PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Przerejestrowanie auta sprzedanego z Pozwoleniem Czasowym NIEMOŻIWE! – stanowisko Ministerstwa Infrastruktury

Przerejestrowanie auta sprzedanego z Pozwoleniem Czasowym NIEMOŻIWE! – stanowisko Ministerstwa Infrastruktury
19 września
00:00 2022

Minister Infrastruktury uzupełnił odpowiedź na Dezyderat nr 215 Komisji do Spraw Petycji w sprawie zmiany przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym w zakresie zastąpienia obowiązku dokonania rejestracji pojazdów sprowadzanych z krajów członkowskich Unii Europejskiej obowiązkiem zgłoszenia nabycia tych pojazdów (BKSP-144-IX-444/21).

W piśmie skierowanym do Komisji Minister Infrastruktury Rafał Weber wyjaśniał: „że nie ma przepisu, który zakazywałby zbycia przez właściciela (w tym również przedsiębiorcę zajmującego się obrotem pojazdami) pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej przed upływem 30 dni od jego sprowadzenia, nawet jeżeli nie jest on jeszcze zarejestrowany na terytorium RP. Nie ma również przepisów, które zakazywałyby sprzedaży pojazdu, który został zarejestrowany czasowo i dla którego wydano pozwolenie czasowe.”

Dalej w swojej odpowiedzi Pan Minister stwierdza: Należy podkreślić, że takie rozwiązanie prawne nie narusza prawa właściciela do swobodnego dysponowania pojazdem, w tym również jego sprzedaży. Należy jedynie uwzględnić, że zgodnie z art. 78 ust. 1 ww. ustawy w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. Właściciel pojazdu, który zdecydował się na jego sprzedaż, a posiada jedynie pozwolenie czasowe, powinien wcześniej odebrać dowód rejestracyjny w organie rejestrującym. Obowiązek określony w art. 78 ust. 1 ww. ustawy ma na celu ochronę praw nabywcy, który otrzymując dowód rejestracyjny od zbywcy, zna sytuację prawną pojazdu.

Sprzedać możemy ale nasz klient nie przerejestruje auta

Z odpowiedzi jasno wynika, że sprzedając pojazd na Pozwoleniu Czasowym – (czego prawo nam nie zabrania) wpadamy w pułapkę ponieważ my już nie odbierzemy Dowodu Rejestracyjnego bo nie jesteśmy właścicielem pojazdu, a nasz klient go nie zarejestruje dlatego, że do tego niezbędny jest Dowód Rejestracyjny.

Minister Weber twierdzi, że wyprodukowanie Dowodu Rejestracyjnego trwa przeważnie do 7 dni i już po tym okresie odebrać go w wydziale komunikacji. Dlatego jego zdaniem „nie można uznać istniejących rozwiązań w zakresie czasowej rejestracji za barierę w handlu pojazdami używanymi.”

Z całym pismem możecie zapoznać się – TUTAJ

Ograniczeniem swobody dysponowania pojazdem

Niestety nie mogę zgodzić się z Panem Ministrem. Nakładanie na przedsiębiorców obowiązków, które blokują możliwość sprzedaży towaru na czas oczekiwania na dowód rejestracyjny jest oczywistym ograniczeniem swobody dysponowania pojazdem. Na wydanie Dowodu Rejestracyjnego przeważnie musimy czekać dłużej niż podane przez Ministra Webera 7 dni.

Ograniczenie swobody przepływu towarów w UE oraz konkurencyjności

Firmy zajmujące się handlem samochodami używanymi sprzedają swoje pojazdy nie tylko dla klientów z Polski. Pojazdy sprzedawane poza granice naszego kraju nie będę poruszały się po naszych drogach i w związku z tym nie muszą być rejestrowane oraz badane pod kontem technicznym w naszym kraju.

Nałożenie na polskich przedsiębiorców obowiązku rejestrowania każdego sprowadzonego z UE pojazdu ogranicza również swobodę przepływu towarów w UE oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorców na rynku nie tylko wspólnotowym. W związku z tymi regulacjami musimy ponosić dodatkowe koszty związane z badaniem technicznym, rejestracją i ubezpieczeniem OC, których nasza konkurencja spoza kraju nie ponosi. Dodatkowo musimy zapłacić akcyzę, której po rejestracji już nie odzyskamy w przypadku sprzedaży auta za granicę. Dłuższy czas do sprzedania pojazdu to również większe koszty obsługi finansowania naszych stoków, co podnosi koszty prowadzenia działalności przy wysokich stopach procentowych i rosnących kosztach kredytów. W związku z tym nasz auta są o wiele droższe niż te same samochody oferowane przez naszych konkurentów z innych Państw UE. W skrajnych przypadkach różnica w cenie może wynieść ponad 30 procent na naszą niekorzyść.

Co o tym myślicie?

Dajcie znać czy zgadzacie się z Panem Ministrem, że konieczność rejestrowania samochodów sprowadzonych z UE nie jest ograniczeniem swobody dysponowania pojazdem.

Czy Waszym zdaniem również nie można uznać istniejących rozwiązań w zakresie czasowej rejestracji za barierę w handlu pojazdami używanymi?

Napiszcie też w komentarzach jak długo czekacie na wydanie Dowodów Rejestracyjnych w swoim Wydziale Komunikacji.

Co dalej?

Odpowiedź uzupełniająca Ministra Infrastruktury rozpatrywana będzie na posiedzeniu Komisji do Spraw Petycji w której będę brał udział. O przebiegu i efektach prac będę Was informować na bieżąco.

Podobne artykuły

7 komentarzy

 1. MKauta
  MKauta 19 września, 22:10

  W wydziale komunikacj w Siedlcach kod pocztowy 08-110 czas od złożenia dokumentów do uzyskania twardego dowodu to około 21 dni.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Ozi
   Ozi 21 września, 23:49

   Wina urzędników. Mieszkam w podobnym mieście w województwie mazowieckim. Zdarza się zarejestrować w poniedziałek i w piątek mieć stały dowód. Kwestia tego, kiedy urzędnik wyśle zamówienie. U nas wysyłają natychmiast. Pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. CAR-MANIA
  CAR-MANIA 05 października, 07:31

  Z tym rejestrowaniem to jest naprawdę masakra. Samemu odstać ze 2 razy w tygodniu parę godzin w urzędzie nie mam czasu więc trzeba zapłacić firmie pośredniczącej to kolejny koszt. A to blokowanie sobie towaru na kilka tygodni to już przesada. Legnica okres oczekiwania na dowód 14-21 dni

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Przemo
  Przemo 07 października, 21:40

  Witam. Rejestruję wszystkie samochody, Większość aut sprzedaje na miekkich dowodach (tzw faktury proformy itd…:() Pózniej dosyłanie twardych dowodow klientom-Można ohujeć z tym wszystkim. praktycznie 3 bite tygodnie czekam na twarde dowody zawsze. Panu minister to coś ma zgubne informacje. Zrobcie do cholery coś z TYM WSZYSTKIM

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Car Expo
  Car Expo 05 stycznia, 12:05

  wydział komunikacji Chrzanów 32-500 termin do rej najwcześniej za 1,5tyg nie ma.możliwości wejścia z drogi bez umówienia, się na termin, a odbiór twardego dowodu kolejne 2 tygodnie, w sumie miesiąc

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. ANka
  ANka 24 stycznia, 09:42

  Handel samochodami w Polsce to swoista “żyła złota” dla rządzących. Tylko kary i opłaty. O swobodzie w handlu nie ma mowy. Można dyskutować z urzędnikiem w wydziale rejestracji, ale każdy chce mieć święty spokój, więc stoi w kolejce i czeka. Nie rozumiem, dlaczego mam czekać z innymi osobami, które tak naprawdę nie odbierają dowodów stałych, bo nie muszą ich mieć przy sobie w razie kontroli, a mnie potrzeba, bo chcę sprzedać. Polska ciągle absurdami stoi.

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. CAR-MANIA
  CAR-MANIA 05 kwietnia, 09:42

  Witam. A podpowiedzcie mi jak sprzedajecie na miękkim dowodzie? Faktura proforma i jak będzie twardy to narmalnie vat-marza.. Tak po chłopsku proszę 😉

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.