0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

BDO – gdzie i jak mamy używać numeru rejestrowego.

Data:

Jak zapewne wiecie w związku z tym, że wprowadzamy pojazdy do Polski, jesteśmy zobowiązani są do uzyskania numeru rejestrowego BDO i umieszczania go na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną przez nas działalnością.

Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska zamieszczona została Informacja o sposobie umieszczania nr rejestrowego na dokumentach, zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Jak umieszczać numer rejestrowy BDO?

W informacji Ministerstwa Środowiska czytamy:

Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie precyzują w jakiej formie ma być umieszczany numer rejestrowy na dokumentach. Zatem może on być wymieniony w stopce dokumentu obok danych podmiotu jak np. NIP, czy REGON lub widnieć na pieczęci firmowej, którą podmiot opatruje swoje dokumenty.”

W jakich dokumentach musimy umieszczać numer rejestrowy BDO?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MŚ, mamy umieszczać swój numer rejestrowy na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów.

W związku z tym, że w informacji MŚ, do art. 63 ustawy dodane został wyrazy „ w zakresie produktów i odpadów”, jutro zwrócimy się do Pana Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka z prośbą o doprecyzowanie na jakich dokumentach musimy umieszczać numer rejestrowy, a na jakich nie musimy tego robić.

Odpowiedź na to pytanie jest dla nas bardzo istotna ponieważ, zgodnie z Art. 194 punkt 1, podpunkt 5a) ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 63, grozi nam administracyjna kara pieniężna od 1.000 zł do 1.000.000 zł.

Na dzień dzisiejszy wiemy jak używać numeru.

Naszym zdaniem należy go używać na wszystkich dokumentach.

O odpowiedzi, którą mam nadzieję otrzymamy od Pana Ministra, oczywiście Was poinformujemy.

Źródło:

Informacja Ministerstwa Środowiska – TUTAJ

Ustawa o odpadach – TUTAJ

 

22 KOMENTARZE

 1. Heh ja bym się spytał inaczej jak prowadzić działanośc skoro od 6 tygodni numeru takowego nie nadano 🙂

  • W ostatniej deklaracji składanej elektronicznie dopisałem numer rejestrowy w rubryce na telefon kontaktowy…
   Niestety innej możliwości nie znalazłem…

  • proponuję wpis np. w miejsce nr telefonu „brak możliwości dopełnienia obowiązku urzędowego umieszczania numeru BDO na dokumencie AKCU” … BTW mogli by się wziąć do roboty, od lat w tym fatalnym systemie informatycznym przy pobieraniu potwierdzenia jest błąd ortograficzny… pobiera się „Potwierdzenie_zapBaty_akcyzy” a nie zaPłaty he he

 2. W urzędzie skarbowym w Białymstoku pytałem się czy trzeba pisać ten numer w deklaracji, to nic nie wiedzieli . Pani w okienku Powiedziała ,że być może do rejestracji auta jest on potrzebny w wydziale komunikacji, ale u nich do niczego im nie jest potrzebny . Ja dopisałem ten numer do pieczątki firmowej obok nipu i po problemie .

 3. A czy uzyskać ten numer wystarczyło wysłać wypełniony wniosek ? Czy jednocześnie trzeba było już uiścić opłatę 100zł ?

  • Wypełniasz wniosek i załączasz oświadczenie, kopię umowy np. z Ambitem i dowód wpłaty opłaty rejestrowej 100 zł.

   • a po paru miesiącach przychodzi wezwanie z UM do rozliczenia się za 2012-2017 😀 Do mnie przyszło wczoraj.

 4. Ja byłem dziś w Urzędzie, Pani mi powiedziała że numer który dostaniemy musi być wytatuowany na czole wlasiciela firmy, nabity na nadwoziu samochodu obok numeru VIN, pozniej wpisany w dowodzie rejestracyjnym i Karcie Pojazdu. I jeszcze przy kolejnym głosowaniu, dla tych co glosuja na PiS, numer ten trzeba wpisać na karcie głosowania. Jedynie co to nie trzeba podawać tego numeru na wizach do Stanów, takze mamy droge ucieczki ????

 5. Paranoja z tym wszystkim. Chyba trochę przesadzacie, szczególnie na tej stronie. Panika. Do tej pory wszelkie deklaracje, faktury: nikt nie wspomina o BDO ani słowem. Temat w mojej opinii niepotrzebnie rozdmuchany i sami w to bagno wpadliśmy

  • To oczywiście jest paranoja…
   Niestety tak jak już usłyszałem na ostatniej komisji od przedstawicielki MŚ nieznajomość prawa nie chroni nas przed odpowiedzialnością…

   Dlatego właśnie informujemy Was o naszych obowiązkach. Jeżeli dla Ciebie to przesada, to oczywiście możesz po pierwsze tego nie czytać, a po drugie możesz się nie stosować do tych przepisów.

   O opłacie produktowej nikt nie wspominał przez 16 lat, a teraz każą nam ją płacić za ostatnich 5 lat.
   Z karami za brak numeru BDO pewnie będzie podobnie, tylko za to grozi nam kara nawet do 1.000.000 zł…

 6. teraz każdy handlarz, w przypadku kontroli, gdyby urzędnik chciał wlepić karę, powinien takiemu delikwentowi uświadomić, zapytać co robił, przez 16 lat i dlaczego nie wywiązywał się z obowiązków, w związku z czym składa zawiadomienie do odpowiednich organów…pytanie do kogo 🙂

 7. Ja chyba żałuję, że się rejestrowałem. Tego numeru nikt nie chce i nie potrzebuje. U nas prawie nikt się nie zarejestrował. I nic im nikt nie zrobi. A nas za 5 lat wstecz ukarzą 🙂 A numeru też mi nie przysłali. Oni mają wszystko w d…. Kto się zarejestrował zrobił błąd i za niego zapłaci 🙂

  • A ja sobie tak mysle, ze przez najblizszy rok, firmom bez numeru sie upiecze… Ale wezma sie za to. Juz oni cos wykombinuja, ze ten numer bedzie musial byc np a AKCu. I wtedy bedzie panika, bo podejrzewam, ze kary beda nie male – wiecej roboty, wiecej zaangazowanych ludzi – wszystko musi sie zwrocic i to z nadwyzka.

 8. Czy coś wiadomo w sprawie tego numeru ?
  Czy jak bierzecie coś na FV w koszty to też trzeba podawać ten numer na FV?

 9. Ja muszę wpisywać numer BDO do KPO i KE .
  Wyrobiłam teraz nową pieczątka środowiskową z numerem BDO podczas kontroli WIOŚ taki numer na pieczątce jest mile widziany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.