PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili
 • Zwrot AKCYZY – projekt rozporządzenia. W dniu dzisiejszym na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego. W uzasadnieniu przeczytamy, że „Projekt rozporządzenia Ministra...
 • Import aut używanych rośnie o ponad 20%. A co ze sprzedażą? W marcu sprowadziliśmy do Polski ponad 89 tysięcy używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Oznacza to ponad 20 procentowy wzrost w porównaniu do lutego bieżącego roku. Jeżeli tak...
 • AKCYZA – drobne zmiany. Czy istotne? Ministerstwo Finansów opracowało dwa projekty rozporządzeń konieczne do dostosowania treści istniejących rozporządzeń do zmian wprowadzanych ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz innych ustaw dotyczących działalności gospodarczej....
 • Akcyza – znamy wytyczne dla Urzędów Skarbowych! Na początku listopada w internecie pojawiły się nagłówki: „Wyższa akcyza na samochody. Wszystkie!”, „Rząd po cichu podniósł akcyzę na samochody!”, „Rząd wprowadza wyższą akcyzę tylnymi drzwiami.”, itd. Wszystkie te teksty...
 • Nowe Deklaracje Akcyzowe – jak szybko zapłacić akcyzę za kilka Aut? Od 1 października 2017 roku, składamy już nowe deklaracje Akcyzowe AKC-U/S. Niestety pierwszego dnia obowiązywania nowych deklaracji system nie działał, ale jak dowiedzieliśmy się z Help Desk portalu PUESC już...

Akcyza – Dealerskie proponuje zmian.

Akcyza – Dealerskie proponuje zmian.

Ostatnio informowaliśmy, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się project rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniający między innymi wzór deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).

Związek Dealerów Samochodów na swojej stronie internetowej, opublikował propozycje wprowadzenia zmian w w/w rozporządzeniu, które maja pomóc w ograniczeniu szarej strefy w handlu samochodami sprowadzanymi „na Niemca”. Zaproponowane zmiany wiążą się z surowymi karami wynikającymi z Art. 233 Kodeksu Karnego (kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8) oraz Art. 54 i 56 Kodeksu Karnego Skarbowego (kara grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie).

Powiedzcie nam proszę czy jesteście za wprowadzeniem takich kar dla „szarej strefy”?

Myślicie, że pomogły by one w zwalczaniu naszej nieuczciwej konkurencji?

ZDS zaproponował następujące zmiany:

 1. Nazwę kolumny „c” tabeli w części „D” deklaracji należy zmienić na „Data przemieszczenia pojazdu na terytorium kraju”, ponieważ abstrakcyjne sformułowanie „Data powstania obowiązku podatkowego” nie powoduje u składającego nieprawdziwą deklarację wystarczającego przeświadczenia, że łamie on prawo.

 2. W części „E” deklaracji powinno zostać umieszczone oświadczenie składającego pod rygorem z art. 233 ustawy z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. Nr 88, poz. 553) – Kodeks karny o braku obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nabycie pojazdu miało miejsce poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek złożenia kolejnego fałszywego oświadczenia (składający deklarację który kupił pojazd z umową „in blanco” kupił je przecież w kraju) po pierwsze będzie informować składającego, że jest on zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (o czym często nie ma w ogóle wiedzy), po drugie będzie powodować u niego daleko bardziej idącą świadomość łamania prawa. W przypadku wprowadzenia takiego oświadczenia części „E” i „F” w aktualnym projekcie staną się odpowiednio częściami „F” i „G”.

 3. W treści znajdującego się na końcu wzoru deklaracji pouczenia należy wskazać wprost, że złożenie deklaracji przez inny podmiot niż zobowiązany (a więc nie przez podmiot który dokonał przemieszczenia pojazdu) powoduje odpowiedzialność składającego z tytułu pomocnictwa w popełnieniu czynu z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego.

 4. W treści istniejącego pouczenia należy także dodać punkt, że złożenie deklaracji nie przez rzeczywiście dokonującego przemieszczenia pojazdu powoduje ominięcie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Tak samo konieczne jest poinformowanie składających, że złożenie deklaracji z opóźnieniem powoduje uszczuplenie przychodów Skarbu Państwa co powoduje wypełnienie znamion czynu z art. 56 Kodeksu karnego skarbowego. Treść obecnie istniejącego pouczenia jest bardzo lakoniczna w tym zakresie i nie spełnia ono wystarczającej funkcji informacyjno-prewencyjnej zwłaszcza biorąc pod uwagę, że setki tysięcy tego typu deklaracji są składane przez zwykłych klientów, nie zdających sobie sprawy z ciążących na nich obowiązkach i odpowiedzialności.

Co myślicie o zaproponowanych przez ZDS zmianach?

Jak zwykle zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Źródło:

ZDS – TUTAJ

Projekt rozporządzenia znajdziecie – TUTAJ

Kodeks Karny – TUTAJ

Kodeks Karny Skarbowy – TUTAJ

Podobne artykuły

3 komentarze

 1. Robert
  Robert Sierpień 21, 19:12

  WITAM.JAK DŁUGO CZEKACIE NA POTWIERDZENIE ZAPŁATY AKCYZY Z PUESC?PO NOWYCH ZMIANACH CZEKAM 3 TYGODNIE I NIC.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor Sierpień 21, 19:17

   Ja czekam przeważnie dwa dni.
   Składam deklaracje i przelewam pieniądze w poniedziałek to środę popołudniu mogę pobrać potwierdzenie.
   Jak nie ma go w systemie to dzwonię do Centrum Rozliczeń w Nowym Tagu (INFOLINIA CENTRUM ROZLICZEŃ   18 261 3100) i wyjaśniam sprawę.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. tacim
  tacim Sierpień 27, 10:45

  Ja 3-4 dni.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

wyszukaj na stronie

Archiwum

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.