0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Co dalej z Akcyzą? Kiedy wejdzie w życie?

Data:

Te dwa pytania od kilku dni słyszę najczęściej…

Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z projektem ustawy, który po przegłosowaniu w Senacie 13 grudnia 2016, następnego dnia trafił do Sejmu.

15 grudnia 2016 projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych – zgodność z prawem UE.

Wszystkie informacje na temat dalszych prac możemy obserwować na stronie Sejmu.

Na dzień dzisiejszy projekt znajdziemy w zakładce:

Prace Sejmu/WNIESIONE PROJEKTY/ Wniesione projekty ustaw – TUTAJ!

Następnie zostanie nadany numer dokumentu i projekt trafi do zakładki:

Prace Sejmu/PROCES LEGISLACYJNY/Przebieg procesu legislacyjnego – TUTUJ!

W tym miejscu będziemy mogli obserwować przebieg prac nad projektem.

Co dalej z Akcyzą?

Od 14 grudnia Senackim projektem zajmuje się Sejm. Wiemy, że jeszcze w trakcie prac Senatu miały zostać zgłoszone przez Senatorów poprawki. Z nieznanych nam powodów tak się nie stało. Być może poprawki zostaną zgłoszone w trakcie prac Sejmu, ponieważ wiele kontrowersji budzi objęcie podatkiem akcyzowym, zwolnionych do tej pory samochodów ciężarowych do 3,5 tony. Problemy związane z ewentualnym zwolnieniem tych aut z podatku są dwa. Pierwszy to szczelność systemu i wyeliminowanie „pseudo ciężarówek”. Drugi to wpływy do budżetu.

Jeśli macie pomysły na to jak „uszczelnić” system opodatkowania tak żeby wyeliminować „pseudo ciężarówki” i jednocześnie nie spowodować zmniejszenia wpływów do budżetu, prześlijcie je na: e-mail

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Tego dokładnie powiedzieć nie można, ponieważ jest to na razie projekt nad którym pracować będzie Sejm. Jeśli w trakcie prac nie zmieni się artykuł 5 projektu, Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Biorąc pod uwagę harmonogram prac Sejmu, pierwszym możliwym terminem  do wprowadzenia zmian będzie 1 marca.

Polecam obserwowanie strony Sejmu, gdzie znajdziemy wszystkie aktualne informacje na temat przebiegu prac legislacyjnych.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

9 KOMENTARZE

  1. Mała podpowiedź: NOMENKLATURA SCALONA.
    Pozycja CN 8703.
    Przepisy eliminujące pseudo-ciężarówki są już obowiązujące i potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I GSK 1303/12). Wystarczy tylko zacząć je stosować przez urzędy celne i starostwa powiatowe rejestrujące pojazdy i skończy się rejestracja osobowych na pomoc drogową, bankowóz czy ciężarowy.

  2. Kolega IMPORTER ma w 100% rację. Ja dołożyłbym jeszcze obowiązek pokazania się ciężarówką do 3.5t w UC na weryfikację. Jak będzie to np. IVECO lub FORD TRANSIT nie płacimy, jak koleś przyjedzie X5 lyb CAYENNE z kratką i wyjętymi fotelami z tyłu, lub zestawem strażackim(siekierka, gaśnica) to wtedy płaci. Uważam,że ten proceder i tak już dawno nie istnieje. Wzięli się za to mocno jakieś 2 lata temu. Wątpie, że ktokolwiek bawi się jescze w X5 CIĘŻAROWE LUB POMOCE DROGOWE. Ale tu chodzi przede wszystkim załatanie budżetu po 500+. Więc kogo się ciąga – uczciwe firmy oczywiście.

    • A jakie to uprawnienia ma szeregowiec z uc aby klasyfikowac pojazdy? Zadne to zwykly glab od tego sa stacje kontroli pojaxdow

  3. Mam firmę i co miesiąc kontrole.US. SC. OŚ.i tak na okrągło. Prywatni pod stodołą nic nie płacą. Moje koszty stale to ok.4000/miesiąc.plus podatki .akcyza.vat.zus.itd.Jestesmy w unii.jakie cło? Akcyza.towar luksusowy? C0?golf?Passat? Punto?

  4. weżcie sie wreszcie za wojskowych oni maja wszystki dodatki i należy sie im emerytura po 15 latach pracy . a na slużbie tylko leżą laptop , telewizja , i potem dwa dni wolne , za odleżyny Żałosne !!!

    • Widać zdesperowanego inwalidę z wyboru któremu udało się oszukać komisję a teraz płacz bo nikt nie chce zatrudnić:) Po tych bzdurach co wypisujesz widać ze wojsko omijałeś szerokim łukiem wiec się nie wypowiadaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Rząd rozważa wprowadzenie zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów.

Rząd rozważa wprowadzenia zmian wysokości opłat za rejestrację pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz wydawania licencji.

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.