0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Nowe obowiązki – JPK_VAT – Samochody w GTU_07

Data:

Dziś (1.10.2020 roku) zaczynają obowiązywać przepisy zobowiązujące przedsiębiorców do wysyłania nowej wersji jednolitego pliku kontrolnego tzw. JPK_VAT. Niestety nowe wytyczne są niejasne i wzbudzają wiele kontrowersji. Jedną z większy jest konieczność oznaczania tzw. „powiązań” z klientami. Mamy taki obowiązek, ale nie mamy informacji w jaki sposób mamy to weryfikować…

GTU dla towarów i usług

Jedną z ważniejszych zmian będzie nałożenie na podatników obowiązku ustalenia, do której z trzynastu grup towarowo-usługowych (GTU) należy towar lub usługa i oznaczenie tego na fakturze. Towary należą do grup od „01” do „10”, a usługi od „11” do „13”. Obowiązek oznaczania sprzedaży kodami GTU dotyczy sprzedawców. Nabywcy towarów i usług nie muszą wskazywać poniższych oznaczeń w przesyłanych plikach JPK_VAT.

GTU_07 – samochody

Dla zajmujących się handlem samochodami najważniejszą informacją jest to, że samochody należą do grupy oznaczonej kodem GTU_07. Grupa oznaczona tym kodem obejmuje:

Pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10.

  • Ciągniki

  • Pojazdy silnikowe do przewozu dziesięciu lub więcej osób razem z kierowcą

  • Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi

  • Pojazdy silnikowe do transportu towarów

  • Pojazdy silnikowe specjalnego przeznaczenia, inne niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne warsztaty, ruchome stacje radiologiczne)

  • Podwozia wyposażone w silniki, do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705

  • Nadwozia (włączając kabiny), do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705

  • Części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705

  • Zderzaki i ich części (8708 10 – tu niezależnie od tego, czy służą do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705)

Podawać kod GTU na fakturze czy nie?

Kody GTU oznaczamy wyłącznie na potrzeby Urzędów Skarbowych w celu poprawnego wygenerowania nowego pliku JPK. Nie ma obowiązku, aby na wydrukowanej fakturze (lub w formacie PDF) były widoczne. Ważne jest żeby wasza księgowa wiedziała do której grupy towarów lub usług zakwalifikować daną fakturę. Dlatego polecam uzgodnienie ze swoją księgową kto i w jaki sposób ma oznaczać faktury. Wiem, że niektóre biura rachunkowe same będą oznaczały Wasze faktury. Niestety to nie jest standard i dlatego zapytajcie o to Swoją księgową.

Kary

Jeżeli nie podamy poprawnych danych dotyczących GTU lub podamy je błędnie w przesłanym pliku JPK grożą nam surowe kary. Grożą nam kary w wysokości 500 zł, za każdy błąd w pliku. Kary można uniknąć w sytuacjach:

  • gdy podatnik zauważy błąd, który popełnił i w ciągu 14 dnia od dnia, w którym zauważył pomyłkę, wyśle skorygowany plik z poprawionymi błędami,

  • gdy podatnik otrzymał wezwanie z Urzędu Skarbowego o błędzie i w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania skoryguje ten błąd lub złoży stosowne wyjaśnia.

Do tematu na pewno będziemy jeszcze wracać bo jest wiele niewiadomych… Dziś powinniście skontaktować się z Waszym biurem Rachunkowym i ustalić jak ma wyglądać Wasza współpraca w związku z wchodzącymi w życie zmianami.

Jak zwykle temat nie dotyczy szarej strefy bo oni faktur nie wystawiają i mają takie zmiany gdzieś…

1 KOMENTARZ

  1. poje**ło ich już całkiem, jeszcze kilka lat i człowiek będzie tylko w papierach siedział, nie będzie czasu do klienta na plac wyjść. Tylko papiery i kary. Niech od razu dadzą oficjalnie haracz po 3 tys miesięcznie, po co się bawić w kotka i myszkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Rząd rozważa wprowadzenie zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów.

Rząd rozważa wprowadzenia zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz wydawania licencji.

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.