0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

„Amerykańskie” tablice w Polsce!

Data:

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Najważniejsze zmiany jakie wprowadza to rozporządzenie to:

Amerykańskie” mniejsze tablice rejestracyjne – o szerokości 305 mm na których będzie 1 litera oznaczająca województwo + 3 dodatkowe znaki. Tablice takie będzie można zamawiać do pojazdu o konstrukcyjnie zmniejszonym miejscu przeznaczonym do montażu tablicy rejestracyjnej. UWAGA! – za niezasadne wystąpienie o zmniejszone tablice będą groziły sankcjami nakładane przez organy kontroli ruchu drogowego.

Tłumaczenie dokumentów – w projekcie rozporządzenia proponuje się uproszczenie tłumaczenia dowodu rejestracyjnego wydanego przez inne państwo Unii Europejskiej. Tłumaczone miały by być wyłącznie dane wpisane do dowodów przez organ rejestrujący pojazd, których kodów nie ma w dyrektywie unijnej 1999/37/WE.

Nie będziemy musieli również tłumaczyć zaświadczenia o przekazaniu pojazdu lub przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, wydanego w innym państwie.

Odprawa celna i akcyza będzie mogła być przekazywana do wydziału komunikacji elektronicznie za pomocą komunikacji elektronicznej pomiędzy systemami teleinformatycznymi służby celnej i wydziałów komunikacji.

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej np. na bagażnik do przewozu rowerów złożymy za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. Dzięki temu ułatwieniu, załatwienie takiej tablicy ograniczy się do jednej wizyty w Wydziale Komunikacji.

Nie będziemy musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki, wystarczy mieć przy sobie zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego

Uproszczenie w wyrejestrowaniu z urzędu pojazdu przekazanego do stacji demontażu.

Liść klonowy dla świeżych kierowców – na okres pierwszych ośmiu miesięcy okresu próby umieszczany na szybie pojazdu wejdzie w życie od 4 czerwca 2018 roku.

Rozporządzenie, które reguluje jeszcze inne dotyczące nas kwestie, powinno wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2018 roku.

Co myślicie i zaproponowanych zmianach?

Ułatwią nam prace Waszym zdaniem?

Linki:

Projekt rozporządzenia – TUTAJ!

Przebieg prac legislacyjnych możesz śledzić – TUTAJ!

 

2 KOMENTARZE

  1. Niech zrobią tak jak w UK. jedna tablica rejestracyjna do końca żywotu auta, przy zmianie właściciela tylko zmiana dowodu rejestracyjnego i wpis do systemu o nowym właścicielu, wtedy odpadają koszty tablicy, taniej , szybciej i prościej. Po co zmieniać X razy kawałek blachy z numerem bez sensu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."