PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Sprawdź gdzie i jak można bez problemu ZGŁOSIĆ nabycie pojazdu!

Sprawdź gdzie i jak można bez problemu ZGŁOSIĆ nabycie pojazdu!
16 stycznia
15:51 2020

Bardzo nas cieszy, że są już w Polsce Wydziały Komunikacji, które działają zgodnie z zapisami Art. 78 ustawy o ruchu drogowym i bez problemu przyjmują zgłoszenia Nabycia i Zbycia pojazdu. 

Na stronie Wydziału Komunikacji we Włocławku macie instrukcję jak zgłosić nabycie i zbycie pojazdu wraz ze wzorami zgłoszeń:

“ZGŁOSZENIE NABYCIA POJAZDU

Wymagane dokumenty:

 1. zawiadomienie o nabyciu pojazdu według załączonego wzoru,

 2. kopia dokumentu na podstawie, którego nastąpiło nabycie pojazdu,

 1. pełnomocnictwo – w przypadku działania przez pełnomocnika.

Zawiadomienie o nabyciu pojazdu wraz z kopią dokumentu na podstawie, którego nastąpiło nabycie pojazdu można przesłać listownie pocztą na adres organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Dodatkowo zgłoszenie nabycia pojazdu można dokonywać za pomocą poczty elektronicznej wysłanej na adres: komunikacja@um.wloclawek.pl – przy użyciu podpisu elektronicznego kwalifikowanego lub profilu zaufanego, albo za pośrednictwem platformy ePUAP2.

zawiadomienie o nabyciu pojazdu - wzórZGŁOSZENIE ZBYCIA POJAZDU

Wymagane dokumenty:

 1. zawiadomienie o zbyciu pojazdu według załączonego wzoru,

 2. kopia dokumentu na podstawie, którego nastąpiło zbycie pojazdu,

 3. pełnomocnictwo – w przypadku działania przez pełnomocnika.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu wraz z kopią dokumentu na podstawie, którego nastąpiło zbycie pojazdu można przesłać listownie pocztą na adres organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Dodatkowo zgłoszenie zbycia pojazdu można dokonywać za pomocą poczty elektronicznej wysłanej na adres: komunikacja@um.wloclawek.pl – przy użyciu podpisu elektronicznego kwalifikowanego lub profilu zaufanego, albo za pośrednictwem platformy ePUAP2.”

zawiadomienie o zbyciu pojazdu - wzór

Niestety cały czas dostaję od Was zgłoszenia WK, które wymuszają na Was przerejestrowywanie pojazdów. Polećcie im lekturę tego wpisu i obejrzenie Live z 15.01.2020 na FB.

Jeżeli w Waszym Wydziale Komunikacji jest podobnie, podajcie link do jego strony www w komentarzu.


Źródło:

http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/263/9974/podstawowe-informacje-o-rejestracji-pojazdu

 

Podobne artykuły

20 komentarzy

 1. ARGO CAR
  ARGO CAR 16 stycznia, 16:09

  To dotyczy aut tylko już zarejestrowanych w Polsce? Czy również aut sprowadzonych?

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Krzysztof
  Krzysztof 16 stycznia, 19:26

  https://www.wydzialkomunikacji.pl/wydzial-komunikacji-sieradz/

  Sieradz też niestety twierdzi niesłusznie, że auta zarejestrowane w Polsce trzeba przejestrowywać

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Fokus
  Fokus 16 stycznia, 19:27

  mam jeszcze pytanie…czy jeżeli sprzedam auto importowane z UE przed upływem 30dni to wcześniej muszę zgłosić jego zakup po sprowadzeniu do kraju a potem zbycie?

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Pracownik wydzialu komunikacji
  Pracownik wydzialu komunikacji 16 stycznia, 20:20

  Wy chyba powariowaliscie. Nigdzie w przepisach nie ma mowy o takich dokumentach do zgloszenia nabycia. Nabycie = rejestracja bez dwoch zdan. Poza Ustawą Prawo o ruchu drogowym jest tez cos takiego jak odpowiednie rozporzadzenie ministra infrastruktury, ktore wyraznie wskazuje na zwiazek miedzy nabyciem i rejestracja. Tak stanowi prawo i nie zmienilo sie to do tej pory. Od tej pory jedynie weszly odpowiednie kary za nie dotrzymanie ustawowego obowiazku. Zgloszac sobie mozna na wszelkie sposoy, od urzedu zostanie odeslane wezwanie o uzupelnienie brakow w postaci wniosku o rej + komplet dokumentow w odpoqiednim terminie, inaczej pozostanie bez rozpatrzenia. Kropka.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 16 stycznia, 20:36

   Drogi Panie,
   Rozporządzenie o którym Pan pisze to zapewne ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 11 grudnia 2017 r.
   http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002355/O/D20172355.pdf
   a konkretnie §17.1 w brzmieniu:
   “§17. 1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego, organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu 
   NA WNIOSEK właściciela pojazdu
   . Przepisy § 2 i § 19 ust. 2 stosuje się odpowiednio.”
   W przypadku o którym piszemy właściciel nie składa wniosku o rejestracje pojazdu, tylko zgodnie z Art. 78 punkt 2 Ustawy o Ruchu Drogowym dokonuje czynności jednostronnej jaką jest ZAWIADOMIENIE.
   Pańskiej interpretacji nie podziela Ministerstwo Infrastruktury (w piśmie do ZDS), które wprost wskazało że można dokonać zawiadomienia w trybie art. 78 ust. 2 PRD oddzielnie bez stosowania formularza. Oznacza to, że:
   można dokonać zawiadomienia w „zwykłym” piśmie skierowanym do starosty
   można w tym piśmie dokonać zawiadomienia dotyczącego więcej niż jednego pojazdu.

   Proszę również zapoznać się z opinią i stanowiskiem Pańskich kolegów po fachu z Włocławka.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Zwariowany ten kraj
   Zwariowany ten kraj 16 stycznia, 20:40

   A ile teraz się czeka na dowód tzw. Twardy 3.4.5 tygodni to właśnie ten czas gdzie utrudniacie mi prowadzenie legalnej działalności gospodarczej. I kto tu zwariował?

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marcin
    Marcin 17 stycznia, 12:40

    I za to nikt się nie weźmie czekam teraz na dowód 5 tygodni czemu nie wprowadza komisowych dowodów ze można na nich sprzedać auto i następny nabywca pojazdu idzie do wydziału i on otrzymuje twardy dowód

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Ddauto
   Ddauto 16 stycznia, 20:50

   Witam Pana w Koninie jest okienko gdzie można zgłaszać nabycie auta z uni Europejskiej i nie jestesmy w stanie go naprawić w miesiac. Zgłaszamy fakt nabycia i unikamy kary. Tak samo jest w Pruszkowie, zawozilem auto w Piatek i razem z klientem zgłaszalismy ten fakt.nie wiem jak jest z autami krajowymi

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Kris
   Kris 20 stycznia, 16:52

   Wez sie lepiej za robotę a jak Ci ona nie pasuje badz zbyt maly masz mozg to zajmij sie zbieraniem grzybów zamiast plesc takie brednie. Wielki “Bog” się znalazł, który będzie ustanawial swoje własne rozporządzenia. Pomyliłeś się z powołaniem, powinieneś w sejmie siedzieć lecz widocznie takich “inteligentow” nikt nie chce i teraz wylewasz swoje żale.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. tom
  tom 16 stycznia, 22:49

  pytanie…czy jako datę nabycia na zgłoszeniu do WK podajemy datę fizycznego przybycia pojazdu do miejsce przeznaczenia czy datę na umowie/fakturze?

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. Jan
  Jan 16 stycznia, 23:02

  załóżmy taki scenariusz: Kupuję auto 1 stycznia UE i taka data widnieje na rachunku/fakturze zakupu. Auto przyjeżdża do mnie 15 stycznia. Na zawiadomieniu do WK jest pozycja, “w dniu…..nabyłem pojazd itd”. Wynika z tego, że trzeba wpisać datę z umowy czy datę dotarcia pojazdu do celu? co potem? licząc od dnia na umowie mam czas na zarejestrowanie do końca stycznia, licząc od daty przybycia do 15 lutego. no i teraz taka sytuacja: sprzedaję auto 10 lutego, klient ma 5 dni na rejestrację (od daty przyjazdu licząc), ja zgłaszam do mojego WK fakt sprzedaży….ale przecież jeśli podam datę nabycia pojazdu z dnia umowy, to mój WK odrazu wychwyci, że nabycie było 1 stycznia, a sprzedaż 10lutego bez rejestracji i dowali karę…proszę o komentarz w tej kwestii i rozwianie moich wątpliwości. dzięki

  Odpowiedz na ten komentarz
  • ChaPut
   ChaPut 24 stycznia, 18:31

   Nabycie – data zakupu z umowy/faktury. Data wprowadzenia na teren RP to zupełnie inna bajka. Obie daty służą do określenia różnych obowiązków podatkowych (np: do akcyzy interesuje ich data wprowadzenia, do innych podatków zazwyczaj data zakupu). Obecny ból dupy US to problem z udowodnieniem kiedy mogą nas kroić za to co kosztuje zazwyczaj najwięcej czyli za akcyzę (dotyczy tylko aut sprowadzonych z UE). Do tej pory najczęściej wyglądało to tak, że kupiłeś sobie auto, przywiozłeś, naprawiłeś, znalazłeś klienta i dopiero zaczynałeś procedurę rejestracji. Najkrótszy termin na zgłoszenie występuje na złożenie deklaracji akcyzowej (14 dni od PRZYWOZU na teren RP). I to właśnie powinno determinować Cię do szybkiego zarejestrowania pojazdu (czytaj: aby jak najszybciej wpłacić należności z tytułu podatku akcyzowego, nie ma co się łudzić, że chodzi o coś innego niż kasa). I tu właśnie jest dziura w całym, bo deklarowałeś dobrowolnie kiedy to nastąpiło – bardzo trudno (i do tego pewnie drogo) ustalić tą datę w erze Schengen. Ten przepis de facto zamyka pole manewru w tym zakresie do jednego miesiąca. Przynajmniej tak im się wydaje bo w praktyce jeżeli nie spiszą auta na lawecie zanim dojedziesz do domu albo nie wpadną Ci z kontrolą na plac zaraz po przywiezieniu to nadal podajesz im taką datę przywiezienia, żeby nie płacić kar za spóźnienia.

   Tl;dr Masz donieść na siebie, że zaczyna Ci tykać zegar na zapłatę podatków.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. carservis
  carservis 17 stycznia, 09:25

  mam jeszcze pytanie…czy jeżeli sprzedam auto importowane z UE przed upływem 30dni to wcześniej muszę zgłosić jego zakup po sprowadzeniu do kraju a potem zbycie??

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. dogers
  dogers 17 stycznia, 10:40

  Jestem z Bytomia i dzwonilem do wydzialu komunikacji. Powiedzieli mi ze moge sprzedac auto do 30dni, jak sie nei wyrobie trzeba po tym terminie zarejestrować auto

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. Dogers
  Dogers 17 stycznia, 13:20

  Kupiłem Auto w Styczniu krajowy i dzisiaj sprzedałem. Dzwoniłem do wydziału komunikacji w Bytomiu czy muszę ich informować o nabyciu auta i zbyciu. Powiedział mi Pan że po co mam to robić jak nowy właściciel to zrobi. Tłumaczyłem że czytałem o tym że trzeba robić, że nawet przez profil zaufania jest tam rubryka. Mówi dalej że nic nie muszę robić. wiec już zgłupiałem. Trzeba robić czy nie trzeba ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 17 stycznia, 13:45

   Trzeba.
   Proszę nie słuchać niedouczonego urzędnika!
   Chyba, że zadeklaruje na piśmie, że zapłaci za Pana dwie kary 😉

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.