0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kary za transakcje gotówkowe powyżej 15 tyś zł!

Data:

Ograniczenie transakcji gotówkowych – ograniczy  „szarą strefę” w naszej branży?

Na dzień dzisiejszy, zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, płatności pomiędzy przedsiębiorcami powyżej 15 tys. euro muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego, przy czym obowiązek ten nie jest w żaden sposób sankcjonowany. Naruszenie tej dyspozycji nie wywołuje także skutków w podatku dochodowym – w szczególności naruszenie postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wpływa na podatkowe rozliczenie kosztu, którego ta płatność dotyczy.

Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2017 roku to się zmieni.

Zgodnie z projektem Ustawy przesłanym do Sejmu 10 marca 2016 roku (projekt Ustawy),  obniżony zostanie limit wartości transakcji pomiędzy przedsiębiorcami obowiązkowo dokonywanych poprzez rachunek płatniczy, z obecnych 15 tys. euro na 15 tys. zł (ok. 3.500 euro). Wprowadza zostanie również regulacja w podatku dochodowym polegająca na braku prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, a także konieczności zmniejszenia takich kosztów o kwotę płatności w przypadku, gdy podatnik dokonałby płatności z pominięciem rachunku płatniczego.

Według Rządu, proponowane regulacje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie transparentności dokonywanych transakcji i wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, a w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa poprzez zmniejszanie „szarej strefy”. Kwota 3000 euro, stosowana była już w ustawodawstwie do 2004 r. – na gruncie ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej.

Reasumując, jeśli prowadząc działalność gospodarczą kupimy auto droższe niż 15 tyś złotych (ok. 3.500 euro) od firmy płacąc za nie gotówką, za karę zapłacimy podatek dochodowy od całej jego wartości, a nie tak jak do tej pory od marży.

Dla firm kupujących samochodu za granicą oznacza to dodatkowe koszty i czas związany z przelewami bankowymi. Dla osób fizycznych i dla „szarej strefy” w naszej branży nic się nie zmieni.

Co myślicie o tej ustawie? Jakie widzicie plusy i minusy wprowadzenia takiej regulacji dla naszej branży?

Jak zwykle zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

7 KOMENTARZE

 1. To dotyczy również transakcji zagranicznych , trzeba namówić turków żeby zakładali konta bankowe 🙂

 2. Ciekawe kto się odważy wysłać turasowi, czy ruskowi kasę na konto za auto kupowane w Niemczech?A jak ktoś kupuje 4-5 aut każde w innym miejscu ? Wysyłasz lawetę i ona czeka 5 -6 dni bo przelew jeszcze nie doszedł? Kto za to zapłaci ?

  • dokładnie.. jakos tego sobie nie wyobrażam, do tego przelew expresowy w euro.. kolejne koszty

   te przepisy to jest dramat dla handlujących w połaczeniu z podwyzką akcyzy to robi sie naprwde bardzo cięzko. Znowu jakis idiota w rządzie nie pomyślał

   • zapewne skończy się jak zwykle, czyli generowaniem dodatkowych papierów tylko po to aby dostosować się do głupiego prawa …po prostu najpierw ten samochód kupi osoba prywatna ;)…o wysyłaniu kasy przelewami nie ma mowy i to nie jest kwestia odwagi, tylko zasad tam panujących.

 3. Czy w takim razie sprzadaz auta osobie prywatnej może byc gotówką?
  Nie wyobrazam sobie żeby płacić przelewem. Jak to zorganizować? jechać, oglądać, wysłać kasę a jak ktoś mi faktury nie wystawi to co wtedy??

 4. czy ktos ma wiedze jak wygląda kwestia zakupu prywatnego od firmy np z Niemiec i potem przekazania auta-towaru do swojej firmy (auto-handel)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."