PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

BDO – gdzie i jak mamy używać numeru rejestrowego.

BDO – gdzie i jak mamy używać numeru rejestrowego.
29 lipca
18:56 2018

Jak zapewne wiecie w związku z tym, że wprowadzamy pojazdy do Polski, jesteśmy zobowiązani są do uzyskania numeru rejestrowego BDO i umieszczania go na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną przez nas działalnością.

Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska zamieszczona została Informacja o sposobie umieszczania nr rejestrowego na dokumentach, zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Jak umieszczać numer rejestrowy BDO?

W informacji Ministerstwa Środowiska czytamy:

Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie precyzują w jakiej formie ma być umieszczany numer rejestrowy na dokumentach. Zatem może on być wymieniony w stopce dokumentu obok danych podmiotu jak np. NIP, czy REGON lub widnieć na pieczęci firmowej, którą podmiot opatruje swoje dokumenty.”

W jakich dokumentach musimy umieszczać numer rejestrowy BDO?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MŚ, mamy umieszczać swój numer rejestrowy na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów.

W związku z tym, że w informacji MŚ, do art. 63 ustawy dodane został wyrazy „ w zakresie produktów i odpadów”, jutro zwrócimy się do Pana Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka z prośbą o doprecyzowanie na jakich dokumentach musimy umieszczać numer rejestrowy, a na jakich nie musimy tego robić.

Odpowiedź na to pytanie jest dla nas bardzo istotna ponieważ, zgodnie z Art. 194 punkt 1, podpunkt 5a) ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 63, grozi nam administracyjna kara pieniężna od 1.000 zł do 1.000.000 zł.

Na dzień dzisiejszy wiemy jak używać numeru.

Naszym zdaniem należy go używać na wszystkich dokumentach.

O odpowiedzi, którą mam nadzieję otrzymamy od Pana Ministra, oczywiście Was poinformujemy.

Źródło:

Informacja Ministerstwa Środowiska – TUTAJ

Ustawa o odpadach – TUTAJ

 

Podobne artykuły

22 komentarze

 1. Jony
  Jony 30 lipca, 22:43

  Czyli wykonując usługę holowania pojazdu lub kosmetyki pojazdu też umieszczać nr BDO?

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. tacim
  tacim 31 lipca, 13:58

  Heh ja bym się spytał inaczej jak prowadzić działanośc skoro od 6 tygodni numeru takowego nie nadano 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. ab
  ab 31 lipca, 19:19

  Ciekawe gdzie mam wpisać nr. BDO jak wypełniam AKC-U ? tam nie ma żadnego takiego pola

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 31 lipca, 21:20

   W ostatniej deklaracji składanej elektronicznie dopisałem numer rejestrowy w rubryce na telefon kontaktowy…
   Niestety innej możliwości nie znalazłem…

   Odpowiedz na ten komentarz
  • eh nooo
   eh nooo 06 sierpnia, 18:49

   proponuję wpis np. w miejsce nr telefonu “brak możliwości dopełnienia obowiązku urzędowego umieszczania numeru BDO na dokumencie AKCU” … BTW mogli by się wziąć do roboty, od lat w tym fatalnym systemie informatycznym przy pobieraniu potwierdzenia jest błąd ortograficzny… pobiera się “Potwierdzenie_zapBaty_akcyzy” a nie zaPłaty he he

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Maro
  Maro 01 sierpnia, 09:26

  W urzędzie skarbowym w Białymstoku pytałem się czy trzeba pisać ten numer w deklaracji, to nic nie wiedzieli . Pani w okienku Powiedziała ,że być może do rejestracji auta jest on potrzebny w wydziale komunikacji, ale u nich do niczego im nie jest potrzebny . Ja dopisałem ten numer do pieczątki firmowej obok nipu i po problemie .

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Johny
  Johny 01 sierpnia, 20:18

  A czy uzyskać ten numer wystarczyło wysłać wypełniony wniosek ? Czy jednocześnie trzeba było już uiścić opłatę 100zł ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Ania
   Ania 02 sierpnia, 18:16

   Wypełniasz wniosek i załączasz oświadczenie, kopię umowy np. z Ambitem i dowód wpłaty opłaty rejestrowej 100 zł.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • rrrr
    rrrr 17 listopada, 21:53

    a po paru miesiącach przychodzi wezwanie z UM do rozliczenia się za 2012-2017 😀 Do mnie przyszło wczoraj.

    Odpowiedz na ten komentarz
 6. CP
  CP 01 sierpnia, 21:19

  Ja byłem dziś w Urzędzie, Pani mi powiedziała że numer który dostaniemy musi być wytatuowany na czole wlasiciela firmy, nabity na nadwoziu samochodu obok numeru VIN, pozniej wpisany w dowodzie rejestracyjnym i Karcie Pojazdu. I jeszcze przy kolejnym głosowaniu, dla tych co glosuja na PiS, numer ten trzeba wpisać na karcie głosowania. Jedynie co to nie trzeba podawać tego numeru na wizach do Stanów, takze mamy droge ucieczki ????

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. Raf
  Raf 02 sierpnia, 07:14

  A co jak się nie ma tego numeru ?? i co on pocztą przychodzi??

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. Ania
  Ania 02 sierpnia, 18:17

  Pocztą poleconym. Wiem ze słyszenia, bo też czekam.

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. gogus
  gogus 04 sierpnia, 09:02

  Paranoja z tym wszystkim. Chyba trochę przesadzacie, szczególnie na tej stronie. Panika. Do tej pory wszelkie deklaracje, faktury: nikt nie wspomina o BDO ani słowem. Temat w mojej opinii niepotrzebnie rozdmuchany i sami w to bagno wpadliśmy

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 04 sierpnia, 10:10

   To oczywiście jest paranoja…
   Niestety tak jak już usłyszałem na ostatniej komisji od przedstawicielki MŚ nieznajomość prawa nie chroni nas przed odpowiedzialnością…

   Dlatego właśnie informujemy Was o naszych obowiązkach. Jeżeli dla Ciebie to przesada, to oczywiście możesz po pierwsze tego nie czytać, a po drugie możesz się nie stosować do tych przepisów.

   O opłacie produktowej nikt nie wspominał przez 16 lat, a teraz każą nam ją płacić za ostatnich 5 lat.
   Z karami za brak numeru BDO pewnie będzie podobnie, tylko za to grozi nam kara nawet do 1.000.000 zł…

   Odpowiedz na ten komentarz
 10. hehe
  hehe 05 sierpnia, 23:48

  teraz każdy handlarz, w przypadku kontroli, gdyby urzędnik chciał wlepić karę, powinien takiemu delikwentowi uświadomić, zapytać co robił, przez 16 lat i dlaczego nie wywiązywał się z obowiązków, w związku z czym składa zawiadomienie do odpowiednich organów…pytanie do kogo 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
 11. ozi
  ozi 07 sierpnia, 09:28

  Ja chyba żałuję, że się rejestrowałem. Tego numeru nikt nie chce i nie potrzebuje. U nas prawie nikt się nie zarejestrował. I nic im nikt nie zrobi. A nas za 5 lat wstecz ukarzą 🙂 A numeru też mi nie przysłali. Oni mają wszystko w d…. Kto się zarejestrował zrobił błąd i za niego zapłaci 🙂

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Slawomir
   Slawomir 08 sierpnia, 09:34

   A ja sobie tak mysle, ze przez najblizszy rok, firmom bez numeru sie upiecze… Ale wezma sie za to. Juz oni cos wykombinuja, ze ten numer bedzie musial byc np a AKCu. I wtedy bedzie panika, bo podejrzewam, ze kary beda nie male – wiecej roboty, wiecej zaangazowanych ludzi – wszystko musi sie zwrocic i to z nadwyzka.

   Odpowiedz na ten komentarz
 12. ab
  ab 31 sierpnia, 08:59

  Czy coś wiadomo w sprawie tego numeru ?
  Czy jak bierzecie coś na FV w koszty to też trzeba podawać ten numer na FV?

  Odpowiedz na ten komentarz
 13. Asiek
  Asiek 03 września, 14:56

  Ja muszę wpisywać numer BDO do KPO i KE .
  Wyrobiłam teraz nową pieczątka środowiskową z numerem BDO podczas kontroli WIOŚ taki numer na pieczątce jest mile widziany

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.