PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Co dalej z Akcyzą? Kiedy wejdzie w życie?

Co dalej z Akcyzą? Kiedy wejdzie w życie?
21 grudnia
07:59 2016

Te dwa pytania od kilku dni słyszę najczęściej…

Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z projektem ustawy, który po przegłosowaniu w Senacie 13 grudnia 2016, następnego dnia trafił do Sejmu.

15 grudnia 2016 projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych – zgodność z prawem UE.

Wszystkie informacje na temat dalszych prac możemy obserwować na stronie Sejmu.

Na dzień dzisiejszy projekt znajdziemy w zakładce:

Prace Sejmu/WNIESIONE PROJEKTY/ Wniesione projekty ustaw – TUTAJ!

Następnie zostanie nadany numer dokumentu i projekt trafi do zakładki:

Prace Sejmu/PROCES LEGISLACYJNY/Przebieg procesu legislacyjnego – TUTUJ!

W tym miejscu będziemy mogli obserwować przebieg prac nad projektem.

Co dalej z Akcyzą?

Od 14 grudnia Senackim projektem zajmuje się Sejm. Wiemy, że jeszcze w trakcie prac Senatu miały zostać zgłoszone przez Senatorów poprawki. Z nieznanych nam powodów tak się nie stało. Być może poprawki zostaną zgłoszone w trakcie prac Sejmu, ponieważ wiele kontrowersji budzi objęcie podatkiem akcyzowym, zwolnionych do tej pory samochodów ciężarowych do 3,5 tony. Problemy związane z ewentualnym zwolnieniem tych aut z podatku są dwa. Pierwszy to szczelność systemu i wyeliminowanie “pseudo ciężarówek”. Drugi to wpływy do budżetu.

Jeśli macie pomysły na to jak “uszczelnić” system opodatkowania tak żeby wyeliminować “pseudo ciężarówki” i jednocześnie nie spowodować zmniejszenia wpływów do budżetu, prześlijcie je na: e-mail

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Tego dokładnie powiedzieć nie można, ponieważ jest to na razie projekt nad którym pracować będzie Sejm. Jeśli w trakcie prac nie zmieni się artykuł 5 projektu, Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Biorąc pod uwagę harmonogram prac Sejmu, pierwszym możliwym terminem  do wprowadzenia zmian będzie 1 marca.

Polecam obserwowanie strony Sejmu, gdzie znajdziemy wszystkie aktualne informacje na temat przebiegu prac legislacyjnych.

 

Podobne artykuły

9 komentarzy

 1. importer
  importer 22 grudnia, 00:53

  Mała podpowiedź: NOMENKLATURA SCALONA.
  Pozycja CN 8703.
  Przepisy eliminujące pseudo-ciężarówki są już obowiązujące i potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I GSK 1303/12). Wystarczy tylko zacząć je stosować przez urzędy celne i starostwa powiatowe rejestrujące pojazdy i skończy się rejestracja osobowych na pomoc drogową, bankowóz czy ciężarowy.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. wojtek
  wojtek 22 grudnia, 09:44

  Kolega IMPORTER ma w 100% rację. Ja dołożyłbym jeszcze obowiązek pokazania się ciężarówką do 3.5t w UC na weryfikację. Jak będzie to np. IVECO lub FORD TRANSIT nie płacimy, jak koleś przyjedzie X5 lyb CAYENNE z kratką i wyjętymi fotelami z tyłu, lub zestawem strażackim(siekierka, gaśnica) to wtedy płaci. Uważam,że ten proceder i tak już dawno nie istnieje. Wzięli się za to mocno jakieś 2 lata temu. Wątpie, że ktokolwiek bawi się jescze w X5 CIĘŻAROWE LUB POMOCE DROGOWE. Ale tu chodzi przede wszystkim załatanie budżetu po 500+. Więc kogo się ciąga – uczciwe firmy oczywiście.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Gregor
   Gregor 27 stycznia, 09:08

   A jakie to uprawnienia ma szeregowiec z uc aby klasyfikowac pojazdy? Zadne to zwykly glab od tego sa stacje kontroli pojaxdow

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Kalkulator akcyzy
  Kalkulator akcyzy 22 grudnia, 09:45

  Obawiam się, że po ostatnich zawirowaniach w Sejmie ustawa zostanie przepchnięta bez poprawek już na najbliższym posiedzeniu.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Handlarz
  Handlarz 28 grudnia, 23:28

  Mam firmę i co miesiąc kontrole.US. SC. OŚ.i tak na okrągło. Prywatni pod stodołą nic nie płacą. Moje koszty stale to ok.4000/miesiąc.plus podatki .akcyza.vat.zus.itd.Jestesmy w unii.jakie cło? Akcyza.towar luksusowy? C0?golf?Passat? Punto?

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. zbuntowany
  zbuntowany 11 stycznia, 20:17

  weżcie sie wreszcie za wojskowych oni maja wszystki dodatki i należy sie im emerytura po 15 latach pracy . a na slużbie tylko leżą laptop , telewizja , i potem dwa dni wolne , za odleżyny Żałosne !!!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • ZBUNTOWANY
   ZBUNTOWANY 19 marca, 21:57

   Widać zdesperowanego inwalidę z wyboru któremu udało się oszukać komisję a teraz płacz bo nikt nie chce zatrudnić:) Po tych bzdurach co wypisujesz widać ze wojsko omijałeś szerokim łukiem wiec się nie wypowiadaj

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. tacim
  tacim 27 lutego, 13:27

  Ten 01.03 to juz pewny jest- widziałem 24.02 1 czytanie.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.