Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Papierowe zgłoszenia rejestracyjne zostały zastąpione rejestracją elektroniczną.
Co to oznacza dla Sprowadzających Samochody?
W związku z tym, że większość z nas składa już deklaracje Akcyzowe, musimy dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych. Mamy na to czas do 30 czerwca 2021 roku.
Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie dokonują ponownie rejestracji, są jednak zobowiązane elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.
Co musisz przygotować
Do rejestracji w CRPA przygotuj:
-
przygotuj złożony formularz AKC-R, przy rejestracji do CRPA musisz podać datę rozpoczęcia działalności w akcyzie. Jeżeli nie masz tego dokumentu skontaktuj się z urzędem skarbowym właściwym w sprawach akcyzy, powinien pomóc ci w ustaleniu daty podanej w AKC-R lub powiadomieniu o rozpoczęciu działalności jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy.
-
podpis elektroniczny (certyfikat celny, podpis kwalifikowany lub podpis zaufany). Wniosek przed wysłaniem musi zostać podpisany.
Co musisz zrobić
Jeżeli złożyłeś już zgłoszenie rejestracyjne (AKC-R) i chcesz złożyć zgłoszenie aktualizacyjne skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy
Dopiero zaczynam sprowadzanie samochodów. Co mam zrobić?
Pamiętaj, że zgłoszenie rejestracyjne do CRPA musisz złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności lub przed rozpoczęciem działalności w zakresie podatku akcyzowego.
Co musisz zrobić
Jeżeli:
- dotychczas nie składałeś akcyzowego zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R) i nie rejestrowałeś firmy na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności skorzystaj z usługi Zarejestruj firmę uzyskaj numer EORI.
- jesteś firmą zarejestrowaną na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności – rozpoczynasz działalność akcyzową i chcesz wpisać się do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie PUESC-2 – TUTAJ
Instrukcja:
Uwaga!
niżej przedstawiona instrukcja może być dla was wskazówką, ale nie każdemu pomoże. Jest wiele różnych przypadków, które należy rejestrować inaczej niż poniższy przykład. Firma, którą ja reprezentuję składała deklarację akcyzowe podając NIP. Wielu z was podaje pesel i dla tych osób proces może wyglądać inaczej.
INSTRUKCJA rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
Może mi ktoś przybliżyć cel tego działania w przypadku JDG? Gdy zaczynałem legalną działalność 5 lat temu Izba Skarbowa w Poznaniu wydała opinię (muszę ją poszukać mam w mailu), że działając jako JDG mogę pojazdy do akcyzy zgłaszać jako osoba prywatna bez konieczności uzyskiwania podpisów dla działalności. Od tamtej chwili w Puesc mam konto indywidualne, akcyzy robię na osobę fizyczną, Skarbówka przyjmuje je jako koszty działalności itd. Rozumiem dla większych firm gdzie pracownicy zajmują się papierkami zamiast właściciela, ale przy JDG ?
W komunikacie na PUESC pisze wyraznie , konta OSÓB FIZYCZNYCH będą migrowane do nowej platformy do 30czerwca ( pewnie potrwa to dłużej) , a nie jak podajesz że mamy aktualizować nasze dane . Migrację wykonuje urząd .
Mieszasz dwie sprawy.
To o czym piszesz to proces przenoszenia użytkowników z portalu puesc.gov.pl (PUESC) na nowy portal PUESC-2. Proces ten rozpoczął się i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Migracje faktycznie wykona urząd i nie trzeba tu naszego zaangażowania.
Druga sprawa to nasz obowiązek zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Akcyzowym. To musimy zrobić sami. Jeżeli prowadzisz już działalność akcyzową lub wykonujesz czynności, które podlegają obowiązkowi rejestracji – musisz wpisać się do CRPA do 30 czerwca 2021 roku.
Zajrzyj na tą stronę: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych
Witaj Maćku , cześć Ozi , proszę , napiszcie nam jasno w kilku słowach , o co chodzi z CRPA , kogo dotyczy i jak złożyć zgłoszenie/zarejestrować działalność . Jestem jednoosobową działalnością 'Autohandel’ ,a od 10 lat sprowadzam i rejestruje auta do końca z tablicami i OC włącznie . Jeszcze nie migrowano moich danych do PUESC2 (jest juz 22.czerw) , a wszystkie podane linki prowadzą do nowej platformy . W PUESC 1 nie znalazłem nic na ten temat . Proszę o informację czy rzeczywiście to dotyczy takich jak ja i setki mi podobnych „jednoosobówek” , bo nikt nie wyjaśnia kogo i dlaczego to dotyczy ( AKC-R i CRPA ), i jak to się ma do dotychczasowej formy składania deklaracji AKC-U przez PUESC . To bardzo prosta i wazna informacja a nikt jeszcze tego nie wyjasnił a z mojego otoczenia nikt nie ma pojęcia o co chodzi , Pozdrawiam wszystkich i czekamy na info.
Andrzej .
Najkrócej:
Jeżeli płacisz akcyzę za samochody to masz obowiązek zarejestrować się w CRPA do 30 czerwca 2021 roku.
Tutaj masz opis rejestracji:
https://www.facebook.com/758584494279180/posts/2342597029211244/
Andrzeju ! AKC-R powinna złożyć każda firma, która płaci podatek akcyzowy. Ja złożyłem przed zapłatą pierwszego podatku akcyzowego. Teraz już pomyślnie zaktualizowałem dane w CRPA. Jeśli nie składałeś AKC-R to po prostu zarejestruj się w CRPA i po problemie. Pozdrawiam
Oj, Andżej 🙂 Więc czekaj, niech zrobi to Urząd.
A jeśli tego nie zrobię to co?
No chce jutro iść złożyć deklarację papierowa do us to mogę czy nie?
Jest jakaś kara za nie dotrzymanie tego terminu 1.lipca?
Jeżeli sprowadziłeś samochód jako firma to musisz złożyć deklaracje elektronicznie. Na papierze jej nie przyjmą.
Jak się robi tą aktualizację, wszystko jest źle wytłumaczone , pomoc na 28 stronach, ale okazuje się jeszcze bardziej utrudnione proszę o pomoc bo nie mogę tego przeskoczyć
Podpinam się pod komentarz Miki ponieważ mam dokładnie taką samą sytuację. Prowadzę JDG i mam konto na osobę fizyczną i jestem zgloszony jako płatnik Akcyzy na NIP a konto mam na pesel bo przy JDG tak można i robię tak od 4 lat zmieniając w deklaracji pesel na NIP i jak mam się wpisać do CRPA? Mam zakładać nowe konto na platformie?
Zlec to agencji celnej i spij spokojnie
Odpowiedzi które nic nie wnoszą i kręcimy się w kółko jak odnośniki na peusc2 ….ehh .
Formularz WRP0001 Rejestracja danych firmy [SZPROT], jest niedostępny, brak uprawnień.
mam ten sam problem 'brak uprawnień
MAM TEN SAM PROBLEM CO Z TYM ZROBIĆ?
i jak sobie z tym poradziliście?
Bezproblemowo. Wszystko działa jak potrzeba 😉
Po co zlecać agencji jak robię to sam elektronicznie od 3 lat i nie było problemu. Szybko i wygodnie.
Oczywiście, że masz rację. Zrób aktualizację do CRPA, to zobaczysz czy wygodnie
Problemy są pomiedzy 4 a 5 rokiem prowadzonej działalności, juz widzę jak liczysz podstawę opodatkowania i czy masz carwerta do wycen. Dużo by tu gadać co urząd potrafi z firmą zrobić przy powtornej kontroli i jak szybko deklaracja uznana jest za nierzetelnie wypełnioną.
a ja już widzę jak twoja agencja bierze na siebie odpowiedzialność po 4 czy 5 roku, w razie kontroli Urzędu :))).
Czegoś nie rozumiem. Nie byłem wcześniej zarejestrowany. 1. Zarejestrowałem się dnia 28.06.2021 za pośrednictwem formularza WRP0001. Na drugi dzień rejestracja firmy została potwierdzona. Powiązałem konto prywatne z firmowym za pośrednictwem formularza WPE0001. Rozumiem, że muszę teraz ponownie dokonać aktualizacji danych firmy za pośrednictwem formularza WRP0002 (u mnie jest on nieaktywny)? Czy zostawiam to tak jak jest i nic nie aktualizuję więcej?
Jak się zarejestrować w CRPA
Proces rejestracji podmiotu w CRPA jest kilkuetapowy i wymaga:
założenia konta na PUESC przez osobę fizyczną (właściciela, pracownika lub pełnomocnika podmiotu),
rejestracji reprezentacji na PUESC, aby uzyskać możliwość aktualizacji danych podmiotu,
rejestracji w CRPA lub aktualizacji danych firmy, aby zostać zarejestrowanym w CRPA.
Aby rozpocząć rejestrację, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) złóż do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wniosek wykorzystywany w procedurze rejestracyjnej. Następnie powinieneś otrzymać dokument – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z przyjęciem do przetwarzania (UPO). UPO to potwierdzenie, że wniosek dotarł do organu rejestracyjnego.
W zależności od zakresu wcześniejszej rejestracji na PUESC wnioskami, które wykorzystuje się przy rejestracji podmiotu w CRPA, mogą być:
WRR0001 Rejestracja danych osoby [SEAP],
WPE0001 Rejestracja aktualizacja reprezentacji firmy [SZPROT],
WRP0001 Rejestracja danych firmy [SZPROT],
WRP0002 Aktualizacja danych firmy [SZPROT].
Przesłanie co najmniej jednego z tych wniosków w terminie przewidzianym na rejestrację do CRPA i otrzymanie UPO będzie uznane za dochowanie terminu (chyba, ze uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu).
Sądze, że to wiele wyjaśnia
Koleżanki i koledzy. To jakaś masakra 12 lipca złożyłem wniosek o rejestrację w CRPA dzisiaj po całym tygodniu udało mi się dodzwonić do Poznania gdzie się dowiedziałem że na rejestrację czeka się około 3 tygodni. Dotychczas prowadziłem JDG i opłacałem akcyzę jako firma elektronicznie w starym zielonym systemie puesc. W tej chwili kiedy dodzwoniłem się do Poznania powiedziano mi że mojego NIPu nie ma w systemie a przecież złożyłem kilkadziesiąt deklaracji. Nic z tego nie rozumiem. Czy mogę w takim razie dalej za pomocą PUESC2 składać na tą chwilę deklaracje? Proszę o jakieś wskazówki Pozdrawiam Marek
tom ja mam nadane SEAP jako osoba z NIP i jak chcę dać aktualizację czy rejestrację to mi pokazuje, że nip ma nadany SEAP.
Gdzieś uciekł mój 1 wpis .
Chciałam sprawdzić czy mam to CRPA zalogowałam się do PUESC2 . Po wejściu w formularz WRP0001 i wpisaniu nip mam informację że już posiadam SiSC . WRP0002 nie jest aktywny. WPE001 aktualizacja reprezentacji również nie puszcza danych .