PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Inaczej o raporcie NIK …

Inaczej o raporcie NIK …
05 kwietnia
00:29 2017

NIK zajął się stacjami diagnostycznymi i badaniami technicznymi pojazdów. Pewnie dowiedzieliscie się już z mediów, że sprowadzamy coraz starsze samochody – generalnie złom. W raporcie NIK również znalazło się stwierdzenie, że: „po polskich drogach poruszają się setki tysięcy pojazdów, które nie powinny zostać dopuszczone do ruchu ze względu na ich zły stan techniczny. Sprzyja temu rosnący import coraz starszych samochodów z Europy Zachodniej…”.

Niestety nigdzie w publikacji na stronie NIK, nie znalazłem podziału ilości aut, które nie powinny zostać dopuszczone do ruchu, na auta sprowadzone i krajowe…

W tej samej publikacji czytamy: „W Centralnej Ewidencji Pojazdów odnotowanych jest ok. 30 mln pojazdów, a średni ich wiek to nawet 19 lat. (…) dane w Ewidencji mogą być zawyżone o ok. 6,7 mln pojazdów, a średni wiek pojazdów o minimum 4 lata.” Czyli średni wiek samochodów zarejestrowanych w Polsce to około 15 lat.

Jak podaje NIK, pod koniec 2016 roku średni wiek sprowadzonego do Polski samochodu wyniósł 12 lat. Czyli te „coraz starsze” sprowadzane samochody, są nowsze o co najmniej 3 lata od tych, które już jeżdżą po naszych drogach.

W raporcie zaprezentowany został ciekawy wykres dotyczący wieku samochodów w wybranych krajach UE, opatrzony nagłówkiem: „Rosnący import używanych samochodów powoduje, że w Polsce blisko 60 proc. aut jeżdżących po drogach ma więcej niż 10 lat. Na tym tle wypadamy gorzej niż Rumunia, Węgry i Czechy, nie wspominając o Irlandii, gdzie takich aut jest na drogach jedynie ok. 10 proc.”

Moją uwagę wykres przykuł z innego względu. Zobaczcie jak wygląda rozkład wieku pojazdów poruszających się po drogach Czech. To właśnie tam są rejestrowane auta, które widzimy na naszych drogach. Dużo fabrycznie nowych samochodów z większymi silnikami Polacy rejestrują właśnie tam, między innymi dlatego że nie muszą za nie płacić wysokiej akcyzy.

Ten wykres bardzo dobrze ilustruje, jak dobra polityka fiskalna dotycząca sprowadzanych samochodów może wpłynąć na odmłodzenie parku aut, przez co poprawi się również stan samochodów na naszych drogach. Zmniejszenie wysokiej akcyzy i korzystniejsze regulacje dotyczące VAT-u od samochodów, na pewno zbliżyło by nas do Czechów.

Co myślicie na temat raportu NIK?

Zgadzacie się że to sprowadzane auta są przyczyną tak dużej liczby aut nie sprawnych na naszych drogach?

Jak myślicie co Polski Rząd powinien zrobić, żeby struktura wiekowa aut w Polsce była podobna do Czeskiej lub Niemieckiej?

Podzielcie się z nami Swoimi opiniami w komentarzach i na Facebooku.

Źródło:

Raport NIK, który znajdziecie TUTAJ!

 

 

Podobne artykuły

5 komentarzy

 1. Bartek
  Bartek 05 kwietnia, 20:56

  Witam! Może nie o to chodzi że nie stać nas na lepsze samochody ale o to że poznaliśmy się że ten starszy samochód jest lepszy. Nie jak te nowsze samochody że z byle g….m trzeba jechać do serwisu lub mechanika bo brak mocy i stoi póżniej taki szrot pół roku bo nikt nie może znaleźć usterki. Poza tym jak można kupić nowy samochód z salonu pojeźdźić 2 lata i stracić prawie połowę wartości.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Zorro
  Zorro 06 kwietnia, 02:16

  Coś mi się wydaje, że chyba samozwańczy Instytut Samar gotowca im podsunął.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Robert
  Robert 06 kwietnia, 22:08

  Jak zawsze PO-propaganda!Piep..y lobbing nie śpi.Wydymają nas jak zawsze.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. do Bartek
  do Bartek 08 kwietnia, 06:07

  Gdyby Cię było stać, to byś się nie martwił ile stracisz. Kupujesz, bo auto jest potrzebne, naprawiasz w serwisie, bo Cię stać. Jeździsz 2-3 lata i u dealera wymieniasz na nowy, bo ten jest już stary. To jest właśnie “stać”. Kogoś, kto rozmyśla o tym, że na nowym aucie straci już jest na nie nie stać 🙂 Co dopiero, gdy myśli, że tego wozu to Pan Kazio z okolicznej stodoły nie naprawi i trzeba będzie z autem jechać do serwisu. Do serwisu to się idzie tylko raz, aby kupić auto 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. elis
  elis 17 kwietnia, 11:05

  Nie bedzie porównywania durnych wykresów i sprowadzania starych aut. Nie bedzie potrzebne przekupne 500 plus jesli dane bedzie nam zarabiac 6-8 tys miesiecznie , wtedy bedzie nas stac na zakup samochodów za 40-60 tys ( nowe lub 2-5 letnie ).

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.