PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Ministerstwo Infrastruktury – handlujesz samochodami uszkodzonymi – licz się z karami…

Ministerstwo Infrastruktury – handlujesz samochodami uszkodzonymi – licz się z karami…
10 sierpnia
08:25 2023

18 czerwca 2023 roku Stowarzyszenie Komisów przekazało Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców uwagi do uchwalonej przez Sejm ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Rzecznik MŚiP Pan Marek Woch przekazał je do Ministra Infrastruktury. Do naszych uwag odniósł się Pana Rafał Weber, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, z 16 lipca 2023 r.

Szanowny Pan Minister Rafała Weber wyjaśnił między innymi, „że brak terminowego wypełnienia obowiązku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu podlegał będzie sankcji w postaci kary pieniężnej, analogicznie jak w przypadku nieterminowego wypełnienia dotychczasowego obowiązku zawiadomienia o nabyciu albo zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z UE i również będzie dotyczył wszystkich pojazdów, niezależnie od ich stanu technicznego. Przepisy nie przewidują wyłączenia z tego obowiązku pojazdów, które są uszkodzone lub nie mają ważnych badań technicznych.

Jednym z warunków rejestracji pojazdu jest przedłożenie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, jeżeli jest wymagane. W przypadku pojazdu zarejestrowanego już na terytorium RP wymóg taki będzie miał zastosowanie m.in. w sytuacji, gdy pojazd nie posiada ważnych okresowych badań technicznych. Ma to zapewnić, by pojazd był bezpieczny i spełniał warunki techniczne na potrzeby dopuszczenia go do ruchu drogowego. Jednocześnie, zgodnie z obowiązującymi już przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie jest określony aktualny termin ważności badania technicznego.

Wspomniane kwestie powinny być w mojej ocenie uwzględnione przez kupującego (również przez przedsiębiorcę obracającego pojazdami) przed decyzją o nabyciu pojazdu, który nie posiada ważnych badań technicznych lub jest pojazdem uszkodzonym”.

Czyli – handlujesz samochodami uszkodzonymi – licz się z karami…

Całość pisma przedstawiamy niżej.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tych zmianach i odpowiedzi Ministra Webera.

Podobne artykuły

4 komentarze

 1. AUTOAUTO
  AUTOAUTO 13 sierpnia, 20:44

  Czy jakaś partia proponuję coś na te wybory dla przedsiębiorców sprzedających używane samochody?

  Ja zagłosuje na taką która zlikwiduje obowiązek rejestracji i da blach profesjonalne nam.
  Bo od tych nic nie dostałam tylko nowe obowiązki i zakazy.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Adam
  Adam 14 sierpnia, 01:10

  …oderwanie od rzeczywistości.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. posłanka
  posłanka 16 sierpnia, 16:33

  Nierozumie w czym ludzie macie problem? Samochód służy do jazdy tak? więc siłą rzeczy ma być sprawny tak? Jak jest uszkodzony i nie da się go szybko naprawić tak, to najwyraźniej powinien trafić na złom tak? Czy to takie skomplikowane?? Ludzie powinni zrozumieć tak, że dla ich bezpieczeństwa i ich dzieci tak, najlepiej będzie zakup nowego auta, a jak kogoś nie stać to przecież można skorzystałć z usług najmu tak?

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Artur
  Artur 17 sierpnia, 14:47

  Czytając powyższy komentarz niewiele rzeczy jest mnie już w stanie zdziwić. Ktoś kto na własnej skórze nie doświadczył trudności z jakimi się borykamy “Nierozumie w czym ludzie macie problem?”. Kupując samochód, załóżmy kilkuletni z uszkodzonym silnikiem powinniśmy albo nasłać na mechanika “Panów z pałką” w celu przyspieszenia terminu naprawy, albo rzecz jasna auto zezłomować, gdyż niewątpliwie stwarza ono realne niebezpieczeństwo dla Nas i Naszych dzieci. Wiele razy przyszło Nam czekać na część, która okazała się być nieosiągalna na rynku i musiała być sprowadzana zza granicy w terminie kilkutygodniowym. Zatem, idźmy wszyscy po nowe samochody, a stare po prostu odeślijmy “na Afrykę”. A jak to nowe Nam się zepsuje, a ASO będzie przedłużało czas naprawy ( wiele udokumentowanych przypadków ) obligatoryjnie musi zezłomować samochód. “Samochód służy do jazdy tak? więc siłą rzeczy ma być sprawny tak? Jak jest uszkodzony i nie da się go szybko naprawić tak, to najwyraźniej powinien trafić na złom tak? Czy to takie skomplikowane??” Ręce opadają, oderwanie od rzeczywistości

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.