RZĄD o limitach transakcji gotówkowych

Data:

Na stronie Rządowego serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy, biznes.gov.pl poruszony został temat interesujących nas od dłuższego czasu limitów w transakcjach gotówkowych. Podane zostały konkretne przykłady, w tym jeden bezpośrednio odnoszący się do naszej branży:

 • Wpłata gotówki na rachunek bankowy kontrahenta i przekaz pocztowy. Jeżeli wartość transakcji przekracza limit 15 000 zł, to niezależnie od wysokości wpłaconej do banku kwoty, jest to niezgodne z przepisami. Wpłata gotówki na rachunek bankowy kontrahenta albo wykonanie przelewu pocztowego nie jest płatnością bezgotówkową.

Przykład 1: Tomasz prowadzi sklep. Od Krzysztofa – zaprzyjaźnionego stolarza, który prowadzi działalność z synem w formie spółki jawnej, zamówił nowe regały do sklepu o wartości 18 000 złotych. Krzysztof nalega, żeby zapłaty dokonać przekazem pocztowym – Tomasz wpłaci w placówce Poczty Polskiej gotówkę, którą listonosz przyniesie do siedziby firmy Krzysztofa. Takie działanie jest nieprawidłowe. Limit określony w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej został przekroczony. Tomasz ma obowiązek dokonać zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego, a przedsiębiorstwo Krzysztofa ma obowiązek przyjąć płatność w taki sposób.

Przykład 2: Krzysztof prowadzi komis samochodowy. Jedzie do Niemiec, żeby w tamtejszym komisie prowadzonym przez Horsta, kupić samochód o wartości 7000 euro. Podczas jazdy próbnej podejmuje decyzję o zakupie. Krzysztof słyszał, o ograniczeniach dotyczących płatności gotówką, więc razem z Horstem jadą do oddziału banku, żeby wpłacić 7000 euro na rachunek niemieckiego sprzedającego. Krzysztof postępuje nieprawidłowo. Jako polski przedsiębiorca dokonujący płatności na rzecz innego przedsiębiorcy ma obowiązek dokonać jej za pośrednictwem rachunku płatniczego. Wpłata gotówki w banku na rachunek sprzedającego nie spełnia tego warunku.

Cieszy nas to, że zauważono wiele wątpliwości i niejasności, które pojawiły się po wprowadzenie nowych regulacji dotyczących limitów płatności gotówkowych. Część z nich dzięki takim przykładom zostanie rozwianych.

Niestety nadal martwi nas to, że nawet na Rządowych stronach pojawiają się takie wpisy:

„Musisz pamiętać, że nie ma jednoznacznej definicji tego czym jest transakcja, czy i z jakiego okresu płatności powinny być sumowane. Sądy wykluczają możliwość sztucznego dzielenia transakcji aby ominąć przepisy dotyczące limitu obrotu gotówkowego, natomiast każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.”

Jak my drobni przedsiębiorcy mamy to interpretować?

Ryzykować płacąc gotówką, czy ponosić dodatkowe koszty i marnować czas wysyłając przelewy za granice?

Musimy to niestety ocenić sami…

Napiszcie jak radzicie sobie po 3 miesiącach od wprowadzenia nowych regulacji z płatnościami zagranicznymi.

Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Polecamy zapoznanie się z całym artykułem:

Kiedy mogę dokonywać transakcji bez korzystania z rachunku bankowego

Limity transakcji gotówkowych w praktyce

 

16 KOMENTARZE

 1. masakra jakaś co to za przepisy powinienem się zajmować sprzedażą aut a tu muszę być finansistą trzeba mieć dużo kasy na koncie i w kieszeni masakra jakaś jadę po auto muszę zrobić przelew czekać w hotelu aż dojdzie bo debelsy nie wydadzą jak będzie na koncie tracę 3 dni na zakup zlomstwa a nie jak wcześnie paczkę na stul i dowidzenia

 2. Definicji „transakcji” nie ma i podejrzewam, że długo nie będzie. Nawet jeśli się pojawi to będzie nadal niejasna i niejednoznaczna na tyle, że nie rozwieje wątpliwości przedsiębiorców. Legislator zostawi otwartą furtkę do własnej interpretacji np. organu podatkowego, by ten mógł w każdej chwili zakwestionować sposób przeprowadzania płatności.

 3. Moja rada jest prosta. Jeśli ktoś ma stałe źródła i regularnie dokonuje z nich zakupów to bezpieczna płatność wyłącznie w formie przelewu. Bez różnicy czy wartość tzw. „trasakcji” to 1000eur czy 3450eur. Być może okazać się po paru latach, że stała współpraca to jedna ciągła transakcja, a jej konsekwencje w przypadku płatności gotówka mogą okazać się dla przedsiębiorcy katastrofalne.

  • Horst nienawidzi banków bo go oszukały, nie ma konta! padłeś na polu bitwy. Nie zmusisz Horsta do założenia konta bo Hort ma pis tam gdzie papier toaletowy się przykłada!

 4. A ja w skarbowym dostałem odpowiedź żę” ” limit płatności tylko na terenie POLSKI a w Europie i po za nią nie ma takiego nakazu i obowiązuje prawo kraju gdzie wykonywana jest transakcja…….

  • Ten sam urzędnik ktory Ci tak powiedział,za kilka lat przy kontroli może mieć inne zdanie i naliczy Cie tak że zawiniesz działalność…
   Taki kraj niestety…

   • chyba że dostaniesz coś takiego na piśmie z Urzędu Skarbowego.Trzeba wystąpić o interpretację do Izby Skarbowej na terenie swojej działalności.Wiadomo jest nie od dzisiaj że każdy urząd działa wg własnych zasad mimo jednolitych przepisów w całym kraju.Będzie na piśmie to zawsze jest się czym podeprzeć w trakcie ewentualnych kontroli.Tak na marginesie to u mnie aktualnie jest kontrola już na trzeci miesiąc mi przedłużyli.Z tego co słyszałem jakaś nagonka jest na handlujących samochodami.

 5. Mam pytanie , jak sprzedawać samochody firmom zagranicznym . Ostatnio nie sprzedałem Czechowi samochodu bo chciał kupić za gotówkę a ja się nie zgodziłem więc odjechał z niczym. Mogę wziąć pieniądze czy nie?

 6. mój kolega w DE nienawidzi banków i kasę chce tylko do ręki!!! kiedyś oszukali go na wielkie pieniądze i przyrzekł sobie, że nigdy już z bankami nie będzie rozmawiał! chce tylko gotówkę, a kasę prawdopodobnie trzyma w sejfie!!! więc pisowskie ścier ywo, z czym do ludu, zacofane skatolone jyebaństwo….

 7. ja wszystkie płatnosci powyżej 1000 euro płace przelewem, nie mam innej mozliwosci bo gotówka nie mozna placic chyba ze u osoby prywatnej. Od zawsze tak było . tzn kilka lat wczesniej do 3000 euro teraz juz do 1000 , wiadomo o co chodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

44fox Oferta

Na tej stronie możesz zamówić Pakiet usług firmy 44fox. Dzięki...

Spotkanie w sprawie rejestracji pojazdów uszkodzonych.

Zgłoszenie na spotkanie w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów uszkodzonych.