PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Rząd planuje zabierać Prawa Jazdy niewinnym kierowcom!

Rząd planuje zabierać Prawa Jazdy niewinnym kierowcom!
11 października
08:51 2021

Ostatnio w mediach głośno było o Rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw – Druk nr 1504  , w którym zapisano bardzo wysokie kary dla kierowców.

Projekt zakłada ustanowienie minimalnych kar za poszczególne wykroczenia od 1.500, 2.000 lub 3.000 zł oraz maksymalnej w wysokości 30.000 zł. Do 30 tysięcy grzywny będziemy mogli dostać również za wykroczenie popełnione na rowerze. Maksymalny mandat, który będziemy mogli dostać wzrośnie z 500 zł do 5.000 zł i z 1.000 do 6.000 zł Temat kar był szeroko omawiany w mediach. Obszernie opisał go również w swojej opinii Rzecznik Praw Obywatelskich dlatego nie będę się nad tym rozpisywać. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z opinią RPO – TUTAJ

Dlaczego niewinny kierowca będzie mógł stracić Prawo Jazdy?

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na inny bardzo niebezpieczny artykuł, który dotyczy wielu z nas. W Rządowej nowelizacji znalazł się zapis, którego przyjęcie skutkować będzie tym, że Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła zatrzymywać prawo jazdy kierowcy, wykonującego przewóz drogowy pojazdem wyposażonym w tachograf bez własnej, ważnej karty kierowcy lub wykresówki.

Projektodawca nie wziął niestety pod uwagę faktu, że dużo samochodów dostawczych do 3,5 tony (w tym pomoce drogowe) wyposażonych jest w tachografy, z których nie trzeba korzystać podczas każdego przewozu drogowego. Dlatego kierujące nimi osoby nie muszą mieć własnej karty kierowcy.

Obowiązek korzystania z tachografu powstaje dopiero po podłączeniu do takiego samochodu przyczepy. Wtedy zestaw przekracza 3,5 tony i wykonujący nim przewóz kierowca musi włączyć tachograf i włożyć do niego kartę kierowcy lub wykresówkę.

Jeżeli zapis nie zostanie zmieniony to niewinni kierowcy będą karani zabraniem prawa jazdy za brak karty kierowcy, której mieć nie muszą bo nie jest im do niczego potrzebna.

Mam nadzieję, że jest to tyko niedopatrzenie i po zwróceniu na to uwagi problem zostanie rozwiązany. W innym wypadku będzie to kolejny absurd prawny.

Prawo jazdy będzie też można stracić w przypadku gdy kierowca:

b) posługuje się kartą kierowcy, która nie jest jego własną kartą, lub posługuje się więcej niż jedną własną kartą kierowcy, lub posługuje się wykresówką, która nie jest jego własną, lub jednocześnie używa kilku wykresówek,

  1. korzysta z niedozwolonego urządzenia lub przedmiotu umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf.”

Zgodnie z innymi zapisami projektu zakłady ubezpieczeń będą miały dostęp do bazy naszych wykroczeń drogowych i na tej podstawie będą mogły kalkulować dla nas stawki ubezpieczenia pojazdów.

Maksymalna liczba punktów karnych przy jednej kontroli zostaje podniesiona do 15 z obecnie obowiązujących 10.

Punkty mają być kasowane po 2 latach pod warunkiem opłacenia mandatu lub po jednym roku jeśli kierowca nie odmówi przyjęcia mandatu. Z centralnej ewidencji kierowców dane o naruszeniach będą kasowane po 5 latach również tylko wtedy jak opłacimy mandat.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 grudnia 2021 roku.

To najciekawsze moim zdaniem zapisy tej nowelizacji. W sprawie zabierania prawa jazdy za brak karty kierowcy będę interweniował. Mam nadzieję, że skutecznie.

Dajcie znać co myślicie o tym projekcie ustawy.


Z cały projektem możecie zapoznać się – TUTAJ

Z opinią Rzecznika Praw Obywatelskich – TUTAJ

Podobne artykuły

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Brak komentarzy, czy chcesz dodać pierwszy?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.