sprowadzonych z UE od daty 1 stycznia 2020 roku.

Kto i jak będzie nas karać

Kary nakładać będzie Starosta i będą one stanowiły dochód powiatu. Wysokość kary ustalana będzie zapewne różnie, w zależności od Starostwa. Słyszałem o pomysłach uzależnienia wysokości kary od długości trwania wykroczenia. Najwyższa kara w wysokości 1.000 zł miały by być w tym „systemie” nakładana na ludzi zwlekających z rejestracją lub zgłoszeniem nabycia/zbycia ponad rok. Czas pokaże jak to będzie. Na pewno jest to nie tylko nasz problem. Również urzędnicy mają problem jak do tego podejść, bo żadne przepisy dokładnie tego nie określają…

Interpretacja nowych regulacji oraz wytyczne dla Wydziałów Komunikacji uzgodnione przez Samorządy i Ministrostwo Infrastruktury, będą już niebawem dostępne w ich wewnętrznym systemie informatycznym i powinny być jednakowo stosowane w całym kraju.

W związku z tym, że Wydziały Komunikacji zarządzane są przez samorządy i bezpośrednio nie podlegają pod Ministerstwo Infrastruktury, mogą pojawić się rożne interpretacje nowych regulacji.

Prośba do Was.

Jeżeli spotkacie się po nowym roku z innym podejściem Wydziałów Komunikacji niż opisane wyżej, informujcie nas o tym. Poprosimy Ministerstwo Infrastruktury o oficjalne stanowisko doprecyzowujące to jak powinny być stosowane przepisy.


Źródło:

Projekt rozporządzenia znajdziecie – TUTAJ

Uzasadnienie projektu Rozporządzenia znajdziecie – TUTAJ

Pismo do ZDS znajdziecie – TUTAJ

Podobne artykuły

67 komentarzy

 1. Rzk
  Rzk 21 grudnia, 18:41

  W piątek 20.22 byłem w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim. Informacje jakie dostałem od P. Naczelnikabyły następujące: jeżeli auto zostało zakupione/sprowadzone w grudniu 2019 r. a termin 30 dni na zarejestrowanie pojazdu mija w styczniu 2020 roku, wówczas należy zarejestrować taki pojazd w przeciwnym wypadku będzie naliczana karą.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Grzesiek
   Grzesiek 21 grudnia, 19:14

   W Świdniku też tak jest

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Logan
    Logan 21 grudnia, 21:01

    A co jeżeli chodzi o sprowadzanie samochodów ciężarowych na handel? Przecież ich rejestracja i ubezpieczenie to kwoty wielkości kilku tysięcy złotych. Jeśli to też ma dotyczyć samochodów ciężarowych które są towarem handlowym a nie użytkowym to wszystkie komisy w Polsce padną !

    Odpowiedz na ten komentarz
  • DM1972
   DM1972 23 grudnia, 10:04

   korzystniej będzie płacić karę niż rejestrować.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Sprzedawca
   Sprzedawca 23 grudnia, 10:14

   Bo urzad w Tomaszowie jest najgorzej doinformowanym i najbardziej stwarzajacym problemy z rejestracja w polsce. A pan naczelnik to szkoda gadac

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Marcin
  Marcin 21 grudnia, 22:29

  Czyli z artykułu wynika, że prawo nie działa wstecz i dotyczyć to będzie tylko aut sprowadzanych po 1 stycznia. Czyli auta które przyjechały z UE w grudniu tego roku, prawnie, wedle przepisów nie obowiązuje nakaz rejestracji w ciągu 30 dni? Proszę o odpowiedź, gdyż wiadomo że w Wydziałach Komunikacji urzędnicy mogą mówić różnie, lecz ważne jest jak jest prawnie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 21 grudnia, 23:43

   Tak. Masz to dokładnie opisane w rozporządzeniu.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Tomek
   Tomek 27 grudnia, 22:54

   Nakaz zgloszenia zmian w dowodzie rejestracyjnym w ciagu 30 dni jest od dawien dawna. Takze jak ktos nie zglosil to zlamal prawo (wiec gdzie tu mowa o tym, ze prawo nie dziala wstecz? Moze jak ktos ma umowe sprzed 15 lat to moze tak byc). Teraz dopiero za zlamanie prawa (ktore sie zlamalo) beda kary. Myle sie?

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Gość
    Gość 29 grudnia, 04:17

    Prawo nie działa wstecz, także nie będziemy karani za przekroczenie terminu przed 1 stycznia, jeżeli zdążymy załatwić wszystko do końca roku, pomimo tego że ten okres przekroczyliśmy, wtedy tak, oczywiście, prawo nie będzie działało wstecz i nam te niedostosowanie się do obowiązku rejestracji czy też zgłoszeń, który wynika z ustawy oczywiście i jest od bardzo dawna, ujdzie na sucho. Jednak jeżeli nie zrobimy w końcu z tym porządku, to z dniem 1 stycznia (oczywiście jeżeli te 30 dni minęło wcześniej) już będziemy podlegać karze administracyjnej.

    Odpowiedz na ten komentarz
 3. Martinezel
  Martinezel 22 grudnia, 02:32

  Gwarantuje wam że będzie cyrk

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Mm79
  Mm79 22 grudnia, 07:16

  Witam

  A co z autami uszkodzonymi, których nie jesteśmy w stanie naprawić i zarejestrować w 30 dni?

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Karol
  Karol 22 grudnia, 08:15

  A wiadomo kto i jak bedzie sprawdzal to, ktore auta stoja niezarejestrowane ponad 30 dni? Pracownicy starostwa????

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Michał
   Michał 24 grudnia, 08:01

   Podejrzewam że Urząd Celno Skarbowy. Prawdę mówiąc wystarczy że wpadną w odwiedziny do jednego komisu a wszystkie pozostałe z powiatu jeszcze tego samego dnia najpóźniej kolejnego zgłoszą auta do akcyzy.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. car-mania
  car-mania 22 grudnia, 10:25

  A ja mam jeszcze jedno pytanie bo ze względu na to że przez około 30 dni nie będzie można sprzedać samochodu sprowadzonego na miękkim dowodzie raczej zdecyduje się na otrzymanie kary niż będę rejestrował (rejestracja, ubezpieczenie też kosztuje) pytanie brzmi czy jak sprzedam samochód powiedzmy po 50 dniach to czy karę zapłacę ja czy klient który ode mnie kupi auto? Bo jak ja to nie ma problemu nie rejestruje płaczę i płace, gorzej jak klient bo jak mu to wytłumaczyć,, 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Fokus
   Fokus 22 grudnia, 18:59

   Zastnawialem sie nad tym…kwestia sprowadza sie zapewne do tego jaka date wproaadzebia auta do kraju zadeklaryjesz na fakturze sprzedazy…

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. klips
  klips 22 grudnia, 10:57

  czyli auto sprowadzone 15 grudnia muszę rejestrować czy nie ?

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. Raf
  Raf 22 grudnia, 14:24

  A co jeżeli ktoś handluje tylko autami uszkodzonymi? Kupuje z niemieckich ubezpieczalni i uszkodzone sprzedaje dalej w pl? Przecież wiadomo że takiego auta nienaprawionego się nie zarejestruje…

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. Michał
  Michał 22 grudnia, 14:30

  Wszyscy zastanawiamy się nad karą za nie rejestrowanie pojazdów, a co w przypadku gdzie, nie rejestrujemy samochodu wiadomo dostajemy za to karę ale czy w tym przypadku otrzymamy także kare za nie zgłoszenie zmiany właściciela przy jego sprzedaży ?

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. handlarz
  handlarz 23 grudnia, 11:26

  chory kraj w niemczech kto ma w reku brif ten jest włascicelem nawet posredników nie ma w brifie tak sam w francji …. a u nas dowód mieki twardy krata pojazdu wiecej biurokracji wiekszy syf

  Odpowiedz na ten komentarz
 11. Fokus
  Fokus 23 grudnia, 17:25

  dziś wyczytałem, że Rząd pracuje nad możliwością rejestracji pojazdów przez internet…uff może nie bedzie tak źle…

  Odpowiedz na ten komentarz
 12. Załamka
  Załamka 24 grudnia, 06:06

  Witam. Mam pytanie do Admina. Czy te przepisy które wchodzą można gdzieś zaskarżyć nl.do UE blokowanie towary handlowego na 2 do 3 tygodni to chyba nie jest zgodne z prawem. Ok rejestracja i ubez. To rozumiem ale dowód miękki twardy karta i inne gówna to już przesada i jeszcze nie mogę sprzedać klientowi bo muszę czekać aż mi papier wyrobi.to będzie największy problem. Zróbmy zrzute na dobrego prawnika otwórz KONTO na zbiórkę każdy wpłaci i kasa się znajdzie. Możemy być silni jako grupa bo jednostka nic nie zrobi. I może prawnik w trybunał coś Ugra. Próbujemy bo jak przyschnie to za rok już będzie za późno a my frajerzy będziemy tylko Płacić

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Fokus
   Fokus 24 grudnia, 12:04

   możesz sprzedać na miękkim, o ile klient się zgodzi 🙂 po otrzymaniu twardego dowodu i karty wysyłasz mu dokumenty i przerejestrowuje auto

   Odpowiedz na ten komentarz
 13. Iro
  Iro 24 grudnia, 13:43

  Panowie pytanie czy obowiązek przerejestrowania do 30 dni będzie obowiązywał samochody zarejestrowane w pl czy wystarczające będzie zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdu ?
  Załóżmy kupuje samochód 1 stycznia
  Zgłaszam nabycie samochodu 3 stycznia
  Nie rejestruje samochodu
  Sprzedaje go 15 lutego
  Zgłaszam zbycie pojazdu 16 lutego .
  Podlegam każe ??

  Odpowiedz na ten komentarz
 14. Załamka
  Załamka 24 grudnia, 21:05

  Na miękkim nie możesz sprzedać.Sprzedaz na miękkim to zmiana właściciela a to jest zabronione ustawa do momentu zakończenia weryfikacji czyli wydanie twardego. Tak że kolego lipa wg.prawa.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Fokus
   Fokus 27 grudnia, 15:54

   Gdzie jest ta podstawa prawna o zakazie sprzedazy na miekkim? Sprzedaje auto i po otrzymaniu twardego wysylam klientowi karte i dowod

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Bartek
    Bartek 27 grudnia, 19:41

    Kolego,na miękkim dowodzie nie można sprzedać samochodu (niestety przerabiałem temat )chyba że w taki sposób jak opisałeś,ale nie do końca jest to legalne zgodzisz się ze mną co?

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Fokus
     Fokus 28 grudnia, 10:06

     Dlaczego nielegalne? Pytam powaznie, podstawa prawna?

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Bartek
      Bartek 28 grudnia, 17:32

      Kolego Fokus kupiłem kiedyś samochód z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym.Auto miało uszkodzony reflektor .Zrobiłem dodatkowe badanie techniczne i poszedłem po dowód.W wydziale komunikacji dowiedziałem się że pojazd ma miękki dowód o czym mi sprzedający nie powiedział.Stałego dowodu już nie otrzymałem tylko dokument o wstrzymaniu rejestracji(dokładnie nie pamiętam fachowej nazwy)jedynie kartę pojazdu.Ze sprzedającym nie dało się dogadać ,auto sprzedałem z tymi kwitami co miałem,wtedy dopiero zrobił się cyrk.Kupujący nie umiał zarejestrować bo nie było dowodu,decyzję którą otrzymałem żaden wydział komunikacji nie akceptował,klient auto oddał,dopiero znajomy miał chody u siebie w WK i tak dopiero udało się wyskoczyć z tego bagna.

 15. DM1972
  DM1972 27 grudnia, 19:28

  Wydział komunikacji w Tomaszowie Maz.dzisiaj od godz.5:30 kolega w kolejce numerek 65.finał rejestracji godz.14.POLSKAAAAAAAAAAAA

  Odpowiedz na ten komentarz
 16. Fokus
  Fokus 28 grudnia, 21:04

  @Bartek…zatem podstawy prawnej brak, jest to kwestia tylko i wyłącznie dogadania się z klientem i odrobiny zaufania. Ja nie piszę, żeby klient chodził osobiście to WK po twardy dowód, ale aby sprzedawca wysłał dokument po otrzymaniu i to jest w interesie sprzedawcy

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Bartek
   Bartek 28 grudnia, 22:11

   Podstawa prawna była ujęta w otrzymanej decyzji o wstrzymanej rejestracji lecz już teraz nie pamiętam z jakiego art.,to było z jakieś 5 lat temu,pamiętam jak urzędniczka w WK mi mówiła że samochodu na rejestracji czasowej nie można sprzedać.Może admin coś dopowie.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Fokus
    Fokus 29 grudnia, 12:34

    na rejestracji czasowej…czyli kupiłeś, jak mniemam na tablicach czerwonych? to chyba nie to samo?

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Bartek
     Bartek 30 grudnia, 20:11

     Kolego,auto było kupione na normalnych tablicach z pokwitowaniem dowodu.Moje doświadczenia z „miękkim dowodem”były takie jak opisałem wyżej,informację zamieściłem by przestrzec przed konsekwencjami kupna-sprzedaży na pozwoleniu czasowym.Jeżeli masz wątpliwości to proszę zapytaj w WK oni na pewno będą wiedzieć czy jest na to podstawa prawna.Pozdrawiam

     Odpowiedz na ten komentarz
 17. Marcin
  Marcin 30 grudnia, 23:09

  Dziś w Koninie 287 interesantów wydziale komunikacji .Jutro nie rejestrują aut bo się nie wyrabiają .I żadnego wniosku odnośnie uszkodzonych aut sprowadzonych żeby zgłosić nie będzie takie informacje przekazano wydziale dziś.

  Odpowiedz na ten komentarz
 18. Adam
  Adam 31 grudnia, 10:43

  Przecież im oto chodzi żeby nie rejestrować pojazdów to bedzie nowy podatek od rejestracji.
  Kasa na 500+

  Odpowiedz na ten komentarz
 19. Quler
  Quler 31 grudnia, 12:24

  Karac, karać i karać do tego kraść i oszukiwać obywateli ,że to wszystko dla ich dobra , bo wipy sobie fury kupują i w korkach stoją ! Bęzyna po 10 zł !
  Wtedy może będzie normalnie !

  Odpowiedz na ten komentarz
 20. Kacze Łapy
  Kacze Łapy 02 stycznia, 18:29

  Jeżeli to wszystko jest prawda ,z Polskiego rynku znikną wszystkie komisy które sprowadzają auta z zagranicy.
  Nikogo nie będzie stać by rejestrować każde auto i płacić OC po to żeby samochód tylko stal.na placu.
  A można łatwo sprawdzić jak długo auto jest na naszym.rynku,była kiedyś prowokacja na yt urząd skarbowy nagrał kilka aut na kamerze z jakiegoś komisu po czym przyjechał za miesiąc i dalej stały te same auta.Wtedy guano mogli.

  Odpowiedz na ten komentarz
 21. Franek
  Franek 02 stycznia, 19:27

  Dziś w wydziale komunikacji w Otwocku otrzymałem informację że termin 30 dni u nich się liczy od daty na fakturze a nie od daty dostarczenia na terytorium RP. I komentarz pani w okienku że nie będą sprowadzać trupów. I że ich to nie obchodzi że nie raz się czeka na transport, lub dowód z firmy leasingowej nawet więcej niż miesiąc a bez niego nie zarejestruje.

  Odpowiedz na ten komentarz
 22. DM1972
  DM1972 04 stycznia, 11:55

  W Tomaszowie Maz. na pytanie co z rejestracją aut uszkodzonych? Kierownik odpowiedział 'skoro państwo wiecie jakie obowiązują przepisy i świadomie kupujecie auta których nie będzie naprawić w ciągu 30dni od sprowadzenia to wasz problem”

  Odpowiedz na ten komentarz
 23. BSA
  BSA 04 stycznia, 20:45

  Zgłoszenie sprzedaży można zrobić listownie wniosek i kopia umowy w kopertę.

  Ale czy można w ten sam sposób zawiadomić?Czy jest to prawnie zasadne?

  Pytam bo w moim wydziale komunikacji puki co do tej wizyty taki sam numerek jak do rejestracji i czas który będę spędzał mógłbym wykorzystać na skupowanie samochodów.

  Odpowiedz na ten komentarz
 24. Mario
  Mario 07 stycznia, 10:02

  Wydziały komunikacji w płocku interpretują to tak złożenie wniosku o nabycie pojazdu zarejestrowanego w polsce jest równoznaczne z wnioskiem o rejestrację. Czy masz działalność czy nie. Tel. Urząd Miasta wydział komunikacji 243645555

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 07 stycznia, 11:16

   Niestety wiele WK tak podchodzi do sprawy.
   Jeszcze raz powtarzam, tutaj maja zastosowanie 2 art. Ustawy o ruchu drogowym:

   Art.71
   7. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany ZAREJESTROWAĆ pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

   oraz
   Art.78.

   2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany ZAWIADOMIĆ w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
   1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

   Odpowiedz na ten komentarz
   • JustynaD
    JustynaD 08 stycznia, 15:31

    W Stargardzie też mi Pani kierownik powiedziała że zawiadomienie o zakupie jest równoznaczne z rejestracją dziś zakupiłam auto krajowe nawet chcąc je zarejestrować najbliższy termin jest już na koniec lutego bo numerów brak w WK ręce opadają

    Odpowiedz na ten komentarz
 25. car-mania
  car-mania 07 stycznia, 15:20

  Ponawiam pytanie. Czy jak sprzedam samochód po np. 40 dniach i nic nie zgłaszałem do WK i nie rejestrowałem to karę płacę ja czy klient który kupił ode mnie auto?

  Odpowiedz na ten komentarz
 26. Przemo
  Przemo 07 stycznia, 22:14

  Jedna wielka paranoja. A co z firmami które sprzedają auta uszkodzone lub z defektem, bo taką działalność gospodarczą prowadzą? Przestańcie sie bać, nie róbcie przeglądów, na fakturze wpisujcie że pojazd ma usterke i tyle. Klient kupuje robi badanie zwykłe i dodatkowe ze usterki usunięto i idzie rejestrować. Spuście z tonu bo to ze ustawa jest durna to nie znaczy że żaden sąd nie spojrzy trzeźwo na tą sprawę. Naczelnik wydziału do którego należę powiedział ze owszem kara będzie nakladana z automatu bo taki WK którym zarządza ma 'przykaz z góry’, ale należy napisać odwołanie i powiedzieć sędziemu dokumentując brak rejestracji bfakiem możliwości zrobienia badania ze względu na usterki. Sąd uznaje, sprawa unorzona, kara anulowana. Bez stresu Pabie i Panowie

  Odpowiedz na ten komentarz
 27. Przemo
  Przemo 07 stycznia, 22:15

  Jedna wielka paranoja. A co z firmami które sprzedają auta uszkodzone lub z defektem, bo taką działalność gospodarczą prowadzą? Przestańcie sie bać, nie róbcie przeglądów, na fakturze wpisujcie że pojazd ma usterke i tyle. Klient kupuje robi badanie zwykłe i dodatkowe ze usterki usunięto i idzie rejestrować. Spuście z tonu bo to ze ustawa jest durna to nie znaczy że żaden sąd nie spojrzy trzeźwo na tą sprawę. Naczelnik wydziału do którego należę powiedział ze owszem kara będzie nakladana z automatu bo taki WK którym zarządza ma 'przykaz z góry’, ale należy napisać odwołanie i powiedzieć sędziemu dokumentując brak rejestracji bfakiem możliwości zrobienia badania ze względu na usterki. Sąd uznaje, sprawa unorzona, kara anulowana. Bez stresu Pabie i Panowie

  Odpowiedz na ten komentarz
 28. Asterix8
  Asterix8 08 stycznia, 10:54

  Dzień dobry…w Kępnie wielkopolska i Ostrowie Wlkp. również urzędnicy bezprawnie żądają nawet z listopada dokumentów kiedy auto dokładnie było sprowadzone, w którym dniu i to ma być na fakturze wyraźnie napisane, napisałem na fakturze z tego roku, że auto sprowadzone w listopadzie 2019, klientka ma potwierdzenie zapłaty akcyzy…ale w Polsce to nie wystarczy…musi być wskazany dzień w listopadzie, i pytam ADMINA w końcu jak to jest z tymi przepisami, kto ma wpływ na „decyzje” naszych urzędników, czy Oni są ważniejsi czy USTAWA….?

  Odpowiedz na ten komentarz
 29. JustynaD
  JustynaD 08 stycznia, 15:31

  W Stargardzie też mi Pani kierownik powiedziała że zawiadomienie o zakupie jest równoznaczne z rejestracją dziś zakupiłam auto krajowe nawet chcąc je zarejestrować najbliższy termin jest już na koniec lutego bo numerów brak w WK ręce opadają

  Odpowiedz na ten komentarz
 30. Justyna
  Justyna 09 stycznia, 13:46

  Zgłoszenie nabycia samochodu jest równoznaczne z przerejestrowaniem zakupionego w kraju samochodu ??
  Według mnie nie i WK wprowadzają w błąd…

  Odpowiedz na ten komentarz
 31. mefi99
  mefi99 14 stycznia, 13:30

  Czy muszę zgłaszać sprzedaż auta sprowadzonego z zagranicy. Dajmy na to udaje mi się sprzedać auto w 15 dniu od sprowadzenia (czyli go nie rejestrowałem). To muszę zgłaszać zbycie pojazdu?

  Odpowiedz na ten komentarz
 32. Marcin
  Marcin 14 stycznia, 20:56

  Podobno rząd planuje od marca zatrzymywanie lawet na granicy celem stemplowania dowodu rejestracyjnego kiedy auto przekracza granice.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Kamas
   Kamas 15 stycznia, 10:09

   Już zatrzymują co niektórych po przekroczeniu granicy i spisują auta z lawety, a także przebieg z licznika. Od lutego lub marca mają niby zatrzymywać każdego nawet tych ludzi co jadą autami kupionymi w Niemczech na kołach.

   Odpowiedz na ten komentarz
 33. Justa
  Justa 24 stycznia, 09:15

  No i ludzie nadal stoją w kolejkach, ażeby przerejestrować samochod wciągu 30 ….

  Odpowiedz na ten komentarz
 34. antek
  antek 17 lutego, 23:40

  Panowie pytanie z innej beczki bo nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli wykupuje polisę na pojazd z zagranicy tzw komisówkę na 30 dni to czy jako komis muszę zachować jej ciągłość skoro auto nie jest zarejestrowane w Polsce? jak to jest?

  Odpowiedz na ten komentarz
 35. Załamka
  Załamka 20 lutego, 20:24

  Witaj admin. Proszę doradź coś. W TARNOWIE w wydziale zapisują na kwiecień. Jak mam spełnić obowiązek 30 dniach po sprowadzeniu. Coś się dzieje jakieś ruchy? Słyszałem że Lublin się zbiera i idzie na Warszawę???

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

1500

Firmy

39045

Samochody

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.