0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

12.036 zł kary za 1 samochód!

Data:

Dokładnie tyle zgodnie z projektem rozporządzenia, zapłaci firma która wprowadziła w tym roku tylko jedno auto i nie zapewniła sieci recyklingu. Firmy, które wprowadziły więcej samochodów zapłacą jeszcze więcej. Przy 100 autach będzie to 15.600 zł, a przy 1.000 sztuk 48.000 zł.

Projekt Rozporządzenia PDF

Co martwi nas najbardziej? Nie 12 zł rocznie opłaty za każdy brakujący „element” sieci a, to że nie ważne jest jak długo nie zapewniamy sieci i tak zapłacimy opłatę stałą 12.oo zł. Czyli ktoś kto nie dowiedział się o nowej ustawie i nie podpisał odpowiedniej umowy na czas,  zapłaci opłatę stałą w wysokości 12.000 zł nawet jeśli spóźnił się tylko o jeden dzień!

Cała „szara strefa” kolejny raz śmieje się z „frajerów”, którzy prowadzą legalne firmy, bo ich ustawa nie dotyczy…

Wiecie jak wyglądała sytuacja z podpisywaniem umów…

Ilu z Was dowiedziało się o takiej konieczności z mediów lub od Rządu?

Gdzie znaleźliście informacje o tym, że musicie podpisać jakieś umowy?

Napiszcie nam co myślicie o Ustawie recyklingowej, związanymi z nią obowiązkami i tymi wszystkimi wiszącymi nad firmami kosztach.

27 KOMENTARZE

 1. To znaczy że przykładowo jak mam podpisaną umowę o sieć recyklingu z woj.podlaskiego a ja jestem z woj.śląskiego to jest nie ok? Za każdym razem jak czytam jakieś nowinki odniechcewa mi się sprowadzanych aut :/

 2. Ja dowiedziałem się z Waszej strony… W mediach nikt nic nie mówił… Nieznajomość prawa szkodzi… Gdyby nie Wy, dołączyłbym zapewne do grupy ludzi do „ukarania” … Dziękuję, że jesteście 🙂

 3. To co się wyprawia w tym kraju o jest ku**a jedna wielka kpina z ludzi, którzy uczciwą ciężką pracą chcą zarobić na życie! Do jasnej cholery! Wymyślili kolejne gówno bo inaczej tego nie da się określić, żadnej informacji, zero rozgłosu o JEB kara na dzień dobry! Tak się traktuje przedsiębiorców w polsce… lepiej mieć wszystko gdzieś, zarejestrować się jako bezrobotny, dostać zasiłek i wszystko robić na czarno – TO JEST JEDYNA OPŁACALNA FORMA DZIAŁALNOŚCI W PL!

  Wracając do Waszego artykułu – Ci, którzy podpisali umowy na zapewnienie sieci i 1 zł od samochodu wprowadzonego mogą pominąć wątek kar?

 4. CZy jesli nie sprowadzimy zadnego auta w 2016 i handlujemy tylko zarejestrowanymi albo sprowadzonymi przez kogos innego to nie musimy podpisywac >?

  • Myśle ze podobny problem ma więcej osób. Uważam ze:
   – jeśli wcześniej płaciliście wcześniej recykling – byliście wprowadzającymi
   W związku z tym jeśli nie zamierzaliscie wprowadzać aut w 2016 roku, powinniście zgłosić zakończenie tego typu działalności do GIOS. Jeśli tego nie zrobiliście powinniście mieć podpisana umowę.
   Jeśli nigdy wcześniej nie płaciliście recyklingu nie musicie mieć umowy jak w 2016 roku niczego nie planujecie sprowadzać

 5. Witam jeśli ja założyłem dzialalność w 06/2016 roku czy mnie też obowiązuje opłata recyklingowa ?

  • Witam,
   Opłata recyklingowa została zniesiona od 1 stycznia 2016 roku.
   Od 1 stycznia firmy sprowadzające samochody do Polski muszą zapewnić sieć recyklingu. Jeśli sprowadzasz samochody to zgodnie z ustawą, musisz mieć podpisaną umową o zapewnieniu sieci recyklingu.

 6. Witam! W lutym założyłem działalność handlu samochodami. Handlowałem tylko krajowymi. Teraz tj. na początku listopada kupiłem a wczoraj sprowadzilem auto z wloch. Jeszcze go nie sprzedałem ani nie zapłaciłem akcyzy, czy jeśli w poniedziałek zarejestruje się w sieci recyklingu to bedzie wszystko ok? Czy już za późno?

  Pozdrawiam

 7. Pierwsze auto opłaciłem 4 pazdziernika i taka mam date na fakturze czyli do 25 pazdziernika musze mieć umowy, dobrze rozumiem?

  • Powinieneś mieć podpisaną umowę przed rozpoczęciem działalności, ale jest 21 dniowy okres w którym „bez konsekwencji” możemy nie zapewniać sieci.

 8. Mam zamiar sprowadzić auto do PL, umowy niestety nie podpisałem. W tym roku jeszcze żadnego samochodu nie sprowadziłem ani nie sprzedałem gdyż nie jest to moje główne źródło utrzymania. Czy w tym momencie podlegam karze? Czy dopiero jak auto sprowadzę? Chciałbym to jak najszybciej uregulować przed zakupem.

 9. Na szczęscie 2016 rok prawdopodobnie będzie neutralny jeśli chodzi o opłatę za brak sieci zbierania pojazdów. Rozporządzenie ze stawkami opłat ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku zatem nie będzie możliwości objęcia opłatą okresu 2016 roku. Na podobnym stanowisku stoi Ministerstwo Finansów w Raporcie z konsultacji publicznych projektu rozporządzenia. Cytuję:

  „Rozporządzenie będzie obowiązywało od dnia 1 stycznia 2017 r. w związku z czym pierwszym rozliczanym okresem w oparciu o projektowaną opłatę będzie rok 2017.”

  Prawo nie działa wstecz 🙂

 10. To co się dzieje w tym kraju to dosłowny szok czy jest coś co można prowadzić legalnie i nie płacić jakich chorych kar za to że się jest frajerem placącym podatki? Założyłem Auto Handel we wrześniu 2017r dziś mamy 26.06.2018r od dnia założenia działalności do dziś sprowadzilem ok 30aut o jakieś sieci dowiedziałem się 24h temu i od tamtej pory nie śpię tylko szukam i czytam komu mam się rozliczyć do kogo co pisać jakie koszty umowy doslownie nie ma nic tylko że kary za to za tamto. Do dziś że środowiska mi nic nie przyszło co ja mam zrobić o co tu chodzi ktoś mi wytłumaczy bo odechciewa mi się tymi autami handlować

  • I jak sytuacja wygląda? ja otworzyłem dzialnośc w kwietniu 2017 i dzisiaj tj 2018-11-06 dowiedziałem sie o całej sytuacji….

 11. Kpina. Do póki bedziemy siedzieć cicho to nic sie nie zmieni. Wczoraj dowiedziałem sie , ze sakróbwka bierze sie za firmy , które nie zgłosiły sie jako importujace produkty akcyzowe tj min samochody. Prosze sprawdźcie czy macie taki wpis. Jesli nie macie to odrazu postępowanie karno skarbowe.

 12. Może ktoś już ma za sobą lub miał problem związany z opłatą za brak sieci (BDO) 12tys. zł/rok ?
  Firmę otworzyłem 10.04 , umowę podpisałem 28.08 nikt mnie nie poinformował ani przy otwieraniu działalności ani przy rejestracji w BDO ,że można mieć tylko 21dni w roku bez umowy. Niestety dostałem wezwanie do skorygowania z Urzędu Marszałkowskiego gdzie mam sam sobie wyliczyć wysokość należnej opłaty 12tys. zł + sprowadzone auta i opłacić na konto GIOŚ.
  Aut sprowadziłem w tym czasie 4szt.
  Jest może osoba która zna temat, wie jak można odwołać się od takiej kary? lub zna kogoś (może prawnika co zna temat BDO)

  Jestem młodym przedsiębiorcą który dopiero zaczął działalność i już musi zamykać firme bo ta opłata pochłonie wszystkie moje środki.

  póki co mam wpisane w sprawozdaniu za 2019r. Tabela I DZIAŁ IV
  0zł (brak sieci)
  15zł liczba pojazdów
  0zł stawka opłata stała za brak sieci
  0 liczba dni bez sieci

  Chcą abym wpisał:
  12000zł
  15 sz.
  12zł opłata stała
  12xxxzł należna opłata

  Czy jak to wpisze to nie wydam na siebie wyroku bez możliwości uniknięcia tej chorej kary? Czytałem ,że za brak złożenia sprawozdania jest do 5tys. zł grzywny – nie lepiej nie składać tego sprawozdania w tym roku ? czy i tak będę musiał płacić 12tys + 5tys (w najgorszym wypadku) ?

  • jak sytuacja się skończyła? Udało się wybrnąć? Szukam kogoś bo mam podobną sytuację, szukam pomocy. Proszę o kontakt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.