0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wystawiać auta jako firma czy od osoba prywatna?

Data:

Wystawiać auta jako firma czy od osoba prywatna?

Jak uważacie łatwiej i szybciej sprzedać samochód używany wystawiając ogłoszenie jako firma czy osoba prywatna?

Postanowiłem przeanalizować ogłoszenia samochodów używanych na otomoto.pl. Na łączną liczbę prawie 150 tysięcy ogłoszeń około 78.700 pochodzi od firm a prawie 70.700 od osób prywatnych. Oznacza to że 52% samochodów oferują firmy a 48% – osoby prywatne. Przynajmniej ludzie, którzy dodawali ogłoszenie wskazali że są osobami prywatnymi. Oczywiście wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń, żeby rozpoznać że to nie prawda! Już z daleka, często po tytule ogłoszenia widać, że auta nie sprzedaje osoba prywatna. Jeśli ktoś ma wątpliwości wystarczy wykonać telefon i zapytać o kilka danych i już wiadomo, że nie dodzwoniliśmy się do osoby, która użytkowała samochód w warunkach drogowych. Mało tego, bardzo często samochody te stoją w komisach. Czy to oznacza, że firma „wstydzi” się tego, że jest firmą?

W jednym z ostatnich artykułów pytaliśmy jakie są plusy i minusy zakupu samochodu od osoby prywatnej i firmy. Wszyscy wskazywaliście, że zakup auta od firmy jest dla Klienta po prostu o wiele bardziej bezpieczny. Poniżej podsumowanie plusów i minusów zakupu samochodu od firmy oraz „szarej strefy”.

Samochód kupiony od firmy Samochód kupiony od

„szarej strefy”

Cena w ogłoszeniu Zazwyczaj wyższa, ponieważ zwykle zawiera opłaty celno-skarbowe i inne podatki (vat, dochodowy) oraz koszty prowadzenia działalności (zuz i inne) Zazwyczaj bardzo atrakcyjna cena w ogłoszeniu, czasami 10 – 20 % niższa od podobnych ofert komisów
Inne koszty zakupu – dla aut sprowadzonych Tylko koszty rejestracji Dodatkowe koszty o których kupujący zwykle dowiaduje się po zakupie: akcyza, przegląd itp.
Bezpieczeństwo zakupu Duże. Firma odpowiada za ewentualne wady prawne, błędy w dokumentach np. tłumaczeniach Żadne. Klient całe ryzyko bierze na siebie, dodatkowo narażony jest na odpowiedzialność karną, lub utratę auta w przypadku zakupu „na Niemca”
Ryzyko odpowiedzialności karnej Ryzyko spada na sprzedającego, który wystawiając fakturę bierze odpowiedzialność za prawdziwość dokumentacji Duże – Klient często nieświadomie bierze udział w „fałszowaniu” dokumentów zakupu
Ryzyko zakupu auta kradzionego, lub z fałszywym numerem vin Żadne. Firma sprzedająca „odpowiada” za stan prawny, Klient może łatwo odzyskać pieniądze Bardzo duże. Przy sprzedaży kradzionego samochodu nikt nie wystawi prawdziwej faktury.
Dodatkowe koszty – dla aut zarejestrowanych w Polsce Brak 2 % opłata do Urzędu Skarbowego (PCC)
Rękojmia, gwarancja, możliwość zgłoszenia „problemu” Tak. Każdemu sprzedawcy zależy na dobrej opinii, dodatkowo konsumenta chroni prawo, Nie. Żadnej ochrony, gwarancji itp.

 

Podsumowanie Waszych komentarzy, postów i maili jest proste: zakup od szarej strefy to olbrzymie ryzyko i tylko teoretycznie niższa cena.

Napiszcie dlaczego wielu z Was, lub Waszych znajomych wystawia ogłoszenia jako „osoba prywatna”. Czy to ma ułatwiać sprzedaż samochodu? Czy dzięki takiemu ogłoszeniu Klient jest bardziej ufny? Łatwiej go przekonać?

12 KOMENTARZE

  1. To nie tak, że firma się wstydzi, że jest firmą. Gdy zrezygnowałem z konta profesjonalnego na portalu Otomoto wystawiałem ogłoszenia pojedynczo. Wtedy system sam wprowadza sprzedającego jako „osoba prywatna”. Po dojściu do wniosku, że wcale nie jest taniej powróciłem do opcji KONTO FIRMA. Moim zdaniem lepiej cieszą się zainteresowaniem auta wystawione przez konto firmowe, choć na pewno jest grupa ludzi, która nie interesuje się ogłoszeniami wystawionymi przez firmy zajmujące się handlem autami… Przecież wielu ma nas za oszustów i kręciarzy … Ech…

  2. Jeśli nie masz działalności gospodarczej to dlaczego chcesz wystawiać auto jako firma? Przecież nie wystawisz faktury, nie udzielisz gwarancji.

  3. Niestety, ale ta opinia nie wzięła się znikąd. Każdy może być handlarzem i nie ma tu jakichś reguł, kwalifikacji do spełnienia. Każdy oszust może zostać handlarzem i żeby takiego wyeliminować ze środowiska jest to bardzo trudne. Dlatego wielu takich działa na co dzień, kręci liczniki, wciska powypadkowe jako bezwypadkowe, podmieniają części na gorszej klasy a oryginały sprzedają osobno.
    Profesjonalny handlarz by zarobić musi taniej kupić drożej sprzedać i różnica pomiędzy kwotami musi być dość znaczna.
    Dlatego też klienci często wolą od osoby prywatnej, bo mniejsza szansa na takie przycinki. Do tego osoba prywatna zna historię auta, gdzie handlarze często nic o aucie nie wiedzą (tylko, że jest świetne). Choć wiadomo, że to nie zasada. Dlatego łatwiej sprzedać jako osoba prywatna niż handlarz.

  4. Jesteś prawdziwym „Mirkiem handlarzem”, który ma nawet problem z przeczytaniem artykułu ze zrozumieniem. Tak właśnie mają ludzie, którzy są obdarzeni nad wyraz wysokim poziomem intelektualnym 🙂

  5. Osobiście wolę kupić auto od kogoś, kto zajmuje się handlem autami…
    Z reguły właściciel auta zna doskonale historię swojego pojazdu i sprzedaje, gdy musi…
    Gdy musi, bo potrzebuje pieniędzy, sprzedaje auto w rodzinie lub znajomemu… A gdy musi, bo auto się kończy, sprzedaje byle komu…

    Z reguły od tzw „właściciela” kupuje się grata z niespodzianką…

    A jeśli szary Kowalski chętnie sprzeda auto np. przed wjazdem na giełdę za 3/4 ceny „łapaczowi” to zwała murowana…

    Dziś Kowalski nie jest w ciemię bity 🙂

    Bądź jak Kowalski 🙂

    I nie bądź jak classic 🙂

        • Ozi uważam że więcej możemy zyskać informując naszych potencjalnych klientów o przysługującym im prawach niż stracić.
          Moim zdaniem, klienci powinni być świadomi tego że kupując auto od osoby nie zajmującej się zawodowo handlem samochodami mają o wiele trudniej dochodzić swojego w razie wad technicznych lub prawnych. Muszą również wiedzieć że w najgorszej sytuacji będą jeśli kupią auto od „szarej strefy”…

          • Tak… Ale jest grupa kupujących, którzy myślą, że mogą dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi nawet na lekko skorodowany układ wydechowy 🙂 A przecież chodzi tu tylko o wady ukryte…

          • Ozi dlatego poruszyłem temat gwarancji, które w połączeniu z rękojmią dają spokój osobom kupującym auto od profesjonalnie działającej firmy…

  6. Handlarze tak samo jak fliperzy podnosza ceny na rynku. Do ceny auta dodaja nawet 20%, dlatego lepiej sprowadzic sobie auto na wlasna reke.

    • To nie takie proste jak się większości ludzi wydaje. Tym bardziej w dzisiejszych czasach.
      Ale zawsze możesz spróbować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Problem z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym u Rzecznika MŚiP

Podczas wczorajszego posiedzenia zespołu Roboczego ds. Transportu, Motoryzacji i...

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy. Jeżeli wejdzie w życie nowy projekt sprawa będzie jasna.

Węgierskie Tablice Tymczasowe – Profesjonalne

W tym tekście przedstawiam wam podstawy prawne wydawania tablic "Profesjonalnych" na Węgrzech. Zanim zapłacicie komuś za takie tablice i zaczniecie ich używać zapoznajcie się z przepisami, które to regulują.

Badania Techniczne Pojazdów będą droższe!

Trwają już prace nad projektem ustawy, który wprowadzi zmiany w systemie badań technicznych. Jedno jest pewne będzie drożej.