PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Wystawiać auta jako firma czy od osoba prywatna?

Wystawiać auta jako firma czy od osoba prywatna?
23 stycznia
23:03 2016

Wystawiać auta jako firma czy od osoba prywatna?

Jak uważacie łatwiej i szybciej sprzedać samochód używany wystawiając ogłoszenie jako firma czy osoba prywatna?

Postanowiłem przeanalizować ogłoszenia samochodów używanych na otomoto.pl. Na łączną liczbę prawie 150 tysięcy ogłoszeń około 78.700 pochodzi od firm a prawie 70.700 od osób prywatnych. Oznacza to że 52% samochodów oferują firmy a 48% – osoby prywatne. Przynajmniej ludzie, którzy dodawali ogłoszenie wskazali że są osobami prywatnymi. Oczywiście wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń, żeby rozpoznać że to nie prawda! Już z daleka, często po tytule ogłoszenia widać, że auta nie sprzedaje osoba prywatna. Jeśli ktoś ma wątpliwości wystarczy wykonać telefon i zapytać o kilka danych i już wiadomo, że nie dodzwoniliśmy się do osoby, która użytkowała samochód w warunkach drogowych. Mało tego, bardzo często samochody te stoją w komisach. Czy to oznacza, że firma „wstydzi” się tego, że jest firmą?

W jednym z ostatnich artykułów pytaliśmy jakie są plusy i minusy zakupu samochodu od osoby prywatnej i firmy. Wszyscy wskazywaliście, że zakup auta od firmy jest dla Klienta po prostu o wiele bardziej bezpieczny. Poniżej podsumowanie plusów i minusów zakupu samochodu od firmy oraz „szarej strefy”.

Samochód kupiony od firmy Samochód kupiony od

„szarej strefy”

Cena w ogłoszeniu Zazwyczaj wyższa, ponieważ zwykle zawiera opłaty celno-skarbowe i inne podatki (vat, dochodowy) oraz koszty prowadzenia działalności (zuz i inne) Zazwyczaj bardzo atrakcyjna cena w ogłoszeniu, czasami 10 – 20 % niższa od podobnych ofert komisów
Inne koszty zakupu – dla aut sprowadzonych Tylko koszty rejestracji Dodatkowe koszty o których kupujący zwykle dowiaduje się po zakupie: akcyza, przegląd itp.
Bezpieczeństwo zakupu Duże. Firma odpowiada za ewentualne wady prawne, błędy w dokumentach np. tłumaczeniach Żadne. Klient całe ryzyko bierze na siebie, dodatkowo narażony jest na odpowiedzialność karną, lub utratę auta w przypadku zakupu „na Niemca”
Ryzyko odpowiedzialności karnej Ryzyko spada na sprzedającego, który wystawiając fakturę bierze odpowiedzialność za prawdziwość dokumentacji Duże – Klient często nieświadomie bierze udział w „fałszowaniu” dokumentów zakupu
Ryzyko zakupu auta kradzionego, lub z fałszywym numerem vin Żadne. Firma sprzedająca „odpowiada” za stan prawny, Klient może łatwo odzyskać pieniądze Bardzo duże. Przy sprzedaży kradzionego samochodu nikt nie wystawi prawdziwej faktury.
Dodatkowe koszty – dla aut zarejestrowanych w Polsce Brak 2 % opłata do Urzędu Skarbowego (PCC)
Rękojmia, gwarancja, możliwość zgłoszenia „problemu” Tak. Każdemu sprzedawcy zależy na dobrej opinii, dodatkowo konsumenta chroni prawo, Nie. Żadnej ochrony, gwarancji itp.

 

Podsumowanie Waszych komentarzy, postów i maili jest proste: zakup od szarej strefy to olbrzymie ryzyko i tylko teoretycznie niższa cena.

Napiszcie dlaczego wielu z Was, lub Waszych znajomych wystawia ogłoszenia jako „osoba prywatna”. Czy to ma ułatwiać sprzedaż samochodu? Czy dzięki takiemu ogłoszeniu Klient jest bardziej ufny? Łatwiej go przekonać?

Podobne artykuły

12 komentarzy

 1. Ozi
  Ozi 04 lutego, 21:54

  To nie tak, że firma się wstydzi, że jest firmą. Gdy zrezygnowałem z konta profesjonalnego na portalu Otomoto wystawiałem ogłoszenia pojedynczo. Wtedy system sam wprowadza sprzedającego jako „osoba prywatna”. Po dojściu do wniosku, że wcale nie jest taniej powróciłem do opcji KONTO FIRMA. Moim zdaniem lepiej cieszą się zainteresowaniem auta wystawione przez konto firmowe, choć na pewno jest grupa ludzi, która nie interesuje się ogłoszeniami wystawionymi przez firmy zajmujące się handlem autami… Przecież wielu ma nas za oszustów i kręciarzy … Ech…

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. classic
  classic 11 lutego, 17:11

  Jeśli nie masz działalności gospodarczej to dlaczego chcesz wystawiać auto jako firma? Przecież nie wystawisz faktury, nie udzielisz gwarancji.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Tomek
  Tomek 12 lutego, 11:51

  Niestety, ale ta opinia nie wzięła się znikąd. Każdy może być handlarzem i nie ma tu jakichś reguł, kwalifikacji do spełnienia. Każdy oszust może zostać handlarzem i żeby takiego wyeliminować ze środowiska jest to bardzo trudne. Dlatego wielu takich działa na co dzień, kręci liczniki, wciska powypadkowe jako bezwypadkowe, podmieniają części na gorszej klasy a oryginały sprzedają osobno.
  Profesjonalny handlarz by zarobić musi taniej kupić drożej sprzedać i różnica pomiędzy kwotami musi być dość znaczna.
  Dlatego też klienci często wolą od osoby prywatnej, bo mniejsza szansa na takie przycinki. Do tego osoba prywatna zna historię auta, gdzie handlarze często nic o aucie nie wiedzą (tylko, że jest świetne). Choć wiadomo, że to nie zasada. Dlatego łatwiej sprzedać jako osoba prywatna niż handlarz.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. do classic
  do classic 13 lutego, 09:43

  Jesteś prawdziwym „Mirkiem handlarzem”, który ma nawet problem z przeczytaniem artykułu ze zrozumieniem. Tak właśnie mają ludzie, którzy są obdarzeni nad wyraz wysokim poziomem intelektualnym 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Ozi
  Ozi 20 lutego, 20:59

  Osobiście wolę kupić auto od kogoś, kto zajmuje się handlem autami…
  Z reguły właściciel auta zna doskonale historię swojego pojazdu i sprzedaje, gdy musi…
  Gdy musi, bo potrzebuje pieniędzy, sprzedaje auto w rodzinie lub znajomemu… A gdy musi, bo auto się kończy, sprzedaje byle komu…

  Z reguły od tzw „właściciela” kupuje się grata z niespodzianką…

  A jeśli szary Kowalski chętnie sprzeda auto np. przed wjazdem na giełdę za 3/4 ceny „łapaczowi” to zwała murowana…

  Dziś Kowalski nie jest w ciemię bity 🙂

  Bądź jak Kowalski 🙂

  I nie bądź jak classic 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 21 lutego, 10:49

   Przede wszystkim jak kupisz auto od firmy to masz o wiele większe prawa wynikające z rękojmi…

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Ozi
    Ozi 21 lutego, 22:18

    Z tą rękojmią to tak ostrożnie… Nie strzelajmy sobie w stopę 🙂

    Odpowiedz na ten komentarz
    • admin
     admin Autor 21 lutego, 22:48

     Ozi uważam że więcej możemy zyskać informując naszych potencjalnych klientów o przysługującym im prawach niż stracić.
     Moim zdaniem, klienci powinni być świadomi tego że kupując auto od osoby nie zajmującej się zawodowo handlem samochodami mają o wiele trudniej dochodzić swojego w razie wad technicznych lub prawnych. Muszą również wiedzieć że w najgorszej sytuacji będą jeśli kupią auto od „szarej strefy”…

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Ozi
      Ozi 22 lutego, 14:34

      Tak… Ale jest grupa kupujących, którzy myślą, że mogą dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi nawet na lekko skorodowany układ wydechowy 🙂 A przecież chodzi tu tylko o wady ukryte…

     • admin
      admin Autor 22 lutego, 17:48

      Ozi dlatego poruszyłem temat gwarancji, które w połączeniu z rękojmią dają spokój osobom kupującym auto od profesjonalnie działającej firmy…

 6. Jezus
  Jezus 30 marca, 09:16

  Handlarze tak samo jak fliperzy podnosza ceny na rynku. Do ceny auta dodaja nawet 20%, dlatego lepiej sprowadzic sobie auto na wlasna reke.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 02 kwietnia, 07:46

   To nie takie proste jak się większości ludzi wydaje. Tym bardziej w dzisiejszych czasach.
   Ale zawsze możesz spróbować.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

1500

Firmy

39045

Samochody

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.