PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

RZĄD o limitach transakcji gotówkowych

RZĄD o limitach transakcji gotówkowych
31 marca
16:16 2017

Na stronie Rządowego serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy, biznes.gov.pl poruszony został temat interesujących nas od dłuższego czasu limitów w transakcjach gotówkowych. Podane zostały konkretne przykłady, w tym jeden bezpośrednio odnoszący się do naszej branży:

 • Wpłata gotówki na rachunek bankowy kontrahenta i przekaz pocztowy. Jeżeli wartość transakcji przekracza limit 15 000 zł, to niezależnie od wysokości wpłaconej do banku kwoty, jest to niezgodne z przepisami. Wpłata gotówki na rachunek bankowy kontrahenta albo wykonanie przelewu pocztowego nie jest płatnością bezgotówkową.

Przykład 1: Tomasz prowadzi sklep. Od Krzysztofa – zaprzyjaźnionego stolarza, który prowadzi działalność z synem w formie spółki jawnej, zamówił nowe regały do sklepu o wartości 18 000 złotych. Krzysztof nalega, żeby zapłaty dokonać przekazem pocztowym – Tomasz wpłaci w placówce Poczty Polskiej gotówkę, którą listonosz przyniesie do siedziby firmy Krzysztofa. Takie działanie jest nieprawidłowe. Limit określony w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej został przekroczony. Tomasz ma obowiązek dokonać zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego, a przedsiębiorstwo Krzysztofa ma obowiązek przyjąć płatność w taki sposób.

Przykład 2: Krzysztof prowadzi komis samochodowy. Jedzie do Niemiec, żeby w tamtejszym komisie prowadzonym przez Horsta, kupić samochód o wartości 7000 euro. Podczas jazdy próbnej podejmuje decyzję o zakupie. Krzysztof słyszał, o ograniczeniach dotyczących płatności gotówką, więc razem z Horstem jadą do oddziału banku, żeby wpłacić 7000 euro na rachunek niemieckiego sprzedającego. Krzysztof postępuje nieprawidłowo. Jako polski przedsiębiorca dokonujący płatności na rzecz innego przedsiębiorcy ma obowiązek dokonać jej za pośrednictwem rachunku płatniczego. Wpłata gotówki w banku na rachunek sprzedającego nie spełnia tego warunku.

Cieszy nas to, że zauważono wiele wątpliwości i niejasności, które pojawiły się po wprowadzenie nowych regulacji dotyczących limitów płatności gotówkowych. Część z nich dzięki takim przykładom zostanie rozwianych.

Niestety nadal martwi nas to, że nawet na Rządowych stronach pojawiają się takie wpisy:

“Musisz pamiętać, że nie ma jednoznacznej definicji tego czym jest transakcja, czy i z jakiego okresu płatności powinny być sumowane. Sądy wykluczają możliwość sztucznego dzielenia transakcji aby ominąć przepisy dotyczące limitu obrotu gotówkowego, natomiast każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.”

Jak my drobni przedsiębiorcy mamy to interpretować?

Ryzykować płacąc gotówką, czy ponosić dodatkowe koszty i marnować czas wysyłając przelewy za granice?

Musimy to niestety ocenić sami…

Napiszcie jak radzicie sobie po 3 miesiącach od wprowadzenia nowych regulacji z płatnościami zagranicznymi.

Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Polecamy zapoznanie się z całym artykułem:

Kiedy mogę dokonywać transakcji bez korzystania z rachunku bankowego

Limity transakcji gotówkowych w praktyce

 

Podobne artykuły

16 komentarzy

 1. mariusz
  mariusz 31 marca, 17:37

  masakra jakaś co to za przepisy powinienem się zajmować sprzedażą aut a tu muszę być finansistą trzeba mieć dużo kasy na koncie i w kieszeni masakra jakaś jadę po auto muszę zrobić przelew czekać w hotelu aż dojdzie bo debelsy nie wydadzą jak będzie na koncie tracę 3 dni na zakup zlomstwa a nie jak wcześnie paczkę na stul i dowidzenia

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Sylwek
  Sylwek 31 marca, 20:18

  Definicji “transakcji” nie ma i podejrzewam, że długo nie będzie. Nawet jeśli się pojawi to będzie nadal niejasna i niejednoznaczna na tyle, że nie rozwieje wątpliwości przedsiębiorców. Legislator zostawi otwartą furtkę do własnej interpretacji np. organu podatkowego, by ten mógł w każdej chwili zakwestionować sposób przeprowadzania płatności.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Sylwek
  Sylwek 31 marca, 21:18

  Moja rada jest prosta. Jeśli ktoś ma stałe źródła i regularnie dokonuje z nich zakupów to bezpieczna płatność wyłącznie w formie przelewu. Bez różnicy czy wartość tzw. “trasakcji” to 1000eur czy 3450eur. Być może okazać się po paru latach, że stała współpraca to jedna ciągła transakcja, a jej konsekwencje w przypadku płatności gotówka mogą okazać się dla przedsiębiorcy katastrofalne.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 31 marca, 23:51

   Dokładnie.
   Nie jedna firma w przyszłości “padnie” przez tą regulacje…

   Odpowiedz na ten komentarz
  • wam dam
   wam dam 02 kwietnia, 08:46

   Horst nienawidzi banków bo go oszukały, nie ma konta! padłeś na polu bitwy. Nie zmusisz Horsta do założenia konta bo Hort ma pis tam gdzie papier toaletowy się przykłada!

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Pro
  Pro 01 kwietnia, 11:09

  A ja w skarbowym dostałem odpowiedź żę” ” limit płatności tylko na terenie POLSKI a w Europie i po za nią nie ma takiego nakazu i obowiązuje prawo kraju gdzie wykonywana jest transakcja…….

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 01 kwietnia, 18:06

   Ten sam urzędnik ktory Ci tak powiedział,za kilka lat przy kontroli może mieć inne zdanie i naliczy Cie tak że zawiniesz działalność…
   Taki kraj niestety…

   Odpowiedz na ten komentarz
   • DM1972
    DM1972 01 kwietnia, 23:47

    chyba że dostaniesz coś takiego na piśmie z Urzędu Skarbowego.Trzeba wystąpić o interpretację do Izby Skarbowej na terenie swojej działalności.Wiadomo jest nie od dzisiaj że każdy urząd działa wg własnych zasad mimo jednolitych przepisów w całym kraju.Będzie na piśmie to zawsze jest się czym podeprzeć w trakcie ewentualnych kontroli.Tak na marginesie to u mnie aktualnie jest kontrola już na trzeci miesiąc mi przedłużyli.Z tego co słyszałem jakaś nagonka jest na handlujących samochodami.

    Odpowiedz na ten komentarz
 5. Miron
  Miron 01 kwietnia, 19:02

  Mam pytanie , jak sprzedawać samochody firmom zagranicznym . Ostatnio nie sprzedałem Czechowi samochodu bo chciał kupić za gotówkę a ja się nie zgodziłem więc odjechał z niczym. Mogę wziąć pieniądze czy nie?

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. wam dam
  wam dam 02 kwietnia, 08:43

  mój kolega w DE nienawidzi banków i kasę chce tylko do ręki!!! kiedyś oszukali go na wielkie pieniądze i przyrzekł sobie, że nigdy już z bankami nie będzie rozmawiał! chce tylko gotówkę, a kasę prawdopodobnie trzyma w sejfie!!! więc pisowskie ścier ywo, z czym do ludu, zacofane skatolone jyebaństwo….

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. Marek
  Marek 02 kwietnia, 09:24

  a czy Waszym zdaniem zakup na Kauftvertrag zamiast na opieczętowaną fakture nie rozwiązuje sprawy?

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. seta
  seta 17 kwietnia, 10:43

  czyli jest to zachęta do robienia sprzedaży prosto z niemca /przepisywanie na kolanie/

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. elis
  elis 17 kwietnia, 11:30

  ja wszystkie płatnosci powyżej 1000 euro płace przelewem, nie mam innej mozliwosci bo gotówka nie mozna placic chyba ze u osoby prywatnej. Od zawsze tak było . tzn kilka lat wczesniej do 3000 euro teraz juz do 1000 , wiadomo o co chodzi.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.