0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

UWAGA na transakcje gotówkowe!

Data:

Temat poruszaliśmy już dwukrotnie w kwietniu 2016 roku.

Teraz chcieli byśmy zwrócić Państwa uwagę na możliwe konsekwencje i nie do końca jasne kwestie związane z ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Co jest dla nas jasne:

 1. Nie stosując się do zapisów ustawy możemy narazić się na bardzo poważne konsekwencje finansowe, które mogą nas dotknąć podczas kontroli nawet po 5 latach. Jeśli dokonamy zakupu na kwotę wyższą niż 15.000 zł i opłacimy go gotówką, nie będziemy mogli go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z przepisami, musimy wyksięgować z kosztów transakcje powyżej 15 000 zł opłacone w całości gotówką, oraz te które w części opłacono gotówką a w części przelewem. W takiej sytuacji nie mamy prawa zaliczenia jako koszt kwoty opłaconej gotówką. W związku z tym od całości takiego zakupu zapłacimy podatek dochodowy!
 2. Ustawa dotyczy tylko transakcji Firma – Firma (nie dotyczy transakcji Firma – Osoba nie prowadząca działalności),
 3. Ustawa dotyczy wszystkich polskich podatników, niezależnie gdzie kupują samochody – również za granicą,
 4. Transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji,
 5. Niedopuszczalne jest dzielenie zapłaty za jeden samochód warty powyżej 15.000 zł na kilka części, nie ważne jak je nazwiemy i kiedy zapłacimy.
 6. Płatność za transakcje powyżej 15.000 zł możemy regulować kartą płatniczą oraz za pomocą płatności elektronicznych typu DotPay, PayByNet, PayPal, PayU itp.
 7. Niedopuszczalne jest płacenie za zakupy powyżej 15.000 zł bezpośrednio na konto sprzedającego bezpośrednio w jego banku lub przelewem z poczty. Zapłata musi wyjść z naszego konta.

Co jest dla nas niejasne?

Pojęcie „transakcji” oraz „Jednorazowa wartość transakcji”

Ustalenie, czym jest „transakcja” oraz  „jednorazowa wartość transakcji”, jest kluczowe dla ustalenia, czy płatności za daną transakcję można dokonać gotówkową. Pojęcia te pojawiają się w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Niestety pojęcie „transakcji” nie ma swojej definicji legalnej. W przepisach funkcjonuje wiele różnych pojęć transakcji:

 • na potrzeby ustawy o VAT zdefiniowano “jednolitą gospodarczo transakcję”,

 • w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych funkcjonuje „transakcja handlowa”,

 • na potrzeby ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy odrębnie zdefiniowano “transakcję”,

 • na gruncie ustawy o usługach płatniczych funkcjonującą „transakcja płatnicza” i “krajowa transakcja płatnicza”.

Dlaczego to dla nas problem?

Wielu z nas kupuje kilka aut od jednej firmy. Co jeśli kupimy dwa samochody po 2.500 euro od jednego sprzedawcy? Zakup każdego z nich nie przekroczy 15.000 zł, ale razem już tak. Taki zakup to jedna czy dwie transakcje? Na tak postawione pytanie, nie uzyskałem odpowiedzi w Krajowej Informacji Podatkowej.  Doradzono mi żeby wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej (odpowiedź możemy otrzymać po 3 miesiącach). W najbliższym czasie złożę stosowny wniosek. Zwrócimy się również jako StowarzyszenieKomisów.pl do Ministerstwa Finansów z prośbą o odpowiedź na nasze pytania. Problem jest bardzo duży biorąc pod uwagę, że w ciągu roku tak kupionych samochodów możemy mieć kilkadziesiąt, a do czasu kontroli podczas której Urząd Skarbowy zakwestionuje płatności gotówkowe, ich wartość może przekroczyć kilkaset lub kilka milionów złotych…

W sądach administracyjnych, pojęcie to było niejednokrotnie przedmiotem sporu pomiędzy przedsiębiorcami a organami państwowymi. W orzecznictwie  szczególną uwagę zwracano na sytuacje, w których kontrahenci w sposób nie znajdujący uzasadnienia gospodarczego sztucznie dzielili na kilka umów realizację jednego zdarzenia gospodarczego.

 • wyrok NSA z 07.04.2016 r. I FSK 1536/14

„W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego nie można jednak interpretować powyższego przepisu w ten sposób, że w przypadku stałego świadczenia usług – co w praktyce miało miejsce w analizowanym przypadku – nie istnieje obowiązek regulowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego w sytuacji, w której jednorazowa wartość faktury nie przekraczała wskazanej wyżej kwoty, podczas gdy wartość faktur z danego dnia, a co więcej z danego miesiąca przekraczała wielokrotnie wskazaną kwotę.”

Reasumując, musimy zachować ostrożność w przypadku dokonywania transakcji zakupu, których całkowita wartość przewyższa 15.000 zł.

Jak tylko dostaniemy odpowiedź na nasze pytania z Ministerstwa Finansów przekażemy je wszystkim członkom StowarzyszeniaKomisów.pl

Różne limity transakcji bezgotówkowych stosuje 16 Państw Unii Europejskiej.

Oto kilka z nich:

 1. Belgia – limit płatności gotówką wynosi 3000 euro a jego przekroczenie wiąże się z zapłatą grzywny w wysokości od 250 do 225.000 euro.

 2. Dania – limit płatności gotówką nie występuje, jednakże w sytuacji nabycia usług od przedsiębiorcy w kwocie powyżej 10.000 koron (ok. 1.340 euro) opłaconych w formie gotówkowej, solidarnie odpowiedzą zarówno nabywca i sprzedawca w sytuacji gdy ten ostatni nie uiści podatku dochodowego i podatku VAT od tej transakcji.

 3. Irlandia – limit płatności gotówką nie występuje ale w sytuacji przyjmowania przez przedsiębiorcę zapłaty w formie gotówkowej w kwocie powyżej 15.000 euro, będzie on zobligowany zgłosić ten fakt do administracji podatkowej.

 4. Portugalia – limit płatności gotówką 1.000 euro.

 5. Grecja – limit płatności gotówką 1.500 euro.

Najważniejszy zapis ustawy:

Art. 22. 1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Poza obniżeniem limitu transakcji gotówkowych, zmieniły się także pojęcia, o których mowa w art. 22 ustawy. Pojęcie „rachunek bankowy przedsiębiorcy” zastąpione zostało terminem „rachunek płatniczy przedsiębiorcy”. Pojęcie rachunku płatniczego określa art. 2 pkt 25 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Jest to rachunek prowadzony dla jednego lub większej liczby użytkowników służący do wykonywania transakcji płatniczych, przy czym przez rachunek płatniczy rozumie się także rachunek bankowy oraz rachunek członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jeżeli rachunki te służą do wykonywania transakcji płatniczych.

41 KOMENTARZE

 1. Ale jeśli kupujesz jako firma od osoby prywatnej np. na jakiejs tam gieldzie to pewnie ten turAS czy jugol to nie firmy tylko osoby prywatne. i wtedy nie trzeba robic przelewu tak?? nie wiem czy dobrze zrozumialam. jesli kupuje auto jako firma od firmy to wtedy tak do 15 tys. powyzej przelew tak?

   • A co w nowym ładzie? Po 01.2022 limit dla transakcji to 8 tys zl dla firm i 20000 zl dla osob prywatnych. Jak to sie bedzie mialo do zakupu auta przez firme od osoby prywatnej? Czy trzeba bedzie placic przelewem? Czy jezeli nie zaplace przelewem nie bede mogl wrzucic ceny zakupu w koszty?

 2. masakra. burdel z recyklingiem, teraz przelewy, burdel z tablicami, a klienci w PL ciezcy, ze glowa boli. Dziekujemy Jarek

  • Wszystkie transakcje czyli kupno i sprzedaż między firmami powyżej 15.000 złotych muszą być realizowane „bezgotówkowo”.

   • Moje pytanie brzmiało tak czy Ja jako handlarz ponoszę jakieś konsekwencje że sprzedam firmie auto za gotówkę. Teoretycznie wszystkie transakcje pow 15000 maja być robione przelewem ale jak sprzedam to co wtedy klient sobie nie odliczy a Ja?

 3. W takim układzie taka sytuacja kupuję auto w niemczech od handlarza na kaufvertrag, teoretycznie on tam ma jakąś działalność, ale daje mi kaufvertrag… na tejże umowie wpisuje swoje imię i nazwisko i adres. Jak to traktować ?czy kupuję od prywatnej osoby? czy firmy od jakiegoś tam abdullaha? czy Abdullah Autohandel i adres ale wszystko na kaufvertrag.

  Oczywiście porządniejsze firmy już sprzedają na fakturę vat marża więc tu jest sytuacja oczywista.

 4. Miki i ab ! Nie kupujcie od Turków czy Jugoli, bo i tak czy wcześniej, czy później interesy z czarnymi mężczyznami kończą się porażką i dupsko pęknie 🙂 Nie można w tzw. normalny kaufvertrag wpisać firmy ! Firma wystawia rachunek/fakturę. Dokument typu kaufvertrag tylko gdy sprzedającym jest osoba prywatna. Poza tym bardzo się dziwię Waszej dezaprobacie. Ja kupuję auta w UE i kupując auto z konkretnej firmy często nie ma nawet możliwości zapłacić gotówką. Ja dawno płacę przelewem (jeśli trzeba) i jakoś nie stanowi to problemu. Jak to Polacy. Zawsze narzekają 🙂 Może kiedyś dojdziecie do tego, że kupujecie auto ze zdjęcia otrzymanego drogą elektroniczną, robicie przelew i za kilka dni macie auto w domu 🙂 Wszystko zgodne z opisem, bez „dymania” 🙂 Bo tak się właśnie robi transakcje firma – firma 🙂 Ech…………

  • Masz rację, ja też kupuje za granicą ok 300 aut rocznie i zawsze płacę przelewem, nie ma z tym żadnego problemu. Ci co tak płaczą to niestety muszą zmienic przyzwyczajenia albo wypad z branży.

   • Jesli od lat płacicie przelewami to podpowiedzcie nam wszystkim jak szybko i nie drogo przelewać pieniądze za granice.

    • Dokładnie, każdy taki przelew na kilka tys. euro to koszt min. 25 euro, ktoś kupuje 300aut rocznie to łatwo policzyć ile to kosztuje 7500 Euro czyli nie mało, chyba że jakimś paypalem ale z kolei nie wszyscy mają konto na paypalu.

    • Witam Przelew walutowy w PKO BP kosztuje 8 zł – normalny .Szybki – pieniądze do 3 godz na koncie sprzedawcy ok 65 zł plus utrzymanie konta walutowego i złotówkowego firmowego to jest koszt 49 zł . Kupuję euro w kantorze wpłacam na konto robię przelew i po kłopocie .Pozdrawiam

 5. Ozi to nie chodzi o to czy kupować czy nie kupować od turków, ja od rodowitych Niemców też kupuję, od firm niemieckich też kupowałem, nie ma znaczenie od kogo się kupuje a liczy się to co się kupuje i ile to kosztuje, czasami i turek ma też coś wartościowego w końcu on też kupuje m.in. od właściciela niemieckiego, na odległość też kupowałem, ale jednak jest inaczej jak się widzi na miejscu to co się kupuje, można też na miejscu uzyskać dużo lepszą cenę za taki samochód. Po prostu dochodzi dodatkowe utrudnienie w postaci oczekiwania na przelew, więc i czas a jak wiadomo czas to pieniądz.

 6. już to widzę…zacznie się masowe podrabianie umów zakupu, większość będzie dotyczyła transakcji „polski autohandel-osoba prywatna w UE”, pomimo, że auto będzie nabyte od firmy. Zatem skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Co do przelewów Paypal…warto popatrzeć jakie mają prowizje. Pomijajać gigantyczny spread walutowy to prowizja od kwoty 50000PLN, wyniesie ok. 1000PLN. Trzeba będzie kombinować z przelewami bankowymi, tylko ten czas…min. 1 dzień, a kto ma jego nadmiar jadąc po auta za granicę? Kto wyda samochód Polakowi za granicą bez zaksięgowanej na koncie zapłaty? Fakt koszty przelewów to obecnie nie problem vide SEPA (5-10PLN), ale wiadomo również jakie spready mają banki. nie pozostaje nic innego jak założenie konta w zagranicznym banku…

  • Tylko że jeżeli będzie wystawiona faktura zagraniczna to jakiś ślad po tym zawsze zostaje i jakiś tam urząd może to zweryfikować

   • Nie wiem czy się to zmieniło ale wspólny rejestr unijny dotyczy tylko faktur na pełen VAT, jeżeli kupisz od firmy na vat-marza to nie jest to rejestrowane

  • nie no kolego wystarczy założyć konto walutowe w polskim banku a walutę wymieniać w kantorze internetowym 😉

   nie ma za co

 7. prawo stworzone tylko i wyłącznie pod interes banków. Jestem rozczarowany. Próba eliminacji gotówki i pełnej kontroli na obrotem pieniężnym. Dodatkowo banki będą zarabiać na spreadach i transakcjach międzybankowych. Dziękujemy. ciekawe, który dostł w łapę tym razem. Najlepsze jest to, że sam Kaczyński nie ma konta

 8. Czyli rozumie ze prowadząc auto handel , gdy kupuje od osoby prywatnej – limit gotówkowy mnie nie obowiązuje a także przy sprzedaży osobie prywatnej limit gotówkowy jest nieobowiązujący . Tak ??

  • Mam autohandel w PL. Czy sprzedając samochód osobie prywatnej o wartości >15.000 PLN musze przyjąć przelew czy może być gotówka? Faktura VAT lub VAT-marza.

   Pozdrawiam ????

   • czesc, mnie również interesuje w/w kwestia, ja legalny autohandel sprzedaje osobie nie prow działalność auto za 70 tys zł , i czy mogę przyjąć gotówkę w tejże kwocie?
    Czy innej na przyszłość pytanie, czy są jakieś limity
    Jasnym jest że my handel możemy zapłacić kowalskiemu got, ale czy kowalski bez limitu może płacić nam?
    Słyszałem że są limity 15 tys Euro, czyli np moje przykładowe 70 tys przekracza limt 15tys E po obecnym kursie NPB

   • Rozwińmy nieco temat o limit 15.000Eur (jego równowartość) na wszystkie transakcje gtówkowe, czyli ja firma vs prywatny klient, dalej takowy obowiazuje i nie możemy przyjąć zaplaty w gotowce?

 9. Kupując od firmy auto powyżej 15 tyś. wpłacę pieniądze a auta nie zobaczę bo firma się zdąży ulotnić. Albo druga strona zobaczę że gościu wykonał przelew wydam samochód a po paru minutach on anuluje przelew i ani gotówki ani auta. Bardzo ryzykowna transakcja dla obu stron.

 10. Może ktoś doprecyzować temat: KAUFERTRAG a FAKTURA. Kupuje, jako prowadzący działalność, autko w Niemczech za np. 4200 Euro od AUTOHANDEL „NIEMIEC” który wystawia mi właśnie KAUFERTRAG, a nie fakturę gdzie wpisuje się netto Vat i par. 25 Mstw…. Fakt na KAUFERTRAG jako sprzedający nabija pieczątkę jako sprzedający, jak to traktować?? możemy kupić gotówkowo czy nie???

 11. Czy ktoś zakładał konto w niemieckim banku w DE? Szukam wlaśnie jakiegoś rozwiązania i chcę założyć takie konto aby móc płacić za pomocą przelewów ekspresowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.