0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Obniżka Akcyzy czy „Podatek Ekologiczny”?

Data:

Akcyza na dzień dzisiejszy to 3.1% lub 18.6%. Ile będziemy płacić „Podatku Ekologicznego” jeśli wejdzie w życie?

Ostatnio poruszyliśmy temat Senackiej propozycji obniżenia podatku akcyzowego.
15 marca 2016 projekt skierowano do:
– Komisji Ustawodawczej
– Komisji Infrastruktury
– Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Termin na przygotowanie sprawozdania upływa 15 maja 2016

Do dnia dzisiejszego swoje opinie przedstawili:

Naczelny Sąd Administracyjny i Minister Infrastruktury i Budownictwa nie wnieśli uwag i zastrzeżeń.

Minister Finansów negatywnie ocenił Senacką propozycje regulacji znajdującą się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, argumentując to obniżeniem wpływów do budżetu Państwa, co może skutkować wzrostem deficytu budżetowego oraz koniecznością znalezienia alternatywnych źródeł dochodu Państwa.  Minister Finansów wspomniał o tym że przedstawiciele branży motoryzacyjnej wielokrotnie postulowali o zastąpienie akcyzy „Podatkiem Ekologicznym”.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego stoi na stanowisku że podatek akcyzowy powinien zostać zastąpiony „Podatkiem Ekologicznym”.
„PZPM postuluje:
Zastąpienie podatku akcyzowego, uzależnionego od wartości samochodu i pojemności silnika, podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych, wzrastającym wraz z poziomem obciążenia środowiska.
Pobieranie podatku uzależnionego od parametrów ekologicznych raz do roku w formie najdogodniejszej dla użytkownika i taniej w obsłudze dla budżetu”.
„Wprowadzenie takiego podatku przyczyniłoby się również do odnowy flot samochodowych w firmach, przez co na rynek wtórny trafiałyby pojazdy używane, których stan techniczny jest dobrze udokumentowany, z pełną historią serwisową i uczciwie zapłaconym podatkiem. Ponadto proponowane rozwiązanie przyczyniłoby się do stopniowego odnowienia parku samochodowego w Polsce i ograniczenia napływu do kraju pojazdów nieekologicznych i nierzadko zagrażających bezpieczeństwu. Obecnie średni wiek pojazdu w Polsce to około 15 lat. Większość aut kończy swoje funkcjonowanie właśnie w Polsce, a obecny system recyklingu pojazdów pozostawia wiele do życzenia.” – Stanowisko PZPM w sprawie możliwości zastąpienia podatku akcyzowego

Coraz częściej słyszymy o uzależnieniu opłat za sprowadzane auta od „ekologii”…

Co myślicie o pomyśle wprowadzenia „Podatku Ekologicznego”?

Myślicie że Polaków stać na auta spełniające normę EURO 6?

3 KOMENTARZE

 1. I po temacie – za dużo zarabiają na akcyzie z nowych samochodów.

  Może gdyby obniżką była mniejsza np. do 8 % co zmniejszyłoby skłonność do zaniżania wartości pojazdów bilans wyszedłby korzystniej dla budżetu i dla nas.

  • Myślisz że nie dojdzie do obniżki akcyzy? Weź pod uwagę to że mercedes podpisał umowę z Polska i zamierza zainwestować duże pieniądze i zatrudnić wiele osób w naszym kraju…

 2. Obniżka mogłaby się Państwu wbrew pozorom opłacić, aczkolwiek poziom takiej obniżki do 4,6 % byłby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

  Przy obecnych stawkach nie sprowadziłem ani jednego auta ponad 2.0 bo nie chcę kombinować z rzeczoznawcami i wystawiać śmiesznych faktur.

  Robiąc to uczciwie gdzie jeszcze akcyza musi być pokryta marżą i dodatkowo płacimy 23% podatku od akcyzy (to jest temat na kolejny artykuł) sprawa robi się nieopłacalna.

  Zresztą czy w tym kraju cokolwiek da się robić uczciwie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.