PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Kary za transakcje gotówkowe powyżej 15 tyś zł!

Kary za transakcje gotówkowe powyżej 15 tyś zł!
03 kwietnia
11:01 2016

Ograniczenie transakcji gotówkowych – ograniczy  „szarą strefę” w naszej branży?

Na dzień dzisiejszy, zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, płatności pomiędzy przedsiębiorcami powyżej 15 tys. euro muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego, przy czym obowiązek ten nie jest w żaden sposób sankcjonowany. Naruszenie tej dyspozycji nie wywołuje także skutków w podatku dochodowym – w szczególności naruszenie postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wpływa na podatkowe rozliczenie kosztu, którego ta płatność dotyczy.

Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2017 roku to się zmieni.

Zgodnie z projektem Ustawy przesłanym do Sejmu 10 marca 2016 roku (projekt Ustawy),  obniżony zostanie limit wartości transakcji pomiędzy przedsiębiorcami obowiązkowo dokonywanych poprzez rachunek płatniczy, z obecnych 15 tys. euro na 15 tys. zł (ok. 3.500 euro). Wprowadza zostanie również regulacja w podatku dochodowym polegająca na braku prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, a także konieczności zmniejszenia takich kosztów o kwotę płatności w przypadku, gdy podatnik dokonałby płatności z pominięciem rachunku płatniczego.

Według Rządu, proponowane regulacje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie transparentności dokonywanych transakcji i wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, a w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa poprzez zmniejszanie „szarej strefy”. Kwota 3000 euro, stosowana była już w ustawodawstwie do 2004 r. – na gruncie ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej.

Reasumując, jeśli prowadząc działalność gospodarczą kupimy auto droższe niż 15 tyś złotych (ok. 3.500 euro) od firmy płacąc za nie gotówką, za karę zapłacimy podatek dochodowy od całej jego wartości, a nie tak jak do tej pory od marży.

Dla firm kupujących samochodu za granicą oznacza to dodatkowe koszty i czas związany z przelewami bankowymi. Dla osób fizycznych i dla „szarej strefy” w naszej branży nic się nie zmieni.

Co myślicie o tej ustawie? Jakie widzicie plusy i minusy wprowadzenia takiej regulacji dla naszej branży?

Jak zwykle zapraszamy do dyskusji!

Podobne artykuły

7 komentarzy

 1. KARally
  KARally 10 kwietnia, 14:44

  Podobno miało to dotyczyć tylko transakcji między Polskimi firmami.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Tomas
  Tomas 12 października, 13:20

  To dotyczy również transakcji zagranicznych , trzeba namówić turków żeby zakładali konta bankowe 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. ab
  ab 15 listopada, 19:29

  Ciekawe kto się odważy wysłać turasowi, czy ruskowi kasę na konto za auto kupowane w Niemczech?A jak ktoś kupuje 4-5 aut każde w innym miejscu ? Wysyłasz lawetę i ona czeka 5 -6 dni bo przelew jeszcze nie doszedł? Kto za to zapłaci ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • zbyszek
   zbyszek 26 listopada, 20:51

   dokładnie.. jakos tego sobie nie wyobrażam, do tego przelew expresowy w euro.. kolejne koszty

   te przepisy to jest dramat dla handlujących w połaczeniu z podwyzką akcyzy to robi sie naprwde bardzo cięzko. Znowu jakis idiota w rządzie nie pomyślał

   Odpowiedz na ten komentarz
   • eh nooo
    eh nooo 19 grudnia, 12:08

    zapewne skończy się jak zwykle, czyli generowaniem dodatkowych papierów tylko po to aby dostosować się do głupiego prawa …po prostu najpierw ten samochód kupi osoba prywatna ;)…o wysyłaniu kasy przelewami nie ma mowy i to nie jest kwestia odwagi, tylko zasad tam panujących.

    Odpowiedz na ten komentarz
 4. Nygusia28
  Nygusia28 18 grudnia, 11:08

  Czy w takim razie sprzadaz auta osobie prywatnej może byc gotówką?
  Nie wyobrazam sobie żeby płacić przelewem. Jak to zorganizować? jechać, oglądać, wysłać kasę a jak ktoś mi faktury nie wystawi to co wtedy??

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. fhu
  fhu 18 grudnia, 16:45

  czy ktos ma wiedze jak wygląda kwestia zakupu prywatnego od firmy np z Niemiec i potem przekazania auta-towaru do swojej firmy (auto-handel)?

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Szkolenie "Rękojmia ze zmianami w 2023 roku".

Jak skutecznie wdrożyć w firmie procedury AML?

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.