PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

180 dni na rejestrację i zgłoszenie – Co będzie w 2021 roku?

180 dni na rejestrację i zgłoszenie – Co będzie w 2021 roku?
27 listopada
12:19 2020

W związku ze zbliżającym się końcem 2020 roku, 26 listopada 2020 roku zwróciliśmy się do Pana Adama Abramowicza Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z prośbą o interwencję u Ministra Infrastruktury celem uzyskania wyjaśnień co do stanu prawnego. Chodzi nam o ważne kwestie związane z niejasnością przepisów dotyczących obowiązującego terminu 180 dni na rejestrację pojazdów sprowadzonych z UE oraz zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdów. Na skutek niejasności przepisów powstaje bardzo duże ryzyko obciążenia przedsiębiorców karami pieniężnymi.

Problem dotyczy dwóch możliwych i przeciwstawnych interpretacji przepisu art. 31i ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej jako „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach”).

Wspomniany przepis przewiduje, że od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej Ustawę o szczególnych rozwiązaniach do 31 grudnia 2020 roku termin na zgłoszenie nabycia, zbycia i rejestrację pojazdu ulega wydłużeniu do 180 dni.

Możliwe są dwa przeciwstawne rozumienia tego przepisu:

 1. termin 180 dni dotyczy zdarzeń zaistniałych do końca roku, co oznacza, że samochody sprowadzone przed końcem roku skorzystają jeszcze w 2021 roku z terminu 180 dni na rejestrację (skoro termin ma wykosić 180 dni to jest stały, w niektórych przypadkach który skończy się w 2021 roku)

 2. Termin 180 dni ma charakter zmienny i zawsze ulegnie skróceniu z końcem roku 2020, a po 1 stycznia 2021 roku już nikt nie skorzysta z możliwości wydłużonego okresu rejestracji.

W naszej ocenie prawidłowa jest pierwsza interpretacja, odpowiadająca zasadzie ochrony praw nabytych.

Interpretacja druga oznaczałaby z kolei, że:

 1. przepis już od końca listopada 2020 roku de facto nie będzie funkcjonował. Mimo formalnego obowiązywania w systemie prawa nie dawałby przedsiębiorcom zamierzonej korzyści – na 30 dni przed końcem obecnego roku nie będzie wydłużał obowiązującego 30-dniowego terminu.

 1. po 1 stycznia 2021 roku warunki prowadzenia działalności gospodarczej ulegną pogorszeniu, mimo niezmienionych okoliczności i pogłębienia stanu epidemii i obowiązujących ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Co więcej, zastosowanie się błędnej interpretacji może grozić zwielokrotnianą karą – do 1000 zł za każdy samochód, którego dotyczy naruszenie.

W przypadku przedsiębiorców mających 50 samochodów, które – zgodnie z drugą interpretacją nie zostały zarejestrowane w terminie, dawałoby to wymiar do 50.000 zł możliwej kary.

Kwestia jest o tyle istotna, że karę administracyjną wymierzać będą starostowie, a to oznacza duże ryzyko rozbieżnych interpretacji prawnych. W efekcie może powstać sytuacja, że przedsiębiorcy będą obciążani karą lub nie, w zależności od powiatu, w którym prowadzą działalność i uznania starosty.

Wskazuję, że w porównaniu z sytuacją z przełomu lutego i marca 2020 roku, kiedy wprowadzano rozważane przepisy, okoliczności zewnętrzne nie uległy zmianie. Epidemia nie wygasła, ale uległa nasileniu.

Każda wątpliwość i kara administracyjna mogą obecnie przesądzić o bycie przedsiębiorcy i zatrudnionych u niego pracowników.

W przypadku interpretacji „skracającej” termin 180 dni tylko do końca 2020 roku, zasadne byłoby znowelizowanie „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach” i wydłużenie wsparcia dla przedsiębiorców tak, aby wydłużone terminy obowiązywały również w 2021 roku.

Mogłoby to nastąpić przez zmianę redakcji przepisu art. 31i ust. 1 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w taki sposób, że termin 180 dni na dokonanie czynności obowiązywałby:

– dla samochodów nabytych/ zbytych lub sprowadzonych w czasie obowiązywania stanu epidemii lub

– do odwołania stanu epidemii

Proponujemy również rozważenie wprowadzenia dodatkowych instrumentów wsparcia dla sprzedawców profesjonalnych przez:

– umożliwienie korzystania z tablic profesjonalnych również dla samochodów używanych,

– zastąpienie obowiązku rejestracji samochodu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obowiązkiem zgłoszenia nabycia.

Wysłane przez Stowarzyszenie Komisów.pl pismo znajdziecie – TUTAJ

Podobne artykuły

4 komentarze

 1. Piitr
  Piitr 13 grudnia, 12:07

  Witam to w koncu jak będzie z tym okresem 180dni? Jest jakieś stanowisko czy te 180dni przechodzą na 2021r. Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Michał
  Michał 16 grudnia, 16:02

  Według Wydziału Komunikacji w Białej Podlaskiej termin 180 dni obowiazuje do 31.12.2020 roku. Czyli auto zakupione np w październiku mus być zarejestrowane do końca grudnia. Obowiązują zapisy do rejestracji, do końca grudnia juz praktycznie nie ma miejsc.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 19 grudnia, 08:03

   Jest już oficjalne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury:
   “Informujemy, że przepis art. 31i ustawy antycovidowej ma charakter epizodyczny i po okresie jego
   obowiązywania (tj. po dniu 31 grudnia 2020 r.) powrócą dotychczas obowiązujące terminy. Wyjaśniamy
   jednak, że dotychczasowe terminy 30 dniowe będą obowiązywać w odniesieniu do pojazdu, niebędącego
   nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej dopiero po dniu
   31 grudnia 2020 r. oraz zarejestrowanego pojazdu nabytego lub zbytego po dniu 31 grudnia 2020 r.
   Tym samym właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, który sprowadzi go z terytorium państwa
   członkowskiego Unii Europejskiej przed dniem 31 grudnia 2020 r. (np. w połowie grudnia) będzie
   zobowiązany zarejestrować ten pojazd w terminie 180 dni od dnia jego sprowadzenia. Odpowiednio
   właściciel zarejestrowanego pojazdu, który dokona nabycia lub zbycia tego pojazdu przed dniem 31 grudnia
   2020 r. (np. w połowie grudnia), również będzie miał 180 dni na wypełnienie obowiązku zawiadomienia o tym
   fakcie starosty.”

   To powinno wyjaśnić sprawę.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Piotr
    Piotr 12 maja, 06:47

    Witam.
    Jestem osobą która nabyła pojazd i zbyła inny przed dniem 31 grudnia 2020r.
    Jestem na etapie przygotowania do rejestracji.

    Mam serdeczną prośbę o udostępnienie tu pod postem lub w z edytowanym poście linku do pisma odpowiedzi Ministra.
    Przesłanie pisma na mój adres email.
    By mieć takie potwierdzenie, w przypadku uwag lub nałożenia kar przez Starostwo.

    Z góry bardzo dziękuję.
    Piotr Śmiałek

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.