0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zapewnienie sieci recyklingu – co ze Sprawozdaniem Rocznym?

Data:

Wszyscy wprowadzający do Polski pojazdy od dnia 1 stycznia 2016 roku, zobowiązani są do zapewnienia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Po zakończeniu każdego roku do 15 marca muszą również złożyć sprawozdanie roczne o wysokości należnej opłaty za brak sieci.

Za 2016 rok nie składaliśmy sprawozdania rocznego i nie groziły nam kary, ponieważ rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 roku w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz. U. Poz. 2085), zaczęło obowiązywać 1 stycznia 2017 roku. W związku z tym pierwszym rozliczanym okresem jest rok 2017.

I tutaj zaczynają się schody…

Do 15 marca 2018 roku musimy złożyć sprawozdanie roczne za 2017 rok. Niestety nie wiemy jeszcze jak mamy to zrobić…

Po pierwsze w chwili obecnej jesteśmy w „próżni prawnej”, ponieważ stara ustawa o odpadach już nie obowiązuje, a nowa wchodzi w życie dopiero 6 stycznia 2018 roku. W związku z tym, na dzień dzisiejszy nie ma żadnej obowiązującej podstawy prawnej zgodnie z którą możemy się rozliczyć z naszego obowiązku.

Zgodnie ze nowelizowaną Ustawą o Odpadach, która zacznie obowiązywać od 6 stycznia 2018 roku, za rok 2017 i 2018 mamy złożyć sprawozdanie stosując przepisy dotychczasowe. Jeśli nie sporządzimy i nie przekażemy sprawozdania, złożymy sprawozdanie niezgodne ze stanem rzeczywistym lub zrobimy to nieterminowo, podlegać będziemy karze grzywny o której mowa w art. 180a. Problem w tym, że przepisy dotychczasowe dotyczyły firm, które sprowadzają powyżej 1.000 samochodów i miały inne obowiązki niż my. Wzór sprawozdania, który jest zgodny z obowiązującymi do tej pory przepisami, delikatnie mówiąc nie pasuje do naszego obowiązku, ponieważ zawiera wiele rubryk, których nie jesteśmy wstanie wypełnić. 

Skontaktowałem się z GIOŚ, żeby ustalić jak mamy wypełnić nałożony na na obowiązek. W odpowiedzi usłyszałem, że GIOŚ czeka na wyjaśnienia z Ministerstwa Środowiska. Zostałem zapewniony, że o sposobie rozliczenia, zostaniemy poinformowani na stronie GIOŚ.

W związku z tym pozostaje nam czekać na wyjaśnienia Ministerstwa Środowiska. Czasu jeszcze trochę mamy bo termin upływa 15 marca.

Jak tylko poznamy wytyczne Ministerstwa będziemy Was informować.

Źródło:

Obowiązujący wzór sprawozdania – TUTAJ

 

28 KOMENTARZE

 1. To jest Polska właśnie.Natworzą bubli prawnych a po dupie jakby co i tak dostanie ten na dole całej drabinki czyli my:(

 2. Odnośnie sprawozdań to czy robicie sprawozdania miesięczne lub kwartalne do UC. Teraz jak powstał KAS to też podobno trzeba zarejestrować AKC-R do US i należy płacić 170 zł na rok do Urzędu Miasta

  • Dlaczego mamy płacić do skarbówki przecież to nie nasza wina że ktoś chore reformy wprowadza.Raz zapłaciłem 170 rejestrując się jako płatnik podatku akcyzowego w UC i to powinno z automatu obowiązywać dalej.Jak tak dalej pójdzie z rzucaniem kłód pod nogi to połowa naszej branży pójdzie do szarej strefy i wtedy może ktoś się obudzi.Chociaż nie jest to aż tak oczywiste

   • Właśnie to znowu mamy się rejestrować w Urzędzie Skarbowym jak już ktoś był zarejestrowany w U. Celnym????

   • Przestań! Raz zapłaciłeś i wszystko. Jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku akcyzowego raz na zawsze. Niektórzy dopiero teraz się dowiedzieli o tym, co wprowadzono 14 lat temu 🙂 Pękam ze śmiechu 🙂

 3. Też dzwoniłem do GIOS, i to samo usłyszałem. Nie wiedzą jak to robić, nie mają wytycznych, nie ma wzoru druków, nie ma nic. Mam się skontaktować pod koniec stycznia i śledzić strona GIOS. Parodia

 4. Trzeba zarejestrować sie w US AKC-UR, ja to zrobiłem, nie wiem o żadnych sprawozdaniach, po prostu wypełniasz ten formularz i wysyłasz do US który jest właściwy dla ciebie i otrzymujesz potwierdzenie zarejestrowania

  • Trzeba się rejestrować jeszcze raz pod warunkiem, że urzędem właściwym jest UCS w Wąchocku. Trzeba tam również składać sprawozdania codziennie. Dostaje się tam rownież specjalny paszport, który umożliwia do tańszej wymiany walut i zakupu Euro w wybranych kantorach w cenie poniżej trzech złotych 🙂

 5. Eh nasz kraj zawsze miał problemy i to się chyba nie skończy . A może nawet nie problemy tylko chcą ssać kasą w nieskończoność.

 6. Witam jeżeli mam nadal w tym roku zamiar sprowadzać pojazdy z ue to czy do umowy z ambit z zeszłego roku mam podpisać jakiś aneks na ten rok?

  A w końcu jako firma wprowadzająca auta mam się zarejestrować w US czy w UC?
  A co gdy przez ostatnie kilka lat zapłaciłem akcyz od iluś tam aut a nie byłem zarejestrowany jako płatnik US ani UC grożą mi i innym kolegom którzy tego nie zrobili jakieś grzywne i restrykcje? Kurde człowiek płaci te akc a do końca nie wie czy dobrze to robi.

  • Nie, nie ma żadnych kar, ja się zarejestrowalem w polowie roku po tym jak pani z US pod ktory podlegamy z akcyzami zapytala sie o to, wysłaliśmy to zgloszenie do naczelnika tego urzędu i otrzymalismy potwierdzenie zgloszenia. Tak naprawde to powinno sie to robic zanim zaczyna się sprowadzac samochody.

   • To chyba normalne. Zanim złożysz pierwszą deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego, masz obowiązek złożyć stosowny dokument rejestracyjny AKC-R i zarejestrować się jako płatnik podatku akcyzowego. Nie siej popeliny, bo z Twoich sentencji wynika, że trzeba rejestrować się ponownie. To, że się trzeba zarejestrować i wnieść opłatę 170 złotych do Urzędu Miasta, wie chyba każdy. Ja to zrobiłem w 2004 zanim zapłaciłem akcyzę za pierwsze sprowadzone auto z obszaru UE.

  • Zainwestuj w dobrego księgowego i masz kłopot z głowy. Honorarium w kwocie 1000-1500 miesięcznie to nic w porównaniu z karą, jaka może spotkać podatnika. Ja mam księgowego z pełną odpowiedzialnością i to on za wszystko odpowiada. Pokręcił kiedyś dokumenty i dostałem mandat w UC. Jak myślisz ? Kto płacił ? 🙂

   • Ozi masz rację tylko czasami jest tak , że ten top księgowy robi wielkie oczy jak mu powiesz o czymś takim jak AKC-R. Co do honorarium to kwota wg mnie mega wysoka no chyba, że masz tyle aut a on tyle roboty. To szacun , zazraszczam 🙂

 7. jeżeli prowadzisz działalność to musisz zgłosić do US druk AKC-R w ciągu 7dni dostajesz potwierdzenie że Cię zapisali, trzeba to zrobić przed pierwszym przemieszczeniem auta do Polski. To obowiązuje od momentu kiedy US przeją zapłate akcyzy

 8. Ozi nie siej fermentu tutaj , jesli nie masz.zgloszonego akc-r to wyslij druk zapłać 170 zeta i nie obawjaj sie kary bo nic nie dostaniesz.

  • Kto tu sieje ferment ? Umiesz czytać ze zrozumieniem, czy jedynie w miarę dobrze liczyć od 1 do 1000. Czy gdzieś napisałem o mandacie za spóźnienie złożenia AKC-R ?

    • Widzisz….. Autami handlują również ludzie wykształceni i inteligentni. Nie każdy facet z widłami to Zeus, tak samo nie każdy handlarz to Mirek 🙂 Jednak w tym fachu dużo ludzi to po prostu abderyci. Nie zrozum mnie źle. Nic nie sugeruję pod Twoim adresem. W handlu samochodami wystarczy znajomość podstaw matematyki i trochę szczęścia.
     Nie twierdzę, że jestem „lepszy” od innych, ale gdy ktoś mówi o ponownej rejestracji płatnika podatku akcyzowego, to mi się wapno lasuje 🙂 Nie wspomnę nic już o symbolu AKC-UR. Po prostu nie lubię, gdy ktoś pisze głupoty. Bez urazy 🙂

 9. Cześć a jeśli mam zawieszona działalność gosp od 2018 roku i nie wprowadziłem ani sztuki auta czy musze mieć podpisaną umowę odnośnie zapewnienie sieci recyklingu

  • Jeśli wcześniej wprowadzałeś samochody to tak to w tym okresie byłeś zobowiązany do zapewnienia sieci recyklingu.
   Jeśli zaprzestałeś prowadzenia działalności związanej ze sprowadzaniem do Polski samochodów, musisz zgłosić zakończenie działalności do GIOŚ i wtedy nie musisz zapewniać sieci recyklingu.

  • Może koledzy mi pomożecie bo ja chyba jestem abderyta (moja babcia mówi, że jak słucha teraz co mówią w telewizji to 60% nie rozumie hehe) Druk AKC-R poz 34-36 . W 34 zaznaczam 1 w 35 nie i 36 pozostawiam?

   • Odpowiem dla potomnych zaznaczamy w 34 -1 w 35 tak w 36 miesięczne. Tylko, że na infolinii podatkowej to potwierdzono a w US stwierdzono, że ten druk nie dla mnie :). Ustawa o akcyzie mówi o składaniu druku do 25 każdego miesiąca ale już następny punkt o 14 dniach hehe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.