Co dalej z Akcyzą? Kiedy wejdzie w życie?

Data:

Te dwa pytania od kilku dni słyszę najczęściej…

Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z projektem ustawy, który po przegłosowaniu w Senacie 13 grudnia 2016, następnego dnia trafił do Sejmu.

15 grudnia 2016 projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych – zgodność z prawem UE.

Wszystkie informacje na temat dalszych prac możemy obserwować na stronie Sejmu.

Na dzień dzisiejszy projekt znajdziemy w zakładce:

Prace Sejmu/WNIESIONE PROJEKTY/ Wniesione projekty ustaw – TUTAJ!

Następnie zostanie nadany numer dokumentu i projekt trafi do zakładki:

Prace Sejmu/PROCES LEGISLACYJNY/Przebieg procesu legislacyjnego – TUTUJ!

W tym miejscu będziemy mogli obserwować przebieg prac nad projektem.

Co dalej z Akcyzą?

Od 14 grudnia Senackim projektem zajmuje się Sejm. Wiemy, że jeszcze w trakcie prac Senatu miały zostać zgłoszone przez Senatorów poprawki. Z nieznanych nam powodów tak się nie stało. Być może poprawki zostaną zgłoszone w trakcie prac Sejmu, ponieważ wiele kontrowersji budzi objęcie podatkiem akcyzowym, zwolnionych do tej pory samochodów ciężarowych do 3,5 tony. Problemy związane z ewentualnym zwolnieniem tych aut z podatku są dwa. Pierwszy to szczelność systemu i wyeliminowanie „pseudo ciężarówek”. Drugi to wpływy do budżetu.

Jeśli macie pomysły na to jak „uszczelnić” system opodatkowania tak żeby wyeliminować „pseudo ciężarówki” i jednocześnie nie spowodować zmniejszenia wpływów do budżetu, prześlijcie je na: e-mail

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Tego dokładnie powiedzieć nie można, ponieważ jest to na razie projekt nad którym pracować będzie Sejm. Jeśli w trakcie prac nie zmieni się artykuł 5 projektu, Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Biorąc pod uwagę harmonogram prac Sejmu, pierwszym możliwym terminem  do wprowadzenia zmian będzie 1 marca.

Polecam obserwowanie strony Sejmu, gdzie znajdziemy wszystkie aktualne informacje na temat przebiegu prac legislacyjnych.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

9 KOMENTARZE

 1. Mała podpowiedź: NOMENKLATURA SCALONA.
  Pozycja CN 8703.
  Przepisy eliminujące pseudo-ciężarówki są już obowiązujące i potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I GSK 1303/12). Wystarczy tylko zacząć je stosować przez urzędy celne i starostwa powiatowe rejestrujące pojazdy i skończy się rejestracja osobowych na pomoc drogową, bankowóz czy ciężarowy.

 2. Kolega IMPORTER ma w 100% rację. Ja dołożyłbym jeszcze obowiązek pokazania się ciężarówką do 3.5t w UC na weryfikację. Jak będzie to np. IVECO lub FORD TRANSIT nie płacimy, jak koleś przyjedzie X5 lyb CAYENNE z kratką i wyjętymi fotelami z tyłu, lub zestawem strażackim(siekierka, gaśnica) to wtedy płaci. Uważam,że ten proceder i tak już dawno nie istnieje. Wzięli się za to mocno jakieś 2 lata temu. Wątpie, że ktokolwiek bawi się jescze w X5 CIĘŻAROWE LUB POMOCE DROGOWE. Ale tu chodzi przede wszystkim załatanie budżetu po 500+. Więc kogo się ciąga – uczciwe firmy oczywiście.

  • A jakie to uprawnienia ma szeregowiec z uc aby klasyfikowac pojazdy? Zadne to zwykly glab od tego sa stacje kontroli pojaxdow

 3. Mam firmę i co miesiąc kontrole.US. SC. OŚ.i tak na okrągło. Prywatni pod stodołą nic nie płacą. Moje koszty stale to ok.4000/miesiąc.plus podatki .akcyza.vat.zus.itd.Jestesmy w unii.jakie cło? Akcyza.towar luksusowy? C0?golf?Passat? Punto?

 4. weżcie sie wreszcie za wojskowych oni maja wszystki dodatki i należy sie im emerytura po 15 latach pracy . a na slużbie tylko leżą laptop , telewizja , i potem dwa dni wolne , za odleżyny Żałosne !!!

  • Widać zdesperowanego inwalidę z wyboru któremu udało się oszukać komisję a teraz płacz bo nikt nie chce zatrudnić:) Po tych bzdurach co wypisujesz widać ze wojsko omijałeś szerokim łukiem wiec się nie wypowiadaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

BDO – pamiętaj o opłacie rocznej i złożeniu SPRAWOZDANIA.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...