0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Sprzedajesz na raty – zarejestruj się w KNF żeby uniknąć 100.000 zł kary.

Data:

W dniu 22 lipca 2017 roku weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Przepisy dotyczące sprzedających samochody na raty oraz w leasingu zaczynają obowiązywać od 22 stycznia 2018 roku.

Najważniejsze dla nas jest to, że pośrednicy kredytowi oferujący kredyt konsumencki zostali zobligowani do zarejestrowania działalności w Krajowym Nadzorze Finansowym oraz do informowania o zmianie danych objętych wpisem do rejestru niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian. Rejestrujemy się jednorazowo, bez względu na to, z iloma Bankami współpracujemy.

Zgodnie z Art. 59i. „Kto, będąc pośrednikiem kredytowym, prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa kredytu konsumenckiego bez wymaganego wpisu do rejestru, podlega grzywnie do 100.000 zł.”

Za wpis pośrednika kredytowego do rejestru pośredników kredytowych zapłacimy 600 zł, a za każdą zmianę danych we wpisie 200 zł.

Wzór wniosku o rejestrację pośrednika kredytowego znajdziecie – TUTAJ

Komisja Nadzoru Finansowego dokonuje wpisu do rejestru w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku, ale będzie miała możliwość odmowy wpisu, gdy wnioskodawca nie spełnia przesłanek ustawowych czyli np. był karany za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

Najważniejsze Artykuły ustawy:

Art. 4.

1. Ustawy nie stosuje się do umów:

  1. w których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania oraz innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego;

  2. leasingu, jeżeli umowa nie przewiduje obowiązku nabycia przedmiotu umowy przez konsumenta;

4. Ustawę stosuje się do umów leasingu i najmu, jeżeli umowa odrębna od tych umów przewiduje obowiązek nabycia przedmiotu umowy, uzależniając go od żądania kredytodawcy.

Art. 5. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

3) pośrednik kredytowy – przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, inny niż kredytodawca, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej uzyskuje korzyści majątkowe, w szczególności wynagrodzenie od konsumenta, dokonując czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt;

Art. 68. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zarejestrowaliście się już w KNF?

Co myślicie o tej ustawie?

 

Źródło:

Ustawa o kredycie konsumenckim – TUTAJ

KNF – TUTAJ

 

7 KOMENTARZE

  1. Ten bank, z którym ja współpracuję, zakłada indywidualne konto klientowi. Przyznane środki na finansowanie najpierw znajdują się na jego koncie. To klient decyduje, czy dokonać przelewu czy przyjść do mnie z gotówką (z sugestią bankiera o dokonaniu przelewu). Poza tym nie ma potrzeby podpisywać umowy z bankiem.To klient znalazł sobie bank i auto 🙂 Mi tylko przelał pieniądze. Proste. Po co mi rejestracja w KNF. Nigdy nie miałem i nie będę miał również reklam banku. Kto chce na raty, zapyta o nie :-)Ja go skieruję do banku. Ogólnie na raty sprzedaję kilka aut w roku. Może z racji tego, że dużo aut sprzedaję przez internet. Jak ktoś jedzie daleko, to z reguły z gotówką.

      • Nie pobieram prowizji od banku za klientów. Po co ? Wystarczy,że klient ma środki i kupi ode mnie auto. To jest dla mnie wystarczająco satysfakcjonujące. Jak już nadmieniłem, robię „z górą” kilka kredytów rocznie. W 2017 na przykład tylko jeden. W związku z powyższym nie mam potrzeby brać od banku te „parę groszy”, wystawiać faktury, księgować itd, następnie mieć kłopoty z KNF. Najzwyczajniej na świecie nie uczestniczę absolutnie w finansowaniu i nie pobieram prowizji. Robiłem tak nawet parę lat temu, gdy o tej ustawie nawet nikt nie myślał 🙂

  2. O obowiązku wpisu do KNF-u mnie akurat informowało biuro kredytowo-leasingowe z którym współpracuje. Nie ma znaczenia że klient znajdzie bank i samochód a Ty tylko dostaniesz pieniądze musisz być do KNF-u wpisany.

    • Bzdury opowiadasz. Nie mam podpisanej żadnej umowy z bankiem, nie pobieram żadnej prowizji, nie przyjmuję zapłaty za auto z rachunku banku finansującego zakup. Przelew realizowany jest z indywidualnego konta klienta. Co mnie interesuje w jaki sposób klient uzyskał środki na zakup auta. Nie uczestniczę absolutnie w kredytowaniu pojazdu. Czytaj ze zrozumieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.