Od 1.10.2017 zmiany w akcyzie od Samochodów!

Data:

W związku występującymi nieprawidłowościami w zakresie opodatkowania akcyzą samochodów osobowych, polegającymi na zaniżaniu podstawy opodatkowania – głównie aut o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, Minister Rozwoju i Finansów przedstawił projekt rozporządzenia wprowadzającego nowy wzór deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia samochodów osobowych (AKC-U/S). 

Nowa deklaracja ma być narzędziem do szybkiej i wnikliwej analizy deklarowanej przez podatnika podstawy opodatkowania akcyzą.

Deklaracja AKC-U/S w części D, zawierać będzie pola pozwalające na pełną identyfikację i oszacowanie wartości samochodu, takie jak: stan pojazdu (nowy/używany), marka, model pojazdu, rok produkcji, numer VIN, nadwozia, podwozia lub ramy, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów (manualna/automatyczna), sposób napędu (olej napędowy/benzyna/energia elektryczna/gaz do napędu/inne), stan techniczny (nieuszkodzony/uszkodzony z opinią biegłego, uszkodzony bez opinii biegłego). W części E deklaracji AKC-U/S dodane zostało pole „Identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL osoby reprezentującej podatnika”, w celu szybszej identyfikację ww. osoby.

Uszczegółowienie podawanych w deklaracji informacji ma umożliwić szybszą weryfikację wskazanych danych – już na etapie przyjęcia deklaracji, co po stwierdzeniu zaniżenia podstawy opodatkowania umożliwi szybkie podjęcie działań zmierzających do określenia prawidłowej kwoty należnego podatku akcyzowego.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie już 1 października 2017 r.

Według Ministra Rozwoju i Finansów, konieczne jest podjęcie sprawnych działań legislacyjnych ułatwiających przeciwdziałanie nieprawidłowościom w zakresie opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.

Jak myślicie, nowa deklaracja spowoduje wystawianie większej ilości wezwań do zmiany wysokości podstawy opodatkowania?

Czy może wręcz przeciwnie, pozwoli nam ich uniknąć ponieważ urzędnicy przyjmujący deklaracje będą mogli precyzyjniej ustalić wartość naszego samochodu?

Napiszcie co myślicie nowej deklaracji AKC-U/S oraz o tym co Waszym zdaniem spowoduje jej wprowadzenie.

Źródło:

 • projekt rozporządzenia – TUTAJ
 • wzór deklaracji AKC-U/S – TUTAJ
 • uzasadnienie projektu rozporządzenia – TUTAJ

13 KOMENTARZE

  • Ja nie kupuję auta, gdy jest kwota zakupu na fakturze zaniżona. Nie kupuję aut niepełnowartościowych, uszkodzonych. Urzędy Celne mają tzw. „widełki” i nigdy nikt mi nie podważa kwoty zakupu. Jak później sprzedać coś, co kupione jest z „niską fakturą”? Co myśli o Nas kupujący ? Co pomyśli Urząd Skarbowy ? Słyszałeś o czymś takim jak konfrontacja krzyżowa i wysoka kara za uszczuplenia podatkowe ? Trzeba myśleć, co się robi, by potem nie płakać 🙂

 1. W US TARNOW i tak kwote podatku naliczaja ze swojego cennika. Dla przykladu: opel zafira 1.9 2006r kwota zakupu 1400e, kwota akcyzy 416 zl. Wiec co wartosc z faktury ma do tego ?

  • No wybacz ! Kwota 1400 E za Zafirę to trochę mało 🙂 Średnia cena to ok. 15.000 złotych i to razy 3% to masz odpowiedź 🙂 Kupiona za 6000 złotych, a sprzedana na pewno za 16-17 🙂 Wystawisz 10.000 złotych dochodu i oddasz 23 Vatu i podatek dochodowy ? 🙂 Co mówisz swoim klientom, gdy pytają dlaczego tak mało na fakturze ? Co powiesz w Urzędzie Skarbowym w razie kontroli ? Klient na pewno Ci się rozpruje. Z resztą takie sprawy U.S przekazuje Policji. Mogą być problemy. Wystarczy jeden niezadowolony klient 🙂

   • Samochód powypadkowy. Kwota na fakturze=kwota ktora zaplacilem za samochod. Chodzi mi o to ze US i tak nie patrzy na kwote z faktury mimo ze na niej pisze ze samochod powypadkowy.

 2. Tak samo Urząd Skarbowy Bochnia. Ten sam model, rok silnik. Sprowadzonych 6 szt maj – lipiec. Propozycja ze strony urzędnika aby podnieść do: od 155zł do 279zł. Generalnie wartość tego modelu wzrosła przez 2 miesiące dość znacznie.

 3. Nieprawidłowością jest sam podatek akcyzowy, który jest jedynym w europie przykładem łupienia własnych obywateli przez państwo. A wy tu rozkminiacie kolejny upośledzony płód podatkowy tego państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

44fox Oferta

Na tej stronie możesz zamówić Pakiet usług firmy 44fox. Dzięki...

Spotkanie w sprawie rejestracji pojazdów uszkodzonych.

Zgłoszenie na spotkanie w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów uszkodzonych.