PolskiAutohandel.pl Szkolenia – NEWSLETTER 4/2019

Data:

ZMIANY W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM. CO NOWEGO NAS CZEKA?

Przepisy nakładające na nas obowiązek rejestracji nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, a już w trwają prace nad kolejną ważną dla nas ustawą, wprowadzającą zmiany w prawie o ruchu drogowym.

Na szczęście tym razem planowane zmiany raczej ułatwią niż utrudnią nam życie i codzienną pracę. Jakie dokładnie zmiany zawiera projekt ustawy? M.in. wprowadzenie elektronicznego systemu, dzięki któremu będziemy mogli informować o nabyciu czy zbyciu pojazdu, rejestrację czasową dopuszczalną w każdym urzędzie czy możliwość czasowego wycofania z ruchu pojazdu.

Planowe zmiany w przepisach o prawie drogowym omawia szczegółowo w poniższym filmie Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.pl. Zachęcamy do obejrzenia!

Jeżeli film otwiera się nieprawidłowo kliknij – TUTAJ

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o ruchu drogowym o numerze UD515 to bardzo ważny dla nas projekt zmian prawnych, na mocy którego planowane jest wprowadzenie kilku istotnych dla naszej branży rozwiązań.

Jakie są najważniejsze planowane zmiany?

  • Wprowadzenie możliwości elektronicznego zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu – To ważna zmiana w kontekście przepisów wprowadzających kary za nie wykonywanie tego obowiązku oraz obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE w ciągu 30 dni. Możliwość elektronicznego zawiadomienia zmniejszyłaby znacznie uciążliwe formalności.

  • Zniesienie Karty Pojazdu i nalepek kontrolnych na szybę

  • Możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu – Niestety tylko na okres od 3 do 12 miesięcy (na czas naprawy), nie częściej niż co 3 lata i dotyczyć będzie tylko pojazdów uszkodzonych. Po naprawie takiego samochodu będziemy musieli wykonać dodatkowe badanie techniczne.

  • Rejestracja czasowa nie tylko w miejscu zamieszkania – W przypadku przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dopuszczalna będzie rejestracja czasowa przez Starostę w miejscu zakupu lub odbioru pojazdu. W przypadku nowych samochodów, kupionych w salonach dealerskich, niemożliwe będzie za to zarejestrowanie na tablice próbne pojazdu w celu wywozu za granicę oraz w celu powrotu do domu z miejsca zakupu.

  • Możliwość pozostawienia starych numerów rejestracyjnych – Właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce przy przerejestrowaniu może wnioskować o pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Warunek – tablice muszą być aktualne (nie czarne, nie z flagą Polski – tylko z flagą UE) oraz w dobrym stanie.

Z tą zmianą powiązana jest kolejna – brak obowiązku czasowej rejestracji z urzędu i wydania pozwolenia czasowego w przypadku pozostawienia starych tablic.

Ustawa cały czas jest procedowana. Ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia. O postępach prac i zmianach będziemy Was na bieżąco informować.

Jeśli chcecie zapoznać się z całością projektu ustawy, dostępna jest ona – TUTAJ 


    Jeśli chcesz otrzymywać nasz NEWSLETTER zawierający istotne dla branży informacje, wyślij nam swój adres e-mail.


    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Udostępnij post:

    Newsletter

    Popularne

    Warto także przeczytać
    Podobne

    Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

    Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

    Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

    Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

    Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

    Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...

    Kup Raport autoDNA w promocyjnej cenie.

    Kup Raport autoDNA w promocyjnej cenie i sprawdź czy trafiłeś prawdziwą okazję.