PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Temat Akcyzy powraca. Zmiany już od 1 października.

Temat Akcyzy powraca. Zmiany już od 1 października.
20 sierpnia
07:29 2020

Rząd wraca do opublikowanego w poprzedniej kadencji Sejmu projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (UD 557), którego głównym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz „uszczelnienie systemu” poboru akcyzy od samochodów osobowych. Projekt ma nowy numer UD35, ale jego założenia są takie same jak poprzednio.

Wprowadza on nowy obowiązek podatkowy w przypadku samochodów osobowych, zgodnie z którym:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

 1. dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;

 2. nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”;

Akcyza za samochody z „kratką”

W związku z pierwszą zmianą będziemy musieli zapłacić akcyzę za samochody z popularną jakiś czas temu „kratką”, jeżeli będziemy chcieli zmienić ich rodzaj z ciężarowy na osobowy. Podobnie będzie przy „przeróbce” samochodu sprowadzonego do kraju jako ciężarowy.

Nowy dokument do rejestracji pojazdów ciężarowych i specjalnych do 3,5 t

Kolejna bardzo ważna zmiana to wprowadzenie obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy dla samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, które będziemy musieli przedstawiać w Wydziale Komunikacji przy rejestracji pojazdu. Dokument ten wydawać będzie naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego samochodu.


Deklaracje AKC-U tylko elektronicznie

Zgodnie z założeniami projektu ustawy od 1 lipca 2021 roku deklaracje dotyczące podatku akcyzowego składać będziemy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten nie będzie dotyczyć osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. One będą mogły składać deklaracje w postaci papierowej.

Zmiany mają zostać wprowadzone już we wrześniu, ale to moim zdaniem nierealne.

Przebieg prac nad ustawą możecie obserwować na stronie Rządowego Centrum Legislacji – TUTAJ

Dajcie znać co myślicie o tym projekcie. Jeżeli macie jakieś uwagi opiszcie je w komentarzach.

Podobne artykuły

8 komentarzy

 1. Michał
  Michał 02 września, 21:18

  Z propozycją składania deklaracji przez “firmy” tylko w formie elektronicznej się zupełnie nie zgadzam. Znam mnóstwo osób głównie starszych lecz nie tylko które prowadzą komisy samochodowe i nie wysyłają nawet maila a co dopiero deklarację.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. eh noooo
  eh noooo 15 września, 13:06

  Powiedzmy sobie szczerze system puesc do składania akcyzy jest po prostu skopany. Poczynając od faktu, że w tytule potwierdzenia zapłaty akcyzy jest błąd ortograficzny “zaBłaty”, po fakt nie usunięcia od lat konieczności przewijania w poziomie strony aby zobaczyć “wyślij”.Dziwaczne konstrukcje “do wysyłki” “wysłane” -a ponoć nie powinno się mnożyć bytów ponad konieczność.
  Na prawdę trudno się w tym ogarnąć nawet osobom całkiem nie źle poruszającym się w internetach. Ja osobiście za każdym razem gdy korzystam mam ochotę pogryźć monitor, już ZUSowskie PUE jest bardziej przejrzyste, tak, że słabo to wiedzę… ale skoro plany podniesienia akcyzy wróciły, to może po prostu dążą do zarżnięcia branży i ten system tworzony przez stażystów w ramach nadgodzin ma po prostu umrzeć śmiercią naturalną?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • CHaPut
   CHaPut 15 września, 19:23

   Tak to jest, jak systemy podatkowe robi random bratanek siostry ministra, bo “wygrał” przetarg 😉

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. alex
  alex 15 września, 15:42

  witam, czy sprowadzając samochód osobowy z zagranicy np. renault clio z 2015 roku i mając w dowodzie rejestracyjnym ilość miejsc “2” czyli tak jakby był to samochód ciężarowy to jestem zwolniony z zapłaty akcyzy ? czy mimo iż jest 2 miejsca to jest to samochód osobowy i akcyzę muszę zapłacić.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Marcin
  Marcin 15 września, 19:56

  https://www.pb.pl/emilewicz-rozwazamy-powrot-do-regulacji-podnoszacej-akcyze-na-auta-uzywane-1002374

  Emilii cz chce wyeliminować import używanych aut żeby się nie opłacało ciekawe co z nami bedzie

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Marcin
  Marcin 15 września, 19:58

  https://www.pb.pl/emilewicz-rozwazamy-powrot-do-regulacji-podnoszacej-akcyze-na-auta-uzywane-1002374

  Chcą podnieść akcyzę żeby wyeliminować auto handel przeczytajcie link wyzej

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. agent
  agent 25 listopada, 18:44

  Pitu pitu a kiedy doczekamy sie profesjonalnych tablic ? jak wykonwac jazde próbną autem sproawdzonym czy dojechać na przegląd?

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.