PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

KE wzywa Polskę – sankcje za nierejestrowanie aut sprowadzonych.

KE wzywa Polskę – sankcje za nierejestrowanie aut sprowadzonych.
08 sierpnia
16:45 2018

W ostatnim czasie zajmowaliśmy się głownie BDO oraz wpisem do rejestru i dlatego przeoczyliśmy bardzo ważną dla nas sprawę. 19 lipca 2018 roku Komisja Europejska wezwała Polskę do zapewnienia skutecznego stosowania prawa UE dotyczącego pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Wezwanie związane jest z dyrektywą w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (dyrektywa 2000/53/WE) i brakiem w polskim prawie przepisów nakładających sankcje za niezarejestrowanie importowanych pojazdów oraz za brak informowania właściwych organów o nabyciu lub zbyciu takich pojazdów.

Według Komisji Europejskiej, brak takich informacji utrudnia działania zmierzające do zapewnienia traktowania pojazdów zgodnie z dyrektywą, a „nieodpowiednie traktowanie pojazdów wycofanych z eksploatacji może powodować poważne zagrożenia dla środowiska, gdyż nieostrożne obchodzenie się z płynem klimatyzacyjnym, kwasem akumulatorowym, częściami z tworzyw sztucznych i oponami może powodować poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska.”

Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

Co znajdzie się w odpowiedzi dla KE? Zobaczymy.

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie z jej Art. 71. 7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Natomiast zgodnie z Art. 78. 2 Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

W obecny stanie prawnym istnieje art. 97 Kodeksu Wykroczeń zgodnie z którym: Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Czy to wystarczy KE?

Moim zdaniem nie, ponieważ w chwili obecnej nie mamy możliwości zawiadomić Wydziału Komunikacji o fakcie nabycia pojazdu. W związku z tym wezwaniem KE, możemy się spodziewać zmian/zaostrzenia przepisów w tych kwestiach.

Być może skrupulatne przestrzeganie tych obowiązków pomogło by nam ograniczyć „Szarą Strefę” w naszej branży i sprzedawanie samochodów „na pół umowy” i „na Niemca”…

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach i na naszym Facebooku.

Źródło:

 • Ustawa o Ruchu Drogowy – TUTAJ 

Podobne artykuły

10 komentarzy

 1. tacim
  tacim 09 sierpnia, 08:52

  Skoro nie mamy możliwości zawiadomić wydziału to w jaki sposób to ograniczy szarą strefę oni też nie mogą nawet jak by chcieli. Dojdzie do tego , że będziemy każde auto rejestrować przed sprzedażą. Tylko jak zarejestrować auto po kolizji w trakcie roboty bez przeglądu.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. tacim
  tacim 09 sierpnia, 08:59

  Swoją droą przeca w KE nie siedzi Franek i mówi kurcze sprawdziłem w tej PL to nie rejestrują aut tylko ktoś im to podszepnął ktoś kto będzie miał z tego korzyści.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Radek
  Radek 09 sierpnia, 17:51

  Obawiam się, że to nie ograniczy szarej strefy tylko uderzy w importerów którzy legalnie auta sprowadzają i będą musieli je rejestrować. Ci co sprzedają “na Niemca” dalej będą mieć luz.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Rzepecki Łukasz
  Rzepecki Łukasz 10 sierpnia, 18:26

  W ten czy inny sposób zmusza sprowadzających do rejestracji aut. Problem później w sprzedaży auta na miękkim dowodzie- czyli około 20 dni opoznienia- klient będzie czekać na możliwość kupienia auta- SUPER:( . Czyli znowu szara strefa górą….

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. KolaN
  KolaN 11 sierpnia, 00:51

  Parodia westernu z tą Unią…
  Problemem są cwaniaczki, którzy wracając na urlop do PL (np. z Anglii) kupują jakiegoś strucla byleby dojechał do kraju, a później rozbierają go na części u siebie w stodole koło domu.
  W tym kraju nie opłaca się być uczciwym.

  Odpowiedz na ten komentarz
 6. eh nooo
  eh nooo 13 sierpnia, 11:19

  moim zdaniem niewiele to wniesie, co najwyżej jeszcze wzrośnie ilość rejestracji warunkowych, czyli więcej ludzi będzie trzymało nieopłacone auta i składało akcyzę dopiero jak pojawi się klient, w obawie o karę za te 30 dni na rejestrację no i kłopoty ze sprzedażą na miękkim dowodzie.

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. tacim
  tacim 14 sierpnia, 12:55

  A ja myślę, że na biuro podawcze będę składał pismo informujące o zakupie i tyle. PRD mówi wyraźnie zawiadomić o zakupie a nie rejestrować.

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. tacim
  tacim 14 sierpnia, 13:00

  Ups nie doczytałem zarejestrować. No to dupa. Na lakiernika i mechanika czekasz srednio 2-3 tygodnie u mnie. A gdzie robota ?? Nie ma szans na 30 dni.

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. Marek
  Marek 13 lipca, 14:21

  Szukają pieniędzy i tyle,dziwnym trafem wszystkie auta sprzedawane za granicą są wyrejestrowanie,mając komis i 30 aut na placu gdy będą zarejestrowane trzeba niestety płaci Oc A to już są koszty

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.