0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Uważaj na płatności gotówką za garnicą!

Data:

Od początku roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi przedsiębiorca zobligowany jest dokonywać płatności za pomocą rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.

Ograniczenie to obowiązuje tylko w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami.

Od początku 2017 roku pojawiały się pytania: czy opisane ograniczenie obowiązuje także przy płatnościach na rzecz zagranicznych przedsiębiorców?

Odpowiedzi jakie słyszeliśmy były bardzo różne…

Poseł Bartosz Józwiak dostrzegł problem, który również nas dotyczy oraz pilną potrzebę jego rozstrzygnięcia, dlatego skierował do Ministra Finansów następujące pytanie:

Czy wspomniany limit płatności gotówkowych odnosi się również do przedsiębiorców niedziałających w Polsce?

Na interpelację odpowiedział Paweł Gruza – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Stwierdził że: „… zasadnym jest, aby dokonywanie płatności przez przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą na terytorium RP z przedsiębiorcą zagranicznym odbywało się w oparciu o przepis art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej”, czyli za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Stanowisko Ministerstwa Finansów jest jasne.

Kupując samochody od zagranicznej firmy, musimy za nie płacić przelewem jeśli są droższe niż 15.000 zł.

Dla większości z nas to kłopot.

Dajcie znać jak radzicie sobie z przelewami zagranicznymi.

Podpowiedzcie, który bank realizuje je najszybciej, a który najtaniej.

Źródło:

8 KOMENTARZE

 1. mam konto w PKO BP . dziś wpłaciłem na konto rano normalnym przelewem i jutro będzie na koncie. koszt 8 zł

 2. Polecam alior kantor. Złotówki na koncie wymienia się bezpośrednio w internetowym kantorze. Kurs euro jest około 7 groszy wiekszy niż w tradycyjnym kantorze ale przelewa się wygodnie, szybko i tyle ile się chce

 3. 7 groszy więcej to przy aucie wartym 7000€ 490zł więcej… chyba lepiej przejechać się do kantoru bo przy większym obrocie oszczędności bardzo duże. W ING przelew z dnia na dzień oczywiście roboczy pod warunkiem, że zrobiony do 14. Koszt 5zł

 4. Ja handluję w drugą stronę…tzn. exportuję starsze auta ciężarowe na zachód Europy… co prawda nie robię przelewów w walucie, ale je dostaję w €…dlatego zawsze szukałem korzystnego kursu…
  Polecam kantor internetowy Rkantor.com – jeden z nielicznych za którym stoi bank…mało tego mają bardzo dobre kursy
  Ps. nie jest to, żadna reklama – po prostu jestem MEGA zadowolony z ich usług…działa też giełda społecznościowa, można wymieniać waluty miedzy sobą – aktualnie nawet jest promocja i nie pobierają za to prowizji…choć jest trochę lipa, bo jest b.mało transakcji na niej…ale parę razy udało mi się sprzedać po kursie średnim – dwie strony MEGA zadowolone 🙂
  Jak Ktoś będzie zainteresowany mogę napisać więcej szczegółów…

 5. Ja płace za auta przelewami z BANK PEKAO dawny żubr.wpłacam euro na euro konto więc kurs zakupu mam kantorowy.Koszt przelewu około 9pln.jeśli przelew puszczam rano to księgują się pieniądze u kontrahenta najczęściej na drugi dzień i nie zawsze przed południem.

 6. Rozumie że kwota 15000zl liczona jest na 1 samochod. Przykładowo kupując za granicą 9 aut po 10tys zł mogę zapłacić od razu gotówką?

 7. Panowie mam pytanie. Czy mogę za gotówkę np. 8000 EURO kupić samochód od osoby prywatnej bez żadnych konsekwencji? Czy jednak musi być zrobiony przelew?

  Sprowadzam samochody z zagranicy i zdarzają mi się oferty od osób prywatnych, z ogłoszeń lub na giełdzie. Nie chciałbym zaliczyć wtopy, a słyszałem różne opinie na ten temat jedni twierdzą że od osoby prywatnej mogę kupić samochód za gotówkę na firmę inni twierdzą że nie.

  Nie wiem co teraz mam robić? Proszę o Waszą pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.