Czasowe wycofanie z ruchu – projekt KUKIZ’15

Data:

W poniedziałek Wicemarszałek Stanisław Tyszka i poseł Paweł Szramka przedstawili projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym w zakresie prawa do czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Projekt zakłada stworzenie możliwości czasowego wycofania z ruchu wszystkich zarejestrowanych pojazdów, a nie tak jak jest to zapisane obecnie w art.78a ustawy o Ruchu Drogowym, tylko samochodów ciężarowych, przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych oraz pojazdów specjalnych i autobusów.

Zmianie nie ulegnie natomiast sama procedura czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Oznacza to, że pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Wysokość opłat w zależności od okresu wycofania z ruchu, to nie więcej niż 150 zł.

Jak wskazali posłowie Kukiz’15 postulowana zmiana umożliwi właścicielom pojazdów skorzystanie ze specjalnych warunków polis ubezpieczeniowych, czyli obniżenie wysokości składki z tytułu ubezpieczenia OC w wysokości nie mniejszej niż 95% za okres, gdy pojazd jest wycofany z ruchu.

Oczywiście będziemy przyglądać się dalszym pracom nad projektem.

Napiszcie co myślicie o tym projekcie.

Jeśli macie jakiś uwagi umieśćcie je w komentarzach pod tekstem lub na naszym Facebooku.

Przekażemy je Posłom wnioskodawcom.

Linki:

Projekt ustawy do pobrania: TUTAJ

Obowiązująca Ustawa o Ruchu Drogowym: TUTAJ

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Parlament Europejski przyjął nowe limity transakcji gotówkowych

Nowe limity transakcji gotówkowych przyjęte przez Parlament Europejski!

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...