0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Sąd 24 godzinny – prośba o pomoc

Data:

Wczoraj otrzymaliśmy list od właściciela komisu z prośbą o poradę:

„Droga redakcjo

Mam problem. Co robić?

Od kilku lat prowadzę Komis samochodowy. W styczniu tego roku sprzedałem Citroena C4 z 2008 roku. Po około 3 tygodniach Klient zgłosił uszkodzenie silnika – zerwanie paska rozrządu. Oczekiwał zwrotu pieniędzy za naprawę. Niestety prośbę Klienta odrzuciłem, bo nie mogłem wiedzieć o tym, że pasek się zerwie. Dodam, że auto nie miało udokumentowanej wymiany rozrządu. Po kilku tygodniach dostałem wyrok sądu (pomimo tego, że wcześniej nie było żadnego wezwania na rozprawę), który skazał mnie w trybie 24 godzinnym w postępowaniu nakazowym. W między czasie byłem na wakacjach więc pismo z sądu leżało nie otwarte gdzieś w papierach. Byłem w szoku jak dostałem od Klienta wezwanie do zapłaty 4750 pln. Okazuje się, że wyrok jest prawomocny i nie wiem co mogę teraz zrobić. Proszę o radę. 

Pozdrawiam

Paweł.”

Powiedzcie co o tym myślicie i co może zrobić nasz czytelnik?

Ktoś z Was był w podobnej sytuacji? Mieliście do czynienia z sądem 24 godzinnym?

Liczymy na Wasze komentarze i z góry dziękujemy w imieniu Pawła za pomoc!

8 KOMENTARZE

  1. Trzeba by wysłać do sadu prawnika, który mógłby ocenić czy jest możliwość przywrócenia terminu odwołania, z tego co wyczytałem w tej sytuacji jest furtka o ile rzeczywiście nie podpisałeś 1szego zawiadomienia z sadu. No i oczywiście pozostaje rozpoznanie materiału dowodowego.

    • Dziękujemy za podpowiedź.
      Jeśli chodzi o sam powód roszczenia, uważasz że pękniecie paska rozrządu jest wadą ukrytą za którą odpowiada sprzedający?

  2. witam.
    skoro jesteś właścicielem komisu to wiesz o tym że każde auto w ciągu 14 dni kupujący może zwrócić pociągają cie o koszty paliwa i napraw. Ale to tylko przez 14 dni i tutaj są ważne daty na umowie kupna sprzedaży, każda umowa również zawiera paragrafy o tym że kupujący zna stan pojazdu i się godzi na kupno takiego auta, poza tym skoro wymiana paska nie była udokumentowana to na własne ryzyko go nie wymieniał, ja też trochę handluje i zawsze mówię klientowi że rozrząd jest mi nie znany i niech sobie w najbliższym czasie wymieni.

    • Pokażcie mi ten zapis w polskim prawie o zwrocie w ciagu 14 dni… Wiem tylko ze rękojmią obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu a kupujący na miesiąc od wykrycia na poinformowanie sprzedającego o wykrytej wadzie samochodu

    • Klient nie ma prawa zwrócić samochodu, ustawa o której myślisz daje takie prawo tylko i wyłącznie przy umowach zawartych na odległość kiedy nie można naocznie przekonać się o właściwościach danego towaru przed zakupem. A odpowiedzialność za wady sprzedawcy trwa 2 (dwa) lata, można ją skrócić do min. 6 miesięcy (ma to być jasno napisane w umowie)

  3. Pierwszy raz słyszę o Sądzie 24-godzinnym w takim postępowaniu. Miałem natomiast do czynienia z wyrokiem w postępowaniu upominawczym ( Sąd Lublin, chodziło o pojazd fabrycznie nowy). Konieczne jest dochowanie terminu, wysłanie sprzeciwu. Bez tego nie masz szans przy takiej kwocie. Postępowanie i Papuga więcej będą kosztować.
    Pytanie do Kamila: Jaki przepis reguluje możliwość zwrotu do 14 dni? Konkretnie. No i przy legalnej działalności ja wystawiam fakturę, a nie umowę kupna na kogoś tam.

  4. Sorry ze tak nie w temat ale jaką firmę ubezpieczeniową polecicie mając autohandel-komis,chodzi o te miesięczne,bo proama wali podwyżki grubo i zmienia warunki korzystania,pozdrawiam

    • Słyszalem cos o libertydirect . ale moze ktos cos wiecej powie o 30-dnioówkach.
      Proama to serio przesadza 59 , wyczuli interes 🙂 ….
      pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Rząd rozważa wprowadzenie zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów.

Rząd rozważa wprowadzenia zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz wydawania licencji.

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.