PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Czy spadek importu używanych samochodów to tylko wakacje?

Czy spadek importu używanych samochodów to tylko wakacje?
07 lipca
10:35 2022

W czerwcu 2022 roku import używanych samochodów osobowych i dostawczych spadł o 19% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W ubiegłym roku sprowadzono 77 013, a w tym tylko 62 407 aut.

W pierwszej połowie tego roku zarejestrowano w CEP 367 783 szt. takich używanych pojazdów, czyli o 14,6% mniej niż rok wcześniej (430 705 szt.).

Najwiecej bo ponad 231 tysięcy (62,8%) to samochody starsze niż 10 lat. Ponad 107 tysięcy to auta w wieku od 4 do 10 lat (29,1%). Najmniej, bo tylko 29 tysięcy samochodów do 4 lat (8%).

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Najważniejszym z nich jest moim zdaniem sytuacja na rynku nowych samochodów gdzie ciągle brakuje półprzewodników i zostały przerwane łańcuchy dostaw przez co producenci mają problem z zapewnieniem wystarczającej ilości nowych aut dla swoich klientów.

Kolejny problem to wojna w Ukrainie i wprowadzone tam zmiany w przepisach przez co Ukraińcy zaczęli masowo sprowadzać samochody z Unii Europejskiej. Dlatego na rynkach zachodnich ceny mocno poszły do góry i brakuje samochodów dla Polaków.

Oczywistym powodem jest też sezon urlopowy. Każdego roku od czerwca do września widzimy zmniejszone zainteresowanie samochodami używanymi.

Sytuacja dla Polskich handlarzy powinna się lekko poprawić już w lipcu ponieważ na Ukrainie wróciły wysokie cła i obywatele tego kraju nie będą już tak masowo wykupować samochodów.

Moim zdaniem niestety jeszcze długo sytuacja na rynku nie będzie normalna import samochodu będzie spadał, a o 1 000 000 aut używanych roczne możemy na co najmniej kilka lat zapomnieć.

Uważam, że po wakacjach sytuacja troszeczkę się poprawi i będziemy sprowadzać więcej samochodów niż w czerwcu, ale nie widzę powodów dla których cały rynek miałby wrócić do tego co było jeszcze przed pandemią COVID 19.

A co wy myślicie na ten temat?
Czy to tylko Wakacyjny trend spadkowym, czy taka sytuacje potrwa dłużej?

Dajcie znać w komentarzach.

 Źródło:

PZPM – TUTAJ

Podobne artykuły

5 komentarzy

 1. Obserwator
  Obserwator 07 lipca, 22:54

  Aktualnie wróciłem z jednego z nadmorskich kurortów i obłożenie jest tam o okolo 40% mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Raczej szukałabym przyczyny we wszechobecnej drozyznie, podwyżce stóp procentowych i co za tym idzie wysokosci rat naszych kredytów. Zakup samochodu zaczyna schodzic na drugi plan. Wzmozony ruch odczują warsztaty samochodowe. Polacy zaczną remontować swoje pojazdy żeby jeszcze trochę posłużyły.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. stefan
  stefan 18 lipca, 13:59

  dla mnie to raczej tendencja długo terminowa… z jednej strony nagromadzenie bardzo wielu złych danych (wojna, inflacja, zerwane łańcuchy) baaardzo mocno podkreślanych przez wszystkie media, z drugiej naturalny cykl koniunkturalny…dodatkowo mamy czynniki demograficzne i zmianę podejścia do posiadania / użytkowania pojazdu

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Ozi
  Ozi 22 lipca, 00:56

  Naprawdę nie zauważyłem

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Ozi
  Ozi 24 lipca, 12:58

  Nie zauważyłem, naprawdę

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Te
  Te 15 października, 20:20

  Trzeba też jasno i wyraźnnie powiedzieć że Ukraincy i Białorusini kupują auta w Polsce , nie tylko w UE. PAH zawsze sugeruje, że handel samochodami używanymi odbywa się tylko importując je z UE, a zapomina jak dużo komis handluje autami już zarejestrowanymi w Polsce. Tylko tych statystyk nie widać w CEPie.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.