0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Czy spadek importu używanych samochodów to tylko wakacje?

Data:

W czerwcu 2022 roku import używanych samochodów osobowych i dostawczych spadł o 19% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W ubiegłym roku sprowadzono 77 013, a w tym tylko 62 407 aut.

W pierwszej połowie tego roku zarejestrowano w CEP 367 783 szt. takich używanych pojazdów, czyli o 14,6% mniej niż rok wcześniej (430 705 szt.).

Najwiecej bo ponad 231 tysięcy (62,8%) to samochody starsze niż 10 lat. Ponad 107 tysięcy to auta w wieku od 4 do 10 lat (29,1%). Najmniej, bo tylko 29 tysięcy samochodów do 4 lat (8%).

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Najważniejszym z nich jest moim zdaniem sytuacja na rynku nowych samochodów gdzie ciągle brakuje półprzewodników i zostały przerwane łańcuchy dostaw przez co producenci mają problem z zapewnieniem wystarczającej ilości nowych aut dla swoich klientów.

Kolejny problem to wojna w Ukrainie i wprowadzone tam zmiany w przepisach przez co Ukraińcy zaczęli masowo sprowadzać samochody z Unii Europejskiej. Dlatego na rynkach zachodnich ceny mocno poszły do góry i brakuje samochodów dla Polaków.

Oczywistym powodem jest też sezon urlopowy. Każdego roku od czerwca do września widzimy zmniejszone zainteresowanie samochodami używanymi.

Sytuacja dla Polskich handlarzy powinna się lekko poprawić już w lipcu ponieważ na Ukrainie wróciły wysokie cła i obywatele tego kraju nie będą już tak masowo wykupować samochodów.

Moim zdaniem niestety jeszcze długo sytuacja na rynku nie będzie normalna import samochodu będzie spadał, a o 1 000 000 aut używanych roczne możemy na co najmniej kilka lat zapomnieć.

Uważam, że po wakacjach sytuacja troszeczkę się poprawi i będziemy sprowadzać więcej samochodów niż w czerwcu, ale nie widzę powodów dla których cały rynek miałby wrócić do tego co było jeszcze przed pandemią COVID 19.

A co wy myślicie na ten temat?
Czy to tylko Wakacyjny trend spadkowym, czy taka sytuacje potrwa dłużej?

Dajcie znać w komentarzach.

 Źródło:

PZPM – TUTAJ

5 KOMENTARZE

  1. Aktualnie wróciłem z jednego z nadmorskich kurortów i obłożenie jest tam o okolo 40% mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Raczej szukałabym przyczyny we wszechobecnej drozyznie, podwyżce stóp procentowych i co za tym idzie wysokosci rat naszych kredytów. Zakup samochodu zaczyna schodzic na drugi plan. Wzmozony ruch odczują warsztaty samochodowe. Polacy zaczną remontować swoje pojazdy żeby jeszcze trochę posłużyły.

  2. dla mnie to raczej tendencja długo terminowa… z jednej strony nagromadzenie bardzo wielu złych danych (wojna, inflacja, zerwane łańcuchy) baaardzo mocno podkreślanych przez wszystkie media, z drugiej naturalny cykl koniunkturalny…dodatkowo mamy czynniki demograficzne i zmianę podejścia do posiadania / użytkowania pojazdu

  3. Trzeba też jasno i wyraźnnie powiedzieć że Ukraincy i Białorusini kupują auta w Polsce , nie tylko w UE. PAH zawsze sugeruje, że handel samochodami używanymi odbywa się tylko importując je z UE, a zapomina jak dużo komis handluje autami już zarejestrowanymi w Polsce. Tylko tych statystyk nie widać w CEPie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.