PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Akcyza – do 30 czerwca 2021 roku zarejestruj się w CRPA

Akcyza – do 30 czerwca 2021 roku zarejestruj się w CRPA
08 czerwca
07:27 2021

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Papierowe zgłoszenia rejestracyjne zostały zastąpione rejestracją elektroniczną.

https://finansowanie.polskiautohandel.pl/

https://finansowanie.polskiautohandel.pl/

Co to oznacza dla Sprowadzających Samochody?

W związku z tym, że większość z nas składa już deklaracje Akcyzowe, musimy dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych. Mamy na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie dokonują ponownie rejestracji, są jednak zobowiązane elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

Co musisz przygotować

Do rejestracji w CRPA przygotuj:

 • przygotuj złożony formularz AKC-R, przy rejestracji do CRPA musisz podać datę rozpoczęcia działalności w akcyzie. Jeżeli nie masz tego dokumentu skontaktuj się z urzędem skarbowym właściwym w sprawach akcyzy, powinien pomóc ci w ustaleniu daty podanej w AKC-R lub powiadomieniu o rozpoczęciu działalności jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy.

 • podpis elektroniczny (certyfikat celny, podpis kwalifikowany lub podpis zaufany). Wniosek przed wysłaniem musi zostać podpisany.

Co musisz zrobić

Jeżeli złożyłeś już zgłoszenie rejestracyjne (AKC-R) i chcesz złożyć zgłoszenie aktualizacyjne skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy

www.ALLforMOTO.pl

Dopiero zaczynam sprowadzanie samochodów. Co mam zrobić?

Pamiętaj, że zgłoszenie rejestracyjne do CRPA musisz złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności lub przed rozpoczęciem działalności w zakresie podatku akcyzowego.

Co musisz zrobić

Jeżeli:

 • dotychczas nie składałeś akcyzowego zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R) i nie rejestrowałeś firmy na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności skorzystaj z usługi Zarejestruj firmę uzyskaj numer EORI.
 • jesteś firmą zarejestrowaną na PUESC w zakresie cła lub innych obszarów działalności – rozpoczynasz działalność akcyzową i chcesz wpisać się do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych skorzystaj z usługi Zmień lub usuń dane firmy

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie PUESC-2 – TUTAJ

Podobne artykuły

6 komentarzy

 1. Miki
  Miki 08 czerwca, 14:21

  Może mi ktoś przybliżyć cel tego działania w przypadku JDG? Gdy zaczynałem legalną działalność 5 lat temu Izba Skarbowa w Poznaniu wydała opinię (muszę ją poszukać mam w mailu), że działając jako JDG mogę pojazdy do akcyzy zgłaszać jako osoba prywatna bez konieczności uzyskiwania podpisów dla działalności. Od tamtej chwili w Puesc mam konto indywidualne, akcyzy robię na osobę fizyczną, Skarbówka przyjmuje je jako koszty działalności itd. Rozumiem dla większych firm gdzie pracownicy zajmują się papierkami zamiast właściciela, ale przy JDG ?

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Andrzej
  Andrzej 17 czerwca, 07:43

  W komunikacie na PUESC pisze wyraznie , konta OSÓB FIZYCZNYCH będą migrowane do nowej platformy do 30czerwca ( pewnie potrwa to dłużej) , a nie jak podajesz że mamy aktualizować nasze dane . Migrację wykonuje urząd .

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 17 czerwca, 09:18

   Mieszasz dwie sprawy.
   To o czym piszesz to proces przenoszenia użytkowników z portalu puesc.gov.pl (PUESC) na nowy portal PUESC-2. Proces ten rozpoczął się i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Migracje faktycznie wykona urząd i nie trzeba tu naszego zaangażowania.

   Druga sprawa to nasz obowiązek zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Akcyzowym. To musimy zrobić sami. Jeżeli prowadzisz już działalność akcyzową lub wykonujesz czynności, które podlegają obowiązkowi rejestracji – musisz wpisać się do CRPA do 30 czerwca 2021 roku.

   Zajrzyj na tą stronę: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Ozi
   Ozi 17 czerwca, 20:05

   Oj, Andżej 🙂 Więc czekaj, niech zrobi to Urząd.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Jooar
  Jooar 17 czerwca, 19:49

  Jak się robi tą aktualizację, wszystko jest źle wytłumaczone , pomoc na 28 stronach, ale okazuje się jeszcze bardziej utrudnione proszę o pomoc bo nie mogę tego przeskoczyć

  Odpowiedz na ten komentarz
  • car-mania
   car-mania 17 czerwca, 22:22

   Podpinam się pod komentarz Miki ponieważ mam dokładnie taką samą sytuację. Prowadzę JDG i mam konto na osobę fizyczną i jestem zgloszony jako płatnik Akcyzy na NIP a konto mam na pesel bo przy JDG tak można i robię tak od 4 lat zmieniając w deklaracji pesel na NIP i jak mam się wpisać do CRPA? Mam zakładać nowe konto na platformie?

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.