Rząd wraca do pomysłu karania Kierowców za Badanie Techniczne 30 dni po terminie.

Data:

Rząd wyciąga schowany projekt ustawy dotyczący zmian w systemie badań technicznych pojazdów wprowadzający między innymi podwójną opłatę za przegląd 30 dni po terminie.

6 lipca 2023 roku Podkomisja nadzwyczajna Ponownie rozpatrzy rządowy projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2540).

www.ALLforMOTO.pl

Projekt tej ustawy ma na celu wdrożenie do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE i osiągnięcie celu postawionego przez Komisję Europejską, jakim jest „wizja zero” zakładająca, że państwa UE powinny do 2050 r. zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków w transporcie drogowym prawie do zera.

Nowa opłata za przegląd po terminie

Minister Infrastruktury, proponuje wprowadzenie nowego rodzaju opłaty – opłaty za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie. W przypadku wykonania badania technicznego 30 dni po terminie zapłacimy dodatkowo 100% wysokości opłaty za przeprowadzenie badania technicznego. W uzasadnieniu wyjaśniono: „dolegliwości finansowe o charakterze bezpośrednim i niezwłocznym mogą pozytywnie wpłynąć na przestrzeganie wyznaczonych terminów badań technicznych”. Opłata za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie stanowi przychód Transportowego Dozoru Technicznego z przeznaczeniem na realizację zadań, a nadwyżki stanowić będą dochód budżetu państwa.

Zdjęcia z przeglądu

W art. 81 dodano ust. 12b którym wprowadzono obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych i przechowywania tej dokumentacji przez okres pięciu lat od dnia przeprowadzenia badania. Takie rozwiązanie pozwoli na identyfikację i weryfikację, czy dany pojazd faktycznie został poddany badaniu technicznemu. Za niezbędną uznano dokumentację fotograficzną całej bryły pojazdu z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu oraz wskazanie drogomierza w dniu przeprowadzenia badania technicznego. Wyznaczony okres pięciu lat jest równoznaczny z minimalnym okresem przechowywania dokumentacji niearchiwalnej.

Przegląd nie wcześniej niż 30 dni od terminu

Jeżeli wstawimy się na okresowe badanie techniczne nie wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą tego badania, termin następnego okresowego badania technicznego ustala się, licząc od wyznaczonej daty czyli będzie on ważny dłużej niż rok.

Kary dla Stacji i Diagnostów

Ustawa wprowadza również kary dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów – do 10.000 złotych i diagnostów – do 2.000 złotych.

Projekt zakłada jeszcze wiele innych istotnych zmian, dlatego polecam zapoznanie się z jego całością – TUTAJ

Ustawa miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., ale ten termin jest już nieaktualny. W związku z tym w kolejnych etapach prac nad nią muszą pojawić się jakieś poprawki. Czy dowiemy się o nich? Nie wiem, ale na pewno będziemy brali udział w procesie legislacyjnym.

Ta ustawa trafia do Sejmu już kolejny raz. W poprzedniej kadencji Sejmu ustawa budziła bardzo dużo kontrowersji i między innymi dlatego została zdjęta z obrad Sejmu.

Co będzie z obecnym projektem?

Przekonamy się niebawem. Moim zdaniem znów rozpęta burze…

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tym projekcie ustawy i proponowanych przez Rząd zmianach prawa.


Źródło:

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem – TUTAJ

Projekt z poprzedniej kadencji Sejmu (Druku nr 2985) – TUTAJ

 

1 KOMENTARZ

  1. A my temu rządowi już podziękujemy w najbliższych wyborach. Lewa i Prawa strona tacy sami oprawcy, wycisną z nas ostatnią kroplę krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Parlament Europejski przyjął nowe limity transakcji gotówkowych

Nowe limity transakcji gotówkowych przyjęte przez Parlament Europejski!

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...