0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

0,5 Promila alkoholu we krwi – czy granica zostanie podniesiona?

Data:

[poll id=”4″]

12 września 2017 roku o godzinie 10:30, Komisja do Spraw Petycji zajmie się rozpatrzeniem petycji w sprawie zwiększenia dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowców do 0,5 promila, za wyjątkiem kierowców w wieku do 24 lat, kierowców przewożących ponad 9 osób i kierujących pojazdami o masie powyżej 3,5 t (BKSP-145-238/17)

Petycję przedstawi poseł Bogdan Latosiński.

Autor petycji twierdzi, że „obecne przepisy określające dopuszczalną ilość alkoholu we krwi kierowców są zbyt restrykcyjne, w porównaniu do innych krajów europejskich i na świecie.

Normy, które obecnie obowiązują w Polsce powinny dotyczyć młodych kierowców np. do 24 roku życia, przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy, oraz kierowców przewożących powyżej 9 osób i kierujących pojazdami powyżej 3,5 ton . Dla pozostałych kierowców, limit alkoholu we krwi powinien zostać zwiększony do 0,5 promila.

Taki poziom dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla użytkowników ruchu drogowego już funkcjonuje w tak ich krajach jak : Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Kambodża, Kirgistan, Łotwa, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Peru, Portugalia, Republika Południowej Afryk i , Salwador, Słowenia, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja , Uganda, Wenezuela, czy Włochy.

W krajach anglosaskich, dopuszczalna ilość alkoholu jest nawet wyższa! W USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to aż 0.8 promila.

Weźmy przykład z innych krajów i zwiększmy limit dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowców do 0,5 promila” – nawołuje na koniec.

Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu w opinii merytorycznej dotycząca tej petycji stwierdziło, „że nie ma uzasadnienia dla podwyższenia limitów maksymalnego poziomu stężenia alkoholu w krwi kierujących pojazdami w Polsce.

Fakt funkcjonowania określonej normy prawnej w danym kraju nie stanowi wystarczającej przesłanki dla przyjęcia tej normy w innym kraju. Występujące różnice w przypadku dopuszczalności kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu w państwach europejskich warunkowane są wieloma czynnikami, w tym zwłaszcza przyjętą przez dane państwo polityką w tym obszarze, która najczęściej jest polityką opartą o dowody naukowe. Należy zwrócić uwagę, że w ostatnich latach w wielu państwach członkowskich, zgodnie z rekomendacjami instytucji międzynarodowych, w tym Komisji Europejskiej, limity zostały obniżone, a kolejne kraje rozważają zaostrzenie norm w tym obszarze.

Warto podkreślić, że podwyższenie obowiązującej w Polsce normy, byłoby działaniem wbrew wiedzy naukowej i wbrew zaleceniom opartym o pogłębione analizy. Wprowadzenie postulowanej zmiany z dużym prawdopodobieństwem spowodowałoby istotne negatywne skutki społeczne i gospodarcze. Co więcej można wskazać brak społecznego przyzwolenia na takie działania, jak również negatywną opinię, wyrażaną konsekwentnie przez organy administracji rządowej.”

W opinii BAS znalazło się wiele ciekawych informacji związanych z wpływem alkoholu spożywanego przez kierujących na nich samych, bezpieczeństwo i koszty społeczne. Z całą opinią zapoznacie się – TUTAJ

A co Wy myślicie o takim pomyśle?

Jesteście ZA czy PRZECIW podnoszeniu granicy dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierujących?

Dajcie znać w komentarzach oraz oddając swój głos w naszej ankiecie.

Źródło:

Petycja – TUTAJ

Opinia merytoryczna BAS – TUTAJ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Rząd rozważa wprowadzenie zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów.

Rząd rozważa wprowadzenia zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz wydawania licencji.

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.