PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Akcyza – do 30 czerwca 2021 roku zarejestruj się w CRPA

Akcyza – do 30 czerwca 2021 roku zarejestruj się w CRPA
08 czerwca
07:27 2021

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Papierowe zgłoszenia rejestracyjne zostały zastąpione rejestracją elektroniczną.

https://finansowanie.polskiautohandel.pl/

Co to oznacza dla Sprowadzających Samochody?

W związku z tym, że większość z nas składa już deklaracje Akcyzowe, musimy dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych. Mamy na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie dokonują ponownie rejestracji, są jednak zobowiązane elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

Co musisz przygotować

Do rejestracji w CRPA przygotuj:

 • przygotuj złożony formularz AKC-R, przy rejestracji do CRPA musisz podać datę rozpoczęcia działalności w akcyzie. Jeżeli nie masz tego dokumentu skontaktuj się z urzędem skarbowym właściwym w sprawach akcyzy, powinien pomóc ci w ustaleniu daty podanej w AKC-R lub powiadomieniu o rozpoczęciu działalności jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy.

 • podpis elektroniczny (certyfikat celny, podpis kwalifikowany lub podpis zaufany). Wniosek przed wysłaniem musi zostać podpisany.

Co musisz zrobić

Jeżeli złożyłeś już zgłoszenie rejestracyjne (AKC-R) i chcesz złożyć zgłoszenie aktualizacyjne skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy

www.ALLforMOTO.pl

Dopiero zaczynam sprowadzanie samochodów. Co mam zrobić?

Pamiętaj, że zgłoszenie rejestracyjne do CRPA musisz złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności lub przed rozpoczęciem działalności w zakresie podatku akcyzowego.

Co musisz zrobić

Jeżeli:

 • dotychczas nie składałeś akcyzowego zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R) i nie rejestrowałeś firmy na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności skorzystaj z usługi Zarejestruj firmę uzyskaj numer EORI.
 • jesteś firmą zarejestrowaną na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności – rozpoczynasz działalność akcyzową i chcesz wpisać się do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie PUESC-2 – TUTAJ

Instrukcja:

Uwaga!
niżej przedstawiona instrukcja może być dla was wskazówką, ale nie każdemu pomoże. Jest wiele różnych przypadków, które należy rejestrować inaczej niż poniższy przykład. Firma, którą ja reprezentuję składała deklarację akcyzowe podając NIP. Wielu z was podaje pesel i dla tych osób proces może wyglądać inaczej.

INSTRUKCJA rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

Podobne artykuły

26 komentarzy

 1. Miki
  Miki 08 czerwca, 14:21

  Może mi ktoś przybliżyć cel tego działania w przypadku JDG? Gdy zaczynałem legalną działalność 5 lat temu Izba Skarbowa w Poznaniu wydała opinię (muszę ją poszukać mam w mailu), że działając jako JDG mogę pojazdy do akcyzy zgłaszać jako osoba prywatna bez konieczności uzyskiwania podpisów dla działalności. Od tamtej chwili w Puesc mam konto indywidualne, akcyzy robię na osobę fizyczną, Skarbówka przyjmuje je jako koszty działalności itd. Rozumiem dla większych firm gdzie pracownicy zajmują się papierkami zamiast właściciela, ale przy JDG ?

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Andrzej
  Andrzej 17 czerwca, 07:43

  W komunikacie na PUESC pisze wyraznie , konta OSÓB FIZYCZNYCH będą migrowane do nowej platformy do 30czerwca ( pewnie potrwa to dłużej) , a nie jak podajesz że mamy aktualizować nasze dane . Migrację wykonuje urząd .

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 17 czerwca, 09:18

   Mieszasz dwie sprawy.
   To o czym piszesz to proces przenoszenia użytkowników z portalu puesc.gov.pl (PUESC) na nowy portal PUESC-2. Proces ten rozpoczął się i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Migracje faktycznie wykona urząd i nie trzeba tu naszego zaangażowania.

   Druga sprawa to nasz obowiązek zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Akcyzowym. To musimy zrobić sami. Jeżeli prowadzisz już działalność akcyzową lub wykonujesz czynności, które podlegają obowiązkowi rejestracji – musisz wpisać się do CRPA do 30 czerwca 2021 roku.

   Zajrzyj na tą stronę: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Andrzej
    Andrzej 22 czerwca, 08:23

    Witaj Maćku , cześć Ozi , proszę , napiszcie nam jasno w kilku słowach , o co chodzi z CRPA , kogo dotyczy i jak złożyć zgłoszenie/zarejestrować działalność . Jestem jednoosobową działalnością ‘Autohandel’ ,a od 10 lat sprowadzam i rejestruje auta do końca z tablicami i OC włącznie . Jeszcze nie migrowano moich danych do PUESC2 (jest juz 22.czerw) , a wszystkie podane linki prowadzą do nowej platformy . W PUESC 1 nie znalazłem nic na ten temat . Proszę o informację czy rzeczywiście to dotyczy takich jak ja i setki mi podobnych “jednoosobówek” , bo nikt nie wyjaśnia kogo i dlaczego to dotyczy ( AKC-R i CRPA ), i jak to się ma do dotychczasowej formy składania deklaracji AKC-U przez PUESC . To bardzo prosta i wazna informacja a nikt jeszcze tego nie wyjasnił a z mojego otoczenia nikt nie ma pojęcia o co chodzi , Pozdrawiam wszystkich i czekamy na info.
    Andrzej .

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Ozi
   Ozi 17 czerwca, 20:05

   Oj, Andżej 🙂 Więc czekaj, niech zrobi to Urząd.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Krzysiek
   Krzysiek 04 lipca, 17:14

   A jeśli tego nie zrobię to co?
   No chce jutro iść złożyć deklarację papierowa do us to mogę czy nie?
   Jest jakaś kara za nie dotrzymanie tego terminu 1.lipca?

   Odpowiedz na ten komentarz
   • admin
    admin Autor 04 lipca, 18:09

    Jeżeli sprowadziłeś samochód jako firma to musisz złożyć deklaracje elektronicznie. Na papierze jej nie przyjmą.

    Odpowiedz na ten komentarz
 3. Jooar
  Jooar 17 czerwca, 19:49

  Jak się robi tą aktualizację, wszystko jest źle wytłumaczone , pomoc na 28 stronach, ale okazuje się jeszcze bardziej utrudnione proszę o pomoc bo nie mogę tego przeskoczyć

  Odpowiedz na ten komentarz
  • car-mania
   car-mania 17 czerwca, 22:22

   Podpinam się pod komentarz Miki ponieważ mam dokładnie taką samą sytuację. Prowadzę JDG i mam konto na osobę fizyczną i jestem zgloszony jako płatnik Akcyzy na NIP a konto mam na pesel bo przy JDG tak można i robię tak od 4 lat zmieniając w deklaracji pesel na NIP i jak mam się wpisać do CRPA? Mam zakładać nowe konto na platformie?

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Jan
  Jan 22 czerwca, 19:23

  Zlec to agencji celnej i spij spokojnie

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Andrzej
  Andrzej 24 czerwca, 09:46

  Odpowiedzi które nic nie wnoszą i kręcimy się w kółko jak odnośniki na peusc2 ….ehh .
  Formularz WRP0001 ­ Rejestracja danych firmy [SZPROT], jest niedostępny, brak uprawnień.

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. car-mania
  car-mania 25 czerwca, 15:38

  Po co zlecać agencji jak robię to sam elektronicznie od 3 lat i nie było problemu. Szybko i wygodnie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Ozi
   Ozi 26 czerwca, 00:18

   Oczywiście, że masz rację. Zrób aktualizację do CRPA, to zobaczysz czy wygodnie

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Ryśka
   Ryśka 30 czerwca, 08:07

   Problemy są pomiedzy 4 a 5 rokiem prowadzonej działalności, juz widzę jak liczysz podstawę opodatkowania i czy masz carwerta do wycen. Dużo by tu gadać co urząd potrafi z firmą zrobić przy powtornej kontroli i jak szybko deklaracja uznana jest za nierzetelnie wypełnioną.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Tom
    Tom 01 lipca, 09:39

    a ja już widzę jak twoja agencja bierze na siebie odpowiedzialność po 4 czy 5 roku, w razie kontroli Urzędu :))).

    Odpowiedz na ten komentarz
 7. tom
  tom 30 czerwca, 09:23

  Czegoś nie rozumiem. Nie byłem wcześniej zarejestrowany. 1. Zarejestrowałem się dnia 28.06.2021 za pośrednictwem formularza WRP0001. Na drugi dzień rejestracja firmy została potwierdzona. Powiązałem konto prywatne z firmowym za pośrednictwem formularza WPE0001. Rozumiem, że muszę teraz ponownie dokonać aktualizacji danych firmy za pośrednictwem formularza WRP0002 (u mnie jest on nieaktywny)? Czy zostawiam to tak jak jest i nic nie aktualizuję więcej?

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. tom
  tom 01 lipca, 22:12

  Jak się zarejestrować w CRPA

  Proces rejestracji podmiotu w CRPA jest kilkuetapowy i wymaga:

  założenia konta na PUESC przez osobę fizyczną (właściciela, pracownika lub pełnomocnika podmiotu),
  rejestracji reprezentacji na PUESC, aby uzyskać możliwość aktualizacji danych podmiotu,
  rejestracji w CRPA lub aktualizacji danych firmy, aby zostać zarejestrowanym w CRPA.
  Aby rozpocząć rejestrację, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) złóż do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wniosek wykorzystywany w procedurze rejestracyjnej. Następnie powinieneś otrzymać dokument – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z przyjęciem do przetwarzania (UPO). UPO to potwierdzenie, że wniosek dotarł do organu rejestracyjnego.

  W zależności od zakresu wcześniejszej rejestracji na PUESC wnioskami, które wykorzystuje się przy rejestracji podmiotu w CRPA, mogą być:

  WRR0001 Rejestracja danych osoby [SEAP],
  WPE0001 Rejestracja aktualizacja reprezentacji firmy [SZPROT],
  WRP0001 Rejestracja danych firmy [SZPROT],
  WRP0002 Aktualizacja danych firmy [SZPROT].
  Przesłanie co najmniej jednego z tych wniosków w terminie przewidzianym na rejestrację do CRPA i otrzymanie UPO będzie uznane za dochowanie terminu (chyba, ze uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu).

  Sądze, że to wiele wyjaśnia

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek
   Marek 16 lipca, 15:35

   Koleżanki i koledzy. To jakaś masakra 12 lipca złożyłem wniosek o rejestrację w CRPA dzisiaj po całym tygodniu udało mi się dodzwonić do Poznania gdzie się dowiedziałem że na rejestrację czeka się około 3 tygodni. Dotychczas prowadziłem JDG i opłacałem akcyzę jako firma elektronicznie w starym zielonym systemie puesc. W tej chwili kiedy dodzwoniłem się do Poznania powiedziano mi że mojego NIPu nie ma w systemie a przecież złożyłem kilkadziesiąt deklaracji. Nic z tego nie rozumiem. Czy mogę w takim razie dalej za pomocą PUESC2 składać na tą chwilę deklaracje? Proszę o jakieś wskazówki Pozdrawiam Marek

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. Monia
  Monia 20 października, 15:43

  tom ja mam nadane SEAP jako osoba z NIP i jak chcę dać aktualizację czy rejestrację to mi pokazuje, że nip ma nadany SEAP.

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. Monika
  Monika 20 października, 16:44

  Gdzieś uciekł mój 1 wpis .
  Chciałam sprawdzić czy mam to CRPA zalogowałam się do PUESC2 . Po wejściu w formularz WRP0001 i wpisaniu nip mam informację że już posiadam SiSC . WRP0002 nie jest aktywny. WPE001 aktualizacja reprezentacji również nie puszcza danych .

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.