Temat Akcyzy powraca. Zmiany już od 1 października.

Data:

Rząd wraca do opublikowanego w poprzedniej kadencji Sejmu projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (UD 557), którego głównym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz „uszczelnienie systemu” poboru akcyzy od samochodów osobowych. Projekt ma nowy numer UD35, ale jego założenia są takie same jak poprzednio.

Wprowadza on nowy obowiązek podatkowy w przypadku samochodów osobowych, zgodnie z którym:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;

  2. nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”;

Akcyza za samochody z „kratką”

W związku z pierwszą zmianą będziemy musieli zapłacić akcyzę za samochody z popularną jakiś czas temu „kratką”, jeżeli będziemy chcieli zmienić ich rodzaj z ciężarowy na osobowy. Podobnie będzie przy „przeróbce” samochodu sprowadzonego do kraju jako ciężarowy.

Nowy dokument do rejestracji pojazdów ciężarowych i specjalnych do 3,5 t

Kolejna bardzo ważna zmiana to wprowadzenie obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy dla samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, które będziemy musieli przedstawiać w Wydziale Komunikacji przy rejestracji pojazdu. Dokument ten wydawać będzie naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego samochodu.


Deklaracje AKC-U tylko elektronicznie

Zgodnie z założeniami projektu ustawy od 1 lipca 2021 roku deklaracje dotyczące podatku akcyzowego składać będziemy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten nie będzie dotyczyć osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. One będą mogły składać deklaracje w postaci papierowej.

Zmiany mają zostać wprowadzone już we wrześniu, ale to moim zdaniem nierealne.

Przebieg prac nad ustawą możecie obserwować na stronie Rządowego Centrum Legislacji – TUTAJ

Dajcie znać co myślicie o tym projekcie. Jeżeli macie jakieś uwagi opiszcie je w komentarzach.

8 KOMENTARZE

  1. Z propozycją składania deklaracji przez „firmy” tylko w formie elektronicznej się zupełnie nie zgadzam. Znam mnóstwo osób głównie starszych lecz nie tylko które prowadzą komisy samochodowe i nie wysyłają nawet maila a co dopiero deklarację.

  2. Powiedzmy sobie szczerze system puesc do składania akcyzy jest po prostu skopany. Poczynając od faktu, że w tytule potwierdzenia zapłaty akcyzy jest błąd ortograficzny „zaBłaty”, po fakt nie usunięcia od lat konieczności przewijania w poziomie strony aby zobaczyć „wyślij”.Dziwaczne konstrukcje „do wysyłki” „wysłane” -a ponoć nie powinno się mnożyć bytów ponad konieczność.
    Na prawdę trudno się w tym ogarnąć nawet osobom całkiem nie źle poruszającym się w internetach. Ja osobiście za każdym razem gdy korzystam mam ochotę pogryźć monitor, już ZUSowskie PUE jest bardziej przejrzyste, tak, że słabo to wiedzę… ale skoro plany podniesienia akcyzy wróciły, to może po prostu dążą do zarżnięcia branży i ten system tworzony przez stażystów w ramach nadgodzin ma po prostu umrzeć śmiercią naturalną?

  3. witam, czy sprowadzając samochód osobowy z zagranicy np. renault clio z 2015 roku i mając w dowodzie rejestracyjnym ilość miejsc „2” czyli tak jakby był to samochód ciężarowy to jestem zwolniony z zapłaty akcyzy ? czy mimo iż jest 2 miejsca to jest to samochód osobowy i akcyzę muszę zapłacić.

  4. Pitu pitu a kiedy doczekamy sie profesjonalnych tablic ? jak wykonwac jazde próbną autem sproawdzonym czy dojechać na przegląd?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...

Kup Raport autoDNA w promocyjnej cenie.

Kup Raport autoDNA w promocyjnej cenie i sprawdź czy trafiłeś prawdziwą okazję.

Odpowiedź MI – Sprzedaż na „miękkim”, kary za rejestrację, co z autami uszkodzonymi, itd.

Dziesięć otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury na pismo, które...