PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Uważaj na płatności gotówką za garnicą!

Uważaj na płatności gotówką za garnicą!
03 marca
06:48 2017

Od początku roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi przedsiębiorca zobligowany jest dokonywać płatności za pomocą rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.

Ograniczenie to obowiązuje tylko w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami.

Od początku 2017 roku pojawiały się pytania: czy opisane ograniczenie obowiązuje także przy płatnościach na rzecz zagranicznych przedsiębiorców?

Odpowiedzi jakie słyszeliśmy były bardzo różne…

Poseł Bartosz Józwiak dostrzegł problem, który również nas dotyczy oraz pilną potrzebę jego rozstrzygnięcia, dlatego skierował do Ministra Finansów następujące pytanie:

Czy wspomniany limit płatności gotówkowych odnosi się również do przedsiębiorców niedziałających w Polsce?

Na interpelację odpowiedział Paweł Gruza – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Stwierdził że: „… zasadnym jest, aby dokonywanie płatności przez przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą na terytorium RP z przedsiębiorcą zagranicznym odbywało się w oparciu o przepis art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej”, czyli za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Stanowisko Ministerstwa Finansów jest jasne.

Kupując samochody od zagranicznej firmy, musimy za nie płacić przelewem jeśli są droższe niż 15.000 zł.

Dla większości z nas to kłopot.

Dajcie znać jak radzicie sobie z przelewami zagranicznymi.

Podpowiedzcie, który bank realizuje je najszybciej, a który najtaniej.

Źródło:

Podobne artykuły

8 komentarzy

 1. AS
  AS 03 marca, 09:39

  Polecam Kantor Alior. Darmowe przelewy do 50tys zl. Dziennie.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. miko
  miko 03 marca, 13:03

  mam konto w PKO BP . dziś wpłaciłem na konto rano normalnym przelewem i jutro będzie na koncie. koszt 8 zł

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Dawid
  Dawid 03 marca, 20:09

  Polecam alior kantor. Złotówki na koncie wymienia się bezpośrednio w internetowym kantorze. Kurs euro jest około 7 groszy wiekszy niż w tradycyjnym kantorze ale przelewa się wygodnie, szybko i tyle ile się chce

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Kamil
  Kamil 04 marca, 21:10

  7 groszy więcej to przy aucie wartym 7000€ 490zł więcej… chyba lepiej przejechać się do kantoru bo przy większym obrocie oszczędności bardzo duże. W ING przelew z dnia na dzień oczywiście roboczy pod warunkiem, że zrobiony do 14. Koszt 5zł

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Hanss
  Hanss 04 marca, 21:32

  Ja handluję w drugą stronę…tzn. exportuję starsze auta ciężarowe na zachód Europy… co prawda nie robię przelewów w walucie, ale je dostaję w €…dlatego zawsze szukałem korzystnego kursu…
  Polecam kantor internetowy Rkantor.com – jeden z nielicznych za którym stoi bank…mało tego mają bardzo dobre kursy
  Ps. nie jest to, żadna reklama – po prostu jestem MEGA zadowolony z ich usług…działa też giełda społecznościowa, można wymieniać waluty miedzy sobą – aktualnie nawet jest promocja i nie pobierają za to prowizji…choć jest trochę lipa, bo jest b.mało transakcji na niej…ale parę razy udało mi się sprzedać po kursie średnim – dwie strony MEGA zadowolone 🙂
  Jak Ktoś będzie zainteresowany mogę napisać więcej szczegółów…

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. DM1972
  DM1972 05 marca, 18:34

  Ja płace za auta przelewami z BANK PEKAO dawny żubr.wpłacam euro na euro konto więc kurs zakupu mam kantorowy.Koszt przelewu około 9pln.jeśli przelew puszczam rano to księgują się pieniądze u kontrahenta najczęściej na drugi dzień i nie zawsze przed południem.

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. Piotr
  Piotr 13 marca, 14:17

  Rozumie że kwota 15000zl liczona jest na 1 samochod. Przykładowo kupując za granicą 9 aut po 10tys zł mogę zapłacić od razu gotówką?

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. mefi99
  mefi99 17 maja, 15:03

  Panowie mam pytanie. Czy mogę za gotówkę np. 8000 EURO kupić samochód od osoby prywatnej bez żadnych konsekwencji? Czy jednak musi być zrobiony przelew?

  Sprowadzam samochody z zagranicy i zdarzają mi się oferty od osób prywatnych, z ogłoszeń lub na giełdzie. Nie chciałbym zaliczyć wtopy, a słyszałem różne opinie na ten temat jedni twierdzą że od osoby prywatnej mogę kupić samochód za gotówkę na firmę inni twierdzą że nie.

  Nie wiem co teraz mam robić? Proszę o Waszą pomoc.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Szkolenie "Rękojmia ze zmianami w 2023 roku".

Jak skutecznie wdrożyć w firmie procedury AML?

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.