0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Rejestracja Pojzadów po 1 stycznia 2020 – rozporządzenie opublikowane.

Data:

23 grudnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw pozycja 2483, opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Od wczoraj już oficjalnie wiemy jak postępować po 1 stycznia z rejestracją pojazdów sprowadzonych z UE i kupowanych w kraju.

Całość opisałem – TUTAJ

Rozporządzenie w równym stopniu dotyczy obywateli jak Starostów czyli Wydziały Komunikacji, które będą nakładać na nas kary. W rozporządzeniu i jego uzasadnieniu bardzo jasno określono, że wchodzi ono w życie 1 stycznia 2020 roku, a sankcje karne wynikające z art. 140mb dotyczyć będą aut zarejestrowanych w Polsce oraz sprowadzonych z UE od daty 1 stycznia 2020 roku.

Projekt rozporządzenia jest znany od kilku dni, a mimo to słyszę od Was, że niektóre Wydziały Komunikacji zamierzają nakładać na obywateli kary za samochody sprowadzone lub sprzedane w 2019 roku.

Samorządy oczywiście nie podlegają bezpośrednio pod Ministerstwo Infrastruktury i mogą próbować rożnie interpretować nowe regulacje.

Dlatego, kolejny raz Was proszę:

Jeżeli spotkacie się po nowym roku z karaniem obywateli z art. 140mb za pojazdy z 2019 roku, informujcie nas o tym. Poprosimy Ministerstwo Infrastruktury o oficjalne stanowisko doprecyzowujące to jak powinny być stosowane przepisy.


Źródło:

Dzienni Ustaw znajdziecie – TUTAJ

 

17 KOMENTARZE

 1. Panowie gdzie jest jakiekolwiek miejsce w tym wniosku gdzie widnieje informacja: zgloszenie nabycia pojazdu? Nigdzie nie ma takiej treści, nie ma w Internecie żadnej konkretnej wiadomości jak to ma wyglądać.

 2. Dzisiaj w starostwie Tarnów jak i od kilku dni kolejka od 4 rano 180 osób przyjmuja 90 aut, nie ma szans na rejestrację, brak miejsc na umówienie terminu na styczen !!! paranoja a nie kraj

 3. Mam takie pytanie. W momencie rozpoczęcia działalności związanej z importem aut zarejestrowałem się w BDO oraz podpisałem umowę z organizacją odzysku na zapewnienie sieci oraz opłatę produktową. Jak to wygląda w praktyce? wchodzę na stronę i system tej formy wylicza mi wszystko tzn. ile muszę oddać z każdego auta. Od firmy otrzymuję tylko faktury. Moje pytanie brzmi po co zatem ten elektroniczny BDO uruchomiony przez Ministerstwo? Czy jest to obowiązkowe? co tam trzeba wpisywać? Wiem tylko, że teraz zamiast info o liczbie sprowadzonych aut będzie się właśnie deklarowało przez tę stronę a nie wysyłało do GIOŚ. Czy jest to bardziej system skierowany do osób które nie mają umowy z taką firmą jak ja i będą tam wklepywać wszelkie dane dt aut? dzięki z góry za odpowiedź

 4. Czyli w tej chwili po wprowadzeniu muszę najpierw przerejestrować auto zanim sprzedam?? A jeśli dwa dni po sprowadzeniu wykonam przegląd,opłacę akcyzę,tłumaczenia czyli komplet dokumentów do rejestracji i znajdę klienta to czy muszę zarejestrować te auto czy też po wystawieniu faktury klient może zarejestrować je sam?

 5. Zajmuje się sprzedażą aut krajowych (kupuję na fakturę VAT i sprzedaję na Fakturę VAT). Czy w świetle nowych przepisów muszę zarejestrować auto w ciągu 30 dni? Czy są jakieś inne opcje, które pozwalą uniknąć rejestracji?

   • Możesz przybliżyć konkrety jak dokładnie ma wyglądać takie zgłoszenie nabycia? Jakie są niezbędne dokumenty do zgłoszenia, jakiś wniosek i czy można wysłać pocztą?

 6. Witam. PANIE MACIEJU.. Piszę na forum by wszyscy chcący zapoznali się z moją prośbą i zapytaniem do Pana. Uwazamm że jest Pan odpowiednią osobą która pytam.Chodzi o rejestrację sprowadzonych sam. Z EU. Ok jestem za rejestracją ale lepiej by było tylko złożyć opłatę i zgłosić nabycie do którego muszę okazać zapłacona akcyzę bez rejestracji np taki pomysł mamy. czy taki postulat można gdzieś złożyć by zmieniono ustawę, z zebranymi podpisami bo uzbiera się kilka tysięcy podpisiw lub skoro mamy rejestrować to też ok tylko że bym nie musiał czekać na twardy dowód 4 lub 6 tygodni bo tak jest w Tarnowie. Czy to jest zgodne z Prawem przecież to ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej Można by było coś zmienić by na miękkim mogę sprzedać ale do odbioru twardego odpowiadam za samochód czy coś takiego Za co Pan myśli. Czy Pan rejestruje samochody. I czy te przepisy są Pana zdaniem ok?… Zróbmy coś…. Za granicami jak coś ludzi nie gra to strajkuja a my nic nie robimy. Jeden do drugiego dzwoni i tylko narzeka. Salony nie muszą rejestrować tam się dało

  • W trakcie prac legislacyjnych składaliśmy propozycję zamienienia obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego na obowiązek zgłoszenia. Niestety nasze pomysły nie zostały przyjęte.

   Oczywiście moim zdaniem przepisy nie są ok.

 7. witam ,czy samochody przywiezione w2019 roku sprzedając przykładowo 15.02.2020 bedą podlegać karze czy nie?

 8. Aby uniknąć kary, należy TYLKO złożyć zawiadomienie w terminie 30 dni od daty nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju. Wystarczy okazać dokument na podstawie której nabyło się pojazd lub sprzedało. Nie trzeba pojazdu przerejestrowywać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."