Mazowiecka KAS wykryła międzynarodową karuzelę VAT

Data:

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów: Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie wykrył karuzelę podatkową, w której uczestniczyło co najmniej 30 podmiotów polskich i zagranicznych.

Obszarem oszustw podatkowych był obrót samochodami sprowadzanymi z zagranicy.

Wartość uszczupleń w podatku VAT to ponad 25 mln zł.

Analizy przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (MUCS) w Warszawie pozwoliły na wykrycie mechanizmu, który był wykorzystywany do uszczuplania podatku VAT na wielką skalę. W toku czynności zidentyfikowano ponad 1000 pojazdów, sprowadzonych do Polski z zagranicy. Podmioty uczestniczące w sprowadzaniu tych pojazdów nie zapłaciły należnego podatku VAT. Według wstępnych wyliczeń, tylko w okresie od stycznia 2016 r. do lipca 2017 r. szacowane uszczuplenie w podatku VAT to ponad 25 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie to 108 mln zł. Ustalono, że nielegalny proceder trwał co najmniej od 2014 r.

W warszawskim MUCS w czerwcu br. powstała specjalna grupa zadaniowa, która opracowała plan ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia samochodów, wykorzystywanych w popełnieniu oszustwa. Przy wykryciu mechanizmu oszustwa grupa współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. „Ujawnienie procederu było możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych analiz oraz dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu karuzel VAT przez pracowników i funkcjonariuszy MUCS. W przygotowaniu złożonych analiz wykorzystano między innymi JPK” – powiedział Naczelnik MUCS Marcin Kopczyk.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonali zabezpieczenia 15 pojazdów oraz przeszukań w trzech komisach samochodowych na terenie woj. mazowieckiego. Wartość zabezpieczonego mienia wyniosła około 1,1 mln zł. Wśród zatrzymanych pojazdów były samochody takich marek jak: BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Lancia, Opel, Fiat oraz Renault.

Mazowiecka KAS wykryła karuzelę podatkową w nowym obszarze jakim jest handel samochodami. To ujawnienie pokazało dużą skalę procederu i wysokość strat budżetu państwa, dlatego działania będą kontynuowane” – dodał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.”

Wiecie coś więcej na temat tego procederu?

Chodzi o samochody z UE, Szwajcarii czy może z USA?

Źródło:

Ministerstwo Finansów – TUTAJ

4 KOMENTARZE

  1. Taaa, rychło w czas ….. nettoprajsy są od lat i zaburzaja rynek aut z Fakturą VAT 23%.
    Takich podobnych grup jest dużo w naszym kraju….wystarczy obserwować np. francuskie aukcje a potem ogłoszenia u nas …a cena z aukcji brutto prawie taka sama jak u nas na Vat Marżę…..

  2. Vałki na Vatach robi dużo handlarzy .
    Kupić netto sprzedać na marże i mieć 23% do przodu każdyby chciał .
    Niech wytępią tych szkodników to nam co VAT normalnie odprowadzają będzie łatwiej handlować !

  3. To jeszcze niech zlikwidują podobne procedery w pozostałych częściach Polski i może handel stanie się normalniejszy. Na śląsku już chyba wszystko co jedzie z Francji jest trafione na Vat. Typowe polizingówki na Vat Marże. Temat znany od lat jednak US nic z tym nie robią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

44fox Oferta

Na tej stronie możesz zamówić Pakiet usług firmy 44fox. Dzięki...

Spotkanie w sprawie rejestracji pojazdów uszkodzonych.

Zgłoszenie na spotkanie w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów uszkodzonych.